.
.
Πάντα πρώτος και ένα βήμα για το πλεονέκτημα!

Tη 19η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε άνετα με 32-19 του Φίλιππου Βέροιας στο  Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής. Μια στροφή πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Handball Premier, οι Πειραιώτες εξακολουθούν να βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα την οποία θα «σφραγίσουν» και τυπικά με νίκη το Σάββατο (30/3, 18:00) επί του Άρη Νίκαιας, γεγονός που θα τους δώσει το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο. Από κει και πέρα στην αποψινή αναμέτρηση με τον Φίλιππο, ο Θρύλος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος αγωνιζόμενος με συγκέντρωση και σοβαρότητα από την αρχή μέχρι το φινάλε και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση ενώ ο Γιώργος Ζαραβίνας χρησιμοποίησε κυρίως του παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Προβάδισμα με +5 στο ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στην πρώτη τους επίθεση και τον Ολυμπιακό να «απαντάει» με τέσσερα διαδοχικά τέρματα που προήλθαν από τους Τσίλη, Τζηρά (2) και Μπούμπαλο και να φτάνε στο 4-1 με τη συμπλήρωση των 6 πρώτων λεπτών.  Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 8-5 στο 16’, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 8-6 στα 17:15 και τον Τζηρά να σκοράρει εκ νέου στον αιφνιδιασμό επαναφέροντας τη διαφορά του +3 για το 9-6 (17:50). Το σκορ αυτό παρέμεινε για τα επόμενα τρία λεπτά, όταν ο Άγγελος Τσίλης σκόραρε και πάλι στον αιφνιδιασμό ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 10-6 ενώ ακολούθησε το τέρμα του Καραμπουρνιώτη στα 21:03 για να φτάσει η διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο για το 11-6. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 3 διαδοχικά γκολ χάρη στα οποία μείωσαν σε 11-9 μέχρι το 25:00, αλλά στο σερί τους αυτό έβαλε τέλος Μούγιτς ο οποίος πέτυχε το 12-9 (25:40) για να ακολουθήσει το γκολ του Νίκου Κρητικού για το 13-9 (27:00). Ο Δημήτρης Τζηράς με πέναλτι στα 28’ έγραψε το 14-10 και ο Αντώνης Κόντος με γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου πέτυχε το 15-10 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με άνεση στην τελική επικράτηση!

Στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους 3-1 χάρη στο οποίο έφτασε στο 18-11 ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα αυξήθηκε στο +8 για το 20-12 (38’) το οποίο διαμόρφωσε το Τζηράς και με τέρμα του Μούγιτς στο 47’ η διαφορά έγινε διψήφια για το 25-15. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 26-16 (48’) και στα λεπτά που ακολούθησαν ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση με 32-19.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 7-5, 10-6, 11-8, 15-10 (ημχ.), 17-11, 21-12, 23-15, 26-16, 29-19, 32-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Fιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης 3, Λέμος, Μούγιτς 8, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Χάλαρης, Τσίλης 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Παυλίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 1, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Γραμματικόπουλος, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 1, Χατζημασούρας, Φιλόσογλου 5, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 8.

Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 5/6-1/2

Ο προπονητής του Θρύλου Γιώργος Ζαραβίνας ανέφερε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών γιατί αγωνίστηκαν με σοβαρότητα και συγκέντρωση. Θα συνεχίσουμε έτσι και στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας για να κλειδώσουμε την πρωτιά και να εξασφαλίσουμε το πλεονέκτημα της έδρας».

Ο Τζούρο Μούγιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Συγχαρητήρια σε ομάδα και αντιπάλους, ήταν ένα καλό παιχνίδι. Δείξαμε ότι είμαστε σοβαρή ομάδα και δεν χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας μετά την κατάκτηση του  Κυπέλλου. Θα συνεχίσουμε σοβαροί μέχρι το τέλος γιατί ο στόχος είναι ένας να πραγματοποιήσουμε το νταμπλ, και μας έχει μείνει ακόμα μια κούπα».