.
.
Πέρασε από την Πυλαία ο Θρύλος, 3-2 τον ΠΑΟΚ!

Νικηφόρα πέρασε από την Πυλαία η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, αφού με πρώτο σκόρερ τον Τέπαν με 24 πόντους, επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ, για την 8η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν την ευκαιρία για «καθαρή» νίκη στη Θεσσαλονίκη, αφού προηγήθηκαν με 2-0 των «ασπρόμαυρων» και έχασαν οριακά το τρίτο σετ (25-23), ωστόσο έχασαν δύο σετ από τον ΠΑΟΚ, αλλά και έναν βαθμό, γεγονός που τους στερεί τη δυνατότητα να κρατούν την τύχη στα χέρια τους, όσον αφορά στη «μάχη» της διεκδίκησης του τίτλου της Volley League. Ωστόσο, όλα είναι ανοιχτά, με το πρωτάθλημα να κορυφώνεται στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Ο Θρύλος, την Μεγάλη Πέμπτη (21/4, 17:00) στο κλειστό του Ρέντη, θέλει «καθαρή» νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό, ώστε να κριθεί ο τίτλος στη 10η και τελευταία αγωνιστική.

Εύκολα (19-25) το πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-5, με επίθεση του Τέπαν, ενώ έφτασε στο +3 (11-14) επί των «ασπρόμαυρων», με νέο «χτύπημα» του Εσθονού διαγώνιου. Με πόντο του Παγένκ, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στο +4 (15-19) σε ένα κρίσιμο σημείο και στη συνέχεια, με άσσο του Πέριτς, έκανε το 22-18 κόντρα στους Θεσσαλονικείς! Με μπλοκ άουτ του Πέριτς, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε σετ μπολ (19-24) και έτσι, με εντυπωσιακό άσσο του Σέρβου, κατέκτησαν το πρώτο σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ, με 25-19.

25-20 και 2-0!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 6-4, όμως με 4-0 σερί και λάθος του Κουμεντάκη, προσπέρασαν με 8-6 τον ΠΑΟΚ. Με πόντο του Μιγιαήλοβιτς, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ξέφυγε με +4 (14-18) από τους Θεσσαλονικείς και με εξαιρετικό πλασέ του Παγένκ, έκανε το 20-16, ενώ με νέα επίθεση του Τέπαν, έφτασε στο +5 (17-22). Έτσι, με ωραίο άσσο του Ζουπάνη, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 επί των «ασπρόμαυρων», με 25-20.

Χαμένη ευκαιρία...

Στο τρίτο σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν πίσω από τον ΠΑΟΚ με 19-10, όμως με τρεις σερί άσσους του Παγένκ, μείωσαν σε 21-19. Ο Θρύλος συνέχισε δυνατά και με πόντο του Πέριτς, μείωσε σε 22-21, ενώ με φιλέ του Κουμεντάκη σε 23-22, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έχασε το τρίτο σετ από τους Θεσσαλονικείς με 25-23. Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 13-8 και 18-13, μείωσε σε 18-15, ωστόσο ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον ΠΑΟΚ.

Νίκη στο τάι-μπρέικ!

Στο τάι-μπρέικ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 10-9, όμως αντέδρασε και προσπέρασε με 12-10, με τρεις πόντους του Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος έδωσε και τη νίκη στον Ολυμπιακό, με άσσο για το 15-13 και 3-2 σετ.

Τα σετ 2-3: 19-25 (27’), 20-25 (27’), 25-23 (30’), 25-20 (27’), 13-15 (18’)

1ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-23

4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20

5ο σετ: 5-4, 10-9, 10-12, 13-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 11 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού: 8 άσσοι, 66 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 15 (11/13επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 12 (12/27επ., 69%υπ., 34%αρ.), Τεπάν 24 (23/43επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 16 (14/29επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 46%αρ.), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 14 (10/19επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 2 (2/4επ.), Γουόλς 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (11/29επ., 66%υπ., 47%αρ.), Μπαρνς 17 (12/23επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 52%αρ.), Ούντρις 21 (19/36επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 3 (3/4επ.), Μπουράκης (λ). Τζιουμάκας

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, που μας βρήκε να προηγούμαστε με 2-0 στα σετ. Ωστόσο, στη συνέχεια δείξαμε να μην έχουμε τη δύναμη να καθαρίσουμε τη νίκη, χάσαμε δύο σετ και μία μεγάλη ευκαιρία για καθαρή νίκη, αλλά κερδίσαμε στο τάι-μπρέικ».

Άλεν Παγένκ: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά και κερδίσαμε δύο σετ, αλλά χάσαμε λίγο τη συγκέντρωση και πήγαμε στο τάι-μπρέικ. Πολύ δύσκολο ματς, αλλά στο τέλος καταφέραμε να κερδίσουμε. Πήραμε μία νίκη, με την οποία συνεχίζουμε να διεκδικούμε το πρωτάθλημα».