.
.
Ο πρωταθλητής νίκησε άνετα τον Παναθηναϊκό και έκανε το πρώτο βήμα!

Το πρώτο από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πραγματοποίησε στο κλειστό του Ρέντη η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο τελικό. Ο Θρύλος, με τον κόσμο στο πλευρό του και εμφάνιση πρωταθλητή στο «Μ. Μερκούρη», κυριάρχησε επί των «πράσινων» μετά το πρώτο χαμένο σετ, κερδίζοντας μάλιστα το τέταρτο με 25-8! Οι μόνιμες πρωταθλήτριες Ελλάδας κατέθεσαν ψυχή στο τάραφλεξ και με πρώτη σκόρερ την Σάλας, με 20 πόντους, έκαναν το 1-0 στην τελική σειρά της Volley League. Πλέον, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι στρέφει την προσοχή της στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, στο κλειστό του Αγ. Θωμά, την Τρίτη (3/5), με στόχο το 2-0, που θα την φέρει μια… ανάσα από την κατάκτηση του 9ου σερί τίτλου.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-1, όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4, με μπλοκ της Χριστοδούλου και πέρασμα της Άγκοστ. Ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14), η Μελίνα Εμμανουηλίδου μείωσε σε 15-12 για τον Θρύλο, αλλά οι «πράσινες» έφτασαν στο 20-14. Οι «ερυθρόλευκες» μάζεψαν τη διαφορά σε 22-19, με άσσο της Άγκοστ, αλλά στη συνέχεια, απώλεσαν το πρώτο σετ με 25-20.

Αντίδραση και ανατροπή!

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, παίρνοντας προβάδισμα +3 (3-0), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 3-3, όμως η Σάλας και η Χίπε έβαλαν ξανά μπροστά τον Θρύλο, για το 6-3. Η Χίπε φώναξε και πάλι «παρών», ανεβάζοντας τις «ερυθρόλευκες» στο 7-4, με εξαιρετικό πλασέ, με την Γερμανίδα να κάνει και το 8-5, αλλά και το 9-6! Ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 11-11, αλλά η αντίδραση του ήταν εξαιρετική, αφού με πρωταγωνίστρια την Σάλας, πήρε ξανά μεγάλη διαφορά και κατέκτησε το σετ. Συγκεκριμένα, με πόντους της Σάλας έγινε το 12-11, το 13-11, το 16-11 και το 20-15, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 23-17, με πλασέ της Χριστοδούλου και να κατακτά στη συνέχεια το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (25-19).

Με άσσο της Χίπε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με την Σάλας να κάνει το 4-2, με πάιπ. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι συνέχισε δυνατά, έφτασε στο 6-3, ενώ η Άγκοστ με πρώτο χρόνο, ανέβασε τη διαφορά επί του Παναθηναϊκού στο +4 (7-3). Με φοβερό μπλοκ της Χριστοδούλου, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 9-7, έπειτα ισοφαρίστηκαν σε 9-9 από τον Παναθηναϊκό, αλλά απάντησαν και πάλι, φτάνοντας στο 12-10, με τρεις διαδοχικούς πόντους της Χίπε! Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον καλό του ρυθμό, έφτασε στο 13-10, με την Άγκοστ, με την Εμμανουηλίδου να «γράφει» το 15-11 για τον Θρύλο, με έξυπνο πλασέ. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ένα κενό διάστημα και βρέθηκαν πίσω με 17-16, όμως αντέδρασαν ξανά με τον καλύτερο τρόπο και προσπέρασαν με 19-17, με μπλοκ των Σάλας και Γιώτα. Η Σάλας «μίλησε» ξανά, κάνοντας το 21-18 και 22-19, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 22-22. Η Χίπε έκανε το 24-22, οδηγώντας τον Θρύλο σε σετ μπολ, η Κελεσίδη έστειλε την μπάλα άουτ (24-23), αλλά η Γενιτσαρίδη έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, με 25-23.

Καταιγιστικός ο Θρύλος, 25-8!

Δυνατά ξεκίνησε και στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός, ο οποίος με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, πήρε προβάδισμα τριών πόντων (4-1), ενώ η Χίπε έκανε το 5-1, με εξαιρετικό χτύπημα! Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πάτησαν δυνατά το «γκάζι» και δεν είχαν… αντίπαλο, αφού έφτασαν στο 8-1, με μπλοκ της Χριστοδούλου και στη συνέχεια, στο +10 (13-3), μετά από φιλέ των «πράσινων». Με πρώτο χρόνο της Γιώτα, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά στο +11, για το 16-5 κόντρα στον Παναθηναϊκό, με την Χίπε να δίνει προβάδισμα 12 πόντων (17-5) στον Θρύλο! Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν και στο +13 (18-5), με τον Παναθηναϊκό να σταματάει το σερί, για το 18-6. Η Σάλας με άσσο έκανε το 20-6, με την Γιώτα να κάνει το 21-6 και τον Ολυμπιακό να φτάνει εύκολα στη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Τα σετ 3-1: 20-25, 19-25, 25-23, 25-8

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-23

4ο σετ: 8-1, 16-5, 21-6, 25-8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (2/7 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Σάλας 20 (16/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 22% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 17 (14/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 12% άριστες), Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 29% υπ. - 0% άριστες), Κελεσίδη

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/10 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 8 (8/19 επ.), Γκρόθες 12 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (8/27 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. - 13% άριστες) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. - 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Μεταξά, Μπραμπίλα 1 (1 μπλοκ)

Κάρλο Παρίζι: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις αθλήτριες μου, παρά το πρώτο σετ, που ήταν φυσιολογικό να ξεκινήσουμε έτσι, είναι τελικοί και είναι διαφορετικά τα ματς αυτά από τα υπόλοιπα. Μπήκαμε νευρικά, αλλά βήμα-βήμα, βρήκαμε τις σωστές συνθήκες στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν η πρώτη νίκη, συνεχίζουμε στο δεύτερο ματς, το οποίο δεν θα είναι εύκολο, αλλά εμείς θα τα δώσουμε όλα. Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας, τον θέλουμε συνέχεια εδώ στο γήπεδο, μας βοήθησε πολύ σήμερα να γυρίσουμε το ματς, μετά το πρώτο χαμένο σετ».

Μελίνα Εμμανουηλίδου: «Η αλήθεια είναι, ότι ξεκινήσαμε λίγο νωθρά, όμως δεν το παρατήσαμε και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε, θα τα δίνουμε όλα μέχρι το τέλος, σε κάθε αγώνα! Βγάλαμε όλη τη δουλειά που έχουμε κάνει ως τώρα και έτσι θα συνεχίσουμε. Το σημαντικό για εμάς είναι να ξεκινάμε σε κάθε σετ, πιέζοντας τον αντίπαλο. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας για τη στήριξη, τον θέλουμε σε κάθε ματς να μας στηρίζει, ήταν μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα».

Μαρία Γενιτσαρίδη: «Στην αρχή μπήκαμε λίγο μουδιασμένες μπορώ να πω, αλλά στη συνέχεια, όλα δούλεψαν… ρολόι. Τώρα, κοιτάμε το ματς το επόμενο, θέλουμε να βγάλουμε όλα όσα κάνουμε στην προπόνηση. Στον Αγ. Θωμά, πρέπει να αποδώσουμε όσα μας λέει ο κόουτς μας, ευχαριστούμε τον κόσμο μας για την πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησε».