.
.
Ο πρωταθλητής είναι εδώ, κυριάρχησε κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-1 σετ)!

Με εμφάνιση πρωταθλητή ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-1 σετ (25-20, 27-29, 25-17, 25-17) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ο Θρύλος έφτασε πιο… εύκολα από ότι δείχνει το σκορ στην κατάκτηση του καθαρού «τριπόντου» αφού ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης και δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι στην επιστροφή της Αρέτας Κονόμη παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και ολοκλήρωσε το ματς με 12 μπλοκ και 8 άσσους,  έχοντας αρκετές πρωταγωνίστριες αφού από όσες αγωνίστηκαν δεν υστέρησε καμία. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 24 πόντους πόντους ενώ ακολούθησαν η εξαιρετική Βίλμα  Σάλας με 19, η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 14 και η Μαριάνα Κόστα με 12.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη του σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν (0-1), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 3-0 σερί και να φτάνει στο 3-1 μετά από άσσο της Γιώτα. Οι πρωταθλήτριες διατήρησαν το προβάδισμα του +2 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε δυο περιπτώσεις (4-4, 5-5) και το αύξησαν στο +3 για πρώτη φορά στο 11-8 με μπλοκ της Στέλλας Χριστοδούλου και στο +4 με επίθεση της Μελίνας Εμμανουηλίδου (14-10). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν δυο φορές στον πόντο (14-13, 15-14) για να επαναφέρει τη διαφορά του +3 η Σάλας στο 17-14. Ο Ολυμπιακός κράτησε το +3 στο 19-16 με επίθεση της Κόστα στην ευθεία, ωστόσο στο σημείο αυτό δέχθηκε ένα 3-0 σερί με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει μετά από ώρα ο ΠΑΟΚ σε 19-19. Μετά το 20-20, ο Θρύλος ήταν εντυπωσιακός και με ένα 5-0 σερί πανηγύρισε την κατάκτηση του 1ου σετ. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι ανέκτησε το προβάδισμα στο 21-20 με ωραία προσπάθεια της Κόστα και με δυο διαδοχικές επιθέσεις τις Σάλας έφτασε στο 23-20. Στο σημείο αυτό λειτούργησε ξανά το «ερυθρόλευκο» μπλοκ αφού αρχικά η Εμμανουηλίδου (24-20) και στη συνέχεια η Χριστοδούλου, σταμάτησαν την Μερτέκη για το 25-20.

Βρέθηκε πίσω, το ανέτρεψε και έφτασε δυο φορές στο σετ μπολ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση

Το ξεκίνημα του 2ου σετ είχε διαφορετική εικόνα, αφού ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με -3 στο 2-5 και στο 3-6, μέχρι να μειώσει η Κόστα με ωραία πάιπ σε 5-6. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αύξησαν  το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 6-10, με τον Κάρλο Παρίζι να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στο 8-10 με την Χίπε και στο 9-11 με πρώτο χρόνο της Γιώτα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού δέχθηκαν ένα 3-0 το οποίο διαμόρφωσε το σκορ στο 9-14. Ακολούθησε το 11-17, για τον ΠΑΟΚ με την Μελίνα Εμμανουηλίδου να μειώνει στους τέσσερις πόντους τη διαφορά με άσσο στο 13-17. Με τον ίδιο τρόπο η Στέλλα Χριστοδούλου την έριξε στους τρεις στο 15-18 και η Χίπε με επίθεση έφερε τον Θρύλο σε απόσταση δυο πόντων γράφοντας το 16-18. Η Βίλμα Σάλας σημείωσε το 17-19 και από επίθεση της Μερτέκη που πέρασε άουτ, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής για το 18-19. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 18-20 και το 19-20 από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε στο φιλέ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει τελικά στο 19-22. Με δυο διαδοχικά «ερυθρόλευκα» μπλοκ ο Ολυμπιακός πλησίασε και πάλι στον πόντο για το 21-22, αλλά η Κόστα κόπηκε στην επόμενη προσπάθεια και έχασε την ευκαιρία της ισοφάρισης (21-23). Η ίδια κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 22-23, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ στο 22-24. Με επίθεση της Βίλμα Σάλας οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν εκ νέου σε 23-24 και με άσσο της Μελίνας Εμμανουηλίδου ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 24-24!  Ο Θρύλος που είχε σβήσε το σετ μπολ του ΠΑΟΚ, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε εκείνος στο σετ μπολ με επίθεση της Χϊπε στο 25-24. Το 3-0 σερί μετά το 22-24, σταμάτησε από επίθεση της Γερμανίδας διαγωνίου που πέρασε άουτ για τη νέα παράταση στο σετ στο 25-25. Η Ηλιοπούλου έστειλε το σερβίς για το δεύτερο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ (26-25), όμως είχαμε και νέα ισοφάριση (26-26). Ακολούθησε νέα ανατροπή στην εξέλιξη του σετ και το δεύτερο σετ μπολ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στο 26-27, με τη Χίπε να κερδίζει το μπλοκ άουτ και να ισοφαρίζει σε 27-27. Με τυχερό πόντο διαμορφώθηκε το 27-28 για τις φιλοξενούμενες  οι οποίες τελικά πήγαν στο 27-29 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Κυριάρχησε και προηγήθηκε εκ νέου!

Στην έναρξη του 3ο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε 3-1 αρχικά με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο μετά το 5-3 (5-5, 6-6). Η Βίλμα Σάλας με ωραία επίθεση επανέφερε το προβάδισμα του +2 στο 8-6 και η Χίπε το αύξησε για πρώτη φορά στο 3ο σετ στο +3 διαμορφώνοντας το 9-6. Η Βίλμα Σάλας έγραψε το 10-7 ενώ από λάθος της Μερτέκη στο σερβίς προήλθε το 11-8 υπέρ του Θρύλου.  Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ λειτούργησε ξανά για να αυξήσει στο +4 το προβάδισμα στο 12-8, όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-10. Οι πρωταθλήτριες απάντησαν και επανέφεραν τη διαφορά του +4, με την Εμμανουηλίδου να σημειώνει το 14-10 και με άσσο της Χίπε την αύξησαν στο +5 για το 15-10! Με μπλοκ, λάθος του ΠΑΟΚ και επίθεση της Σάλας ο Θρύλος διεύρυνε στο +7 το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο 18-11, στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα και με νέο άσσο η Μελίνα Εμμανουηλίδου έγραψε το 20-12 για να ακολουθήσει το 21-12. Η Σάσκια Χίπε με ωραία επίθεση στην ευθεία πέτυχε το 22-13. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-16, όμως η Χϊπε έγραψε το 23-17 και η Σάλας με άσσο έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-17. Mε κερδισμένο μπλοκ άουτ η Σάσκια Χίπε διαμόρφωσε το 25-17, επαναφέροντας τον Θρύλο στη θέση του οδηγού για το 2-1 στα σετ!

Εύκολα στην τελική επικράτηση!

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μπήκαν δυνατά και στο 4ο σετ στην έναρξη του οποίο προηγήθηκαν με 5-2. Η Μελίνα Εμμανουηλίδου στη συνέχεια πέτυχε το 6-3, η Στέλλα Χριστοδούλου το 8-4 και η Κατερίνα Γιώτα το 9-5. Με επίθεση της Βίλμα Σάλας οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +5 το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 10-5 και η Χίπε διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά γράφοντας το 11-6. Mετά το 12-7 που διαμορφώθηκε από τέσσερις μπάλες του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-9, αλλά η Χίπε με μπλοκ σημείωσε το 13-9. Η Μελίνα Εμμανουηλίδου με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε στη συνέχεια το 14-10 και η ίδια με επίθεση το 16-10, που επιβεβαίωνε ότι ο Θρύλος διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο. Η Βίλμα Σάλας με δυο επιθέσεις πέτυχε το 17-11 και το 18-12 και με μπλοκ το 19-12 ενώ η Σάσκια Χίπε έγραψε στη συνέχεια το 21-12. Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να  διαχειρίζεται με άνεση τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει και να φτάνει με άνεση στο 25-17 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-1 σε 1.50.  25-20 (26’), 27-29 (35’), 25-17 (26’), 25-17 (23’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-20

2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 27-29

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-12, 25-17

4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Σάλας 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (11/37 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Χίπε 24 (19/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (9/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Συριστρατίδη , Κελεσίδη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Τσιόγκα 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (10/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43% υπ. - 24% άριστες), Φιντόν 3 (2/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Κογιάρ 25 (22/55 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (2/5 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. - 43% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.-22% άριστες), Τερζόγλου.

Δηλώσεις:

Κάρλο Παρίζι: «Δείξαμε χαρακτήρα. Σε στιγμές που ο αντίπαλος μας πίεσε, κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας, πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά σε αυτά τα σημεία. Αν το καταλαβαίνουμε αυτό πάντα, μπορούμε να κάνουμε πολλά. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου, γιατί θέλουν να δουλέψουν, θέλουν να αποδείξουν. Πολύ καλό αποτέλεσμα το σημερινό, συνεχίζουμε να δουλεύουμε ομαδικά».

Αρέτα Κονόμη: «Το σημαντικό είναι, ότι η ομάδα παίζει σωστά. Έχουμε ανεβάσει ρυθμό μετά τις γιορτές και η ομάδα θα δείξει το πραγματικό της πρόσωπο. Η ομάδα έχει πολύ καλές αθλήτριες, αυτό είναι δεδομένο. Από κει και πέρα, θα βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Η συνέχεια είναι μεγάλη, δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα, οπότε πάμε ματς με το ματς. Η ομάδα έχει πολλά να δώσει».