.
.
Πάλεψε σαν Ολυμπιακός!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 22-25 στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του EHF Cup που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» που στερήθηκαν των υπηρεσιών του πολύτιμου Γρηγόρη Σανίκη, αλλά και του Νίκου Λιάπη και του Αντώνη Κόντη έχασαν στη διάρκεια του ματς, τον Πάτρικ Λέμος ο οποίος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ωστόσο πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε μια πολύ ισχυρή αντίπαλο και λύγισαν στο φινάλε. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τον Ολυμπιακό να έχει σε μεγάλα χρονικά διαστήματα το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο εναλλασσόταν αρκετές φορές μεταξύ των δυο ομάδων. Πλέον η πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης παραμένει ανοικτή και θα κριθεί στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο (24/11) στην Κροατία.

Μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο!

Ο Θρύλος άνοιξε το σκορ με τον Τζηρά στο 1:07 για να ισοφαρίσει ο Μπούβινιτς σε 1-1. Με δυο διαδοχικά γκολ του Ρέινα στο 2’ και στο 3:20 οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν προβάδισμα δυο τερμάτων, με τη Νεξέ να μειώνει σε 3-2 με πέναλτι του Βόζαμπ ένα 1,5 λεπτό αργότερα. Ακολούθησε το πέναλτι του Ρέινα που απέκρουσε ο Ραντοβάνοβιτς και στη συνέχεια οι Κροάτες με δυο γκολ του Σίπιτς (5:40, 7:30) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 3-4. Η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση, αφού στην επόμενη επίθεση ο Ρέινα ισοφάρισε σε 4-4 στο 7:43. Το σκορ αυτό παρέμεινε για τα επόμενα τρία λεπτά περίπου, όταν ο Τζηράς με εντυπωσιακό γκολ μετά από εξαιρετική επίθεση του Ολυμπιακού και πάσα του Ρέινα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα μας πετυχαίνοντας το 5-4 (11:03). Οι Κροάτες απάντησαν με τον Σίπιτς ισοφαρίζοντας σε 5-5, όμως ο Τσίλης στο 12:54, έβαλε ξανά τον Θρύλο σε ρόλο οδηγού (6-5). Στα επόμενα λεπτά μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου το σκορ αυτό παρέμεινε με τους «ερυθρόλευκους» χάνουν διπλή ευκαιρία με τους Τσίλη και Κρητικό στο 15:07, για να δώσουν μετά από ώρα «αέρα» δυο τερμάτων. Αντ’ αυτού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γιάγκανατς σε 6-6 στο 15:50. Ο Πέτρος Κανδύλας όμως μετά από ωραία προσπάθεια «έγραψε» το 7-6 (16:43), με τη Νεξέ να απαντάει και πάλι για το 7-7 (17:26). Οι Κροάτες προηγήθηκαν μετά από 13 αγωνιστικά λεπτά, φτάνοντας στο 7-8 (20:50) με τον Λέμπαν και για πρώτη φορά βρέθηκαν με δυο τέρματα μπροστά στο 21:13, με τον Τόμιτς να σημειώνει το 7-9. Ο Ολυμπιακός απάντησε και βρήκε τις λύσεις με τον Νίκο Κρητικό να μειώνει σε 8-9 (21:50) και τον Δημήτρη Τζηρά να ισοφαρίζει σε 9-9 (22:30). Ο Μπούβινιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Κροάτες (23:20) και στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Λέμος για μαρκάρισμα στον Τόμιτς με τον Βόζαμπ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 9-11 (24:20). Με τέρμα του Κρητικού διαμορφώθηκε το 10-11 (25:12) με τον Μπούβινιτς να αυξάνει και πάλι το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στα δυο γκολ σημειώνοντας το 10-12. Ο Θρύλος όμως απάντησε και πάλι και ισοφάρισε άμεσα σε 12-12 μέχρι το 26:17 με τα διαδοχικά τέρματα των Αραπακόπουλου και Ρέινα! Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και ο Ρέινα με νέο γκολ, μετέτρεψε το 10-12 (25:12) σε 13-12 (27:30) μετά από υποδειγματικό συνδυασμό στην επίθεση. Οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 13-13 (28:12), όμως την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο την είπε ο Κρητικός ο οποίος με εξαιρετικό σουτ από τα 12 μέτρα στην εκπνοή (29:56) «έγραψε» το 14-13 και έστειλε το Θρύλο μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια!

Κρίθηκε στο φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το τέρμα του Ζίρνιτς με το οποίο ισοφάρισαν οι Κροάτες σε 14-14 (30:02) και ακολούθησε αυτό του Λέμπαν για το 14-15 (32:37). Ο Ρέινα έδωσε και πάλι τη λύση ισοφαρίζοντας σε 15-15 (33:05) και μετά από ωραίο αιφνιδιασμό, ο Τσίλης έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (16-15, 35:00). Με σκόρερ τον Δημήτρη Τζηρά στη συνέχεια, οι Πειραιώτες διεύρυναν στο 3-0 το σερί τους, αποκτώντας προβάδισμα δυο τερμάτων. Το 14-15 στο 32:37, μετατράπηκε σε 17-15 στο 38:25 για τον Ολυμπιακό που συνέχιζε την εξαιρετική εμφάνιση. Η Νεξέ, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, οκτώ λεπτά μετά το τελευταίο της τέρμα και μείωσε σε 17-16 με τον Γιάγκανατς στο 40:55, ενώ ισοφάρισε σε 17-17, δυο λεπτά αργότερα με τον Βόζαμπ (43:07). Το σερί (3-0) των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και είχε ως αποτέλεσμα το προβάδισμα με 17-18, μετά από γκολ του Μπούβινιτς (44:30). Στο 48:23 ο Αραπακόπουλος κέρδισε πέναλτι και δίλεπτο, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τζηράς ισοφαρίζοντας σε 18-18 (48:37) και έβαλε τέλος στο 10λεπτο που είχε να σκοράρει ο Ολυμπιακός. Ακολούθησε το νέο προβάδισμα της Νεξέ στο 49:12 με τον Σίπιτς για το 18-19, αλλά ο Δημήτρης Τζηράς ισοφάρισε ξανά (19:19) στο 51:21. Στην επόμενη επίθεση οι Κροάτες ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ (19-20, 52:06), όμως ο Τζηράς ήταν αυτός που ισοφάρισε ξανά άμεσα για το 20-20 (52:40). Με εύστοχο πέναλτι του η Νεξέ έφτασε στο 20-21 (53:00) σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το 55:00 όταν ο Γιέλινιτς έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στους Κροάτες για το 20-22. Ο Κρητικός μείωσε σε 21-22 (55:23), αλλά ο Ζίρνιτς επανέφερε στο +2 τη Νεξέ για το 21-23 (56:45). Δυο λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρία γκολ (21-24) και διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι τη λήξη για το τελικό 22-25.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-5, 7-7, 9-11, 14-13 (ημ.), 16-15, 17-15, 17-18, 18-19, 20-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. - ΝΕΞΕ 22-25

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Κρητικός 5, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Ρέινα 6, Τερλέσκι, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραακόπουλος 1, Δεληχρήστος, Τσίλης 2

Νέξε (Λέλιτς): Σίπιτς 4, Γκάτζε 2, Λεμπάν 1, Ετέρ, Στρίνιτς 3, Μρντένοβιτς. Μπάρισιτς, Καρ, Μπούβινιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Ζέλινιτς 1, Βίντα, Λόνκαρ 1, Τόμιτς 1, Ζάγκανζας 3, Βόνταμπ 5

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Είμαι πολύ περήφανος για τα παιδιά. Παίξαμε απέναντι σε ένα μεγαθήριο. Είχαμε προβλήματα τραυματισμών και στη συνέχεια προστέθηκε και η αποβολή του Λέμος, η οποία δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά καταφέραμε και μείναμε πολύ κοντά στο παιχνίδι και έγιναν κάποια λάθος σφυρίγματα στο τέλος γα να έρθει το τελικό αποτέλεσμα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και περήφανος για τα παιδιά»

Από την πλευρά του ο Λουίζ Φελίπε Ρέινα είπε: «Η Νέξε είναι σίγουρα πολύ καλύτερη ομάδα, αλλά εμείς διεκδικήσαμε τις πιθανότητες μας στο παιχνίδι. Κάναμε κάποια λάθη που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε και όταν παίζεις σε τέτοιο επίπεδο ο αντίπαλος θα τα εκμεταλλευτεί. Θα μπορούσαμε ακόμα και να κερδίσουμε με 1-2 γκολ.  Είμαστε ακόμα στο παιχνίδι της πρόκρισης και σίγουρα θα τα δώσουμε όλα στον δεύτερο αγώνα και θα διεκδικήσουμε το καλύτερο».