.
.
Ο πρωταθλητής δήλωσε παρών!

Με τον καλύτερο τρόπο «μπήκε» στο νέο μίνι-πρωτάθλημα της Volley League, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ (15-25, 25-21, 25-22, 25-23) του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στην πρεμιέρα του μίνι-πρωταθλήματος, δείχνοντας χαρακτήρα, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-1). Ο Θρύλος παρουσίασε σημάδια βελτίωσης απέναντι στην ομάδα της Σύρου και παρότι έχασε το πρώτο σετ, κυριάρχησε απόλυτα στα τρία επόμενα και έφτασε, έτσι, στην ανατροπή-νίκη, ξεκινώντας με το «δεξί» στη «μάχη» για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος της Volley League.

Άσχημο ξεκίνημα…

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω με 12-6, ενώ στη συνέχεια, απομακρύνθηκε με 10 πόντους από τον Φοίνικα, για το 18-8. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά, έμειναν πίσω με 23-12 και έτσι, απώλεσαν το πρώτο σετ από τους φιλοξενούμενους, με 25-15.

Αντίδραση και ισοφάριση!

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά και προηγήθηκε με 5-1, με πάιπ και άσσο του Πέριτς, όμως στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε (7-7) από τον Φοίνικα. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν ξανά την ομάδα της Σύρου, με 8-7, έπειτα, με άουτ του Μιχάλοβιτς, έφτασαν στο +2 (9-7) και στη συνέχεια, με πλασέ του Πέριτς, ξέφυγαν με +3 (10-7). Με δυνατό καρφί του Πέριτς, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (13-9) και μετά το 19-19 του Φοίνικα, ανέβασαν… στροφές και με μπλοκ άουτ του Πέριτς, πήραν ξανά προβάδισμα τριών πόντων (23-20). Μετά από σερβίς φιλέ του Κόστα, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε σε σετ μπολ (24-21) επί των φιλοξενούμενων και έτσι, με τον δεύτερο άσσο του εξαιρετικού Πέριτς, έκανε το 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ανατροπή, 2-0 με 25-22!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-9 του Φοίνικα, με μπλοκ του Παγένκ, έπειτα έκανε το 12-11, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια, έφτασε στο +4 (17-13, 18-14), με άσσο του Παγένκ και επίθεση του Τέπαν. Με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς και λάθος του Φράγκου, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 23-18, έπειτα, με χαμένο σερβίς της Σύρου έφτασαν σε σετ μπολ με +5 (24-19) και έτσι, με ωραία επίθεση του Πέριτς, έκαναν την ανατροπή, με 2-1 (25-22).

Κυριαρχία και 3-1!

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του, προηγήθηκε με 10-8, με τον Μιγιαήλοβιτς από την πίσω ζώνη και στη συνέχεια, έφτασε στο 14-11, μετά από παράβαση του Κόστα. Με άσσο του Τέπαν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (17-13) από τον Φοίνικα, διαφορά που διατήρησαν με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, για το 20-16, ενώ στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ του Πέριτς, έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-22). Έτσι, με νέο «χτύπημα» του Πέριτς, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκανε το 25-22 και επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα!

Τα σετ 3-1 σε 104’: 15-25, 25-21, 25-22, 25-22

1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 15-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου: 4 άσσοι, 9 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 34 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 9π. (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιάλοβιτς 9 (9/19επ., 70%υπ., 52%υπ.), Τεπάν 19 (16/31επ., 3 άσσοι), Ζουπάνης 1 (1/2επ.), Πέριτς 22 (16/23επ., 2 μπλοκ, 45%υπ., 10%αρ.) / Ζήσης (λ. - 91% υπ., 64%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρ., Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας (λ. - 50%υπ.), Ανδρεάδης

Φοίνικας Σύρου (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 10π. (9/18επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 10 (7/18επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 31%αρ.), Στερν 10 (9/16επ., 1 άσσος) / Καρασαβίδης (λ. - 77%υπ., 55%αρ.), Τζιουμάκας, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Πολύ σημαντική νίκη, ξεκινήσαμε καλά στο μίνι-πρωτάθλημα. Παίξαμε με τακτική, αλλά για τη συνέχεια η συγκέντρωση μας πρέπει να βασίζεται στο να δίνουμε τα πάντα στο ξεκίνημα, να μπαίνουμε δυναμικά, γιατί ξεκινάμε με άγχος, με νευρικότητα. Είναι πολύ επικίνδυνο να ξεκινάμε έτσι. Συνεχίζουμε, θα βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο».

Νίκολα Μιγιαήλοβιτς: «Το πρώτο σετ το χάσαμε, αλλά νομίζω μετά άλλαξε η ψυχολογία και το γυρίσαμε. Η εικόνα μας στο πρώτο σετ ήταν πολύ άσχημη, ελπίζω να μην παίξουμε ξανά έτσι. Νομίζω δεν μπορούσαμε να παίξουμε χειρότερα στο πρώτο σετ. Μετά μιλήσαμε, είπαμε να προσπαθήσουμε καλύτερα, να παίξουμε καλύτερα και αλλάξαμε ψυχολογία. Το θέλαμε, πιο πολύ από τη Σύρο και κερδίσαμε το ντέρμπι. Ακόμα, δεν είμαστε όπως θέλουμε, δεν παίζουμε πολύ καλά, αλλά θα παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια. Είναι πολύ σημαντικό που κερδίσαμε, για την ψυχολογία μας, αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμα».