.
.
Ο Θρύλος, 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο!

Τη νίκη με 3-1 σετ (23-25, 22-25, 25-19, 15-25), στο πρώτο από τα δυο φιλικά με αντίπαλο τον Φοίνικα στη Σύρο, σημείωσε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και είχαν πρώτο σκόρερ τον Κρίστιαν Φρομ με 17 πόντους με 56% στην επίθεση. Ακολούθησε ο Έγκλεσκαλνς με 15 πόντους και το εξαιρετικό 65%, με 15/23 επιθέσεις ενώ διψήφιοι ήταν επίσης ο Μιγαΐλοβιτς με 14 και ο Βουλκίδης με 11. Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν και την Κυριακή (27/9) στις 16:30 τον Φοίνικα Σύρου στο δεύτερο φιλικό μεταξύ των δυο ομάδων.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αναλαμβάνει τον έλεγχο φτάνοντας στο 4-6 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς και στο +3 για το 4-7 μετά από λάθος των γηπεδούχων. Το σερί του Ολυμπιακού με τον Φρομ στο σερβίς συνεχίστηκε για το 4-8 δια χειρός Μιγιαΐλοβιτς, ο οποίο πέτυχε επίσης το 6-9 και το 7-11. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +5 στο 7-12 με τους γηπεδούχους να ψαλιδίζουν τη διαφορά και να μειώνουν σε 13-14. Στο σημείο αυτό τη λύση έδωσε ο Φρομ (13-15) με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 18-19, όταν ισοφάρισε για πρώτη φορά ο Φοίνικας (19-19) με άσσο του Παπαγγελόπουλου. Ακολούθησαν δυο διαδοχικοί πόντοι των Πειραιωτών με τον Φρομ να σημειώνει το 19-21 με κερδισμένο μπλοκ άουτ και τον Έγκλεσκαλνς να πετυχαίνει το 20-22 και το 22-24 για το πρώτο σετ μπολ υπέρ των «ερυθρολεύκων». Μετά από παράβαση του Όκολιτς στο φιλέ διαμορφώθηκε το 23-24 αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 23-25 ύστερα από σερβίς στο φιλέ των γηπεδούχων.

Έφτασε στο 2-0 ο Θρύλος!

Στην έναρξη του 2ου σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-1, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 σερί και τον Κώστα Στιβαχτή στο σερβίς, έφτασε στο 2-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει το πρώτο του τάιμ όυτ. Ο Φοίνικας μείωσε προσωρινά σε 5-7, με τον Έγκλεσκαλνς να επαναφέρει τη διαφορά του +3 στο 5-8 ενώ μετά από παράβαση του Μπράουν διαμορφώθηκε το 5-9. Το  +4 διατήρησε με ωραία επίθεση ο Φρομ (6-10), αλλά στη συνέχεια μείωσε ο Φοίνικας σε 9-10 με άσσο του Στερν, με τον Δημήτρη Καζάζη να καλεί το τάιμ άουτ. Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και είχε ως αποτέλεσμα την ισοφάριση σε 10-10, μετά από μια οριακή φάση με πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς και το προσπέρασμα με 11-10, με μπλοκ του Μπράουν στον Φρομ. Ο Φοίνικας τρέχοντας ένα 5-0 σερί προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με +2 στο 12-10, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 12-12 με τον Όκολιτς. Οι Πειραιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα στο 13-14 με διπλό μπλοκ των Μιγαΐλοβιτς και Βουλκίδη στον Μήλη και πήγαν στο 13-15 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς. Ακολούθησε το μπλοκ του Στιβαχτή στον Πρωτοψάλτη για το 13-16, υπέρ του Ολυμπιακού ο οποίος έτρεχε ένα 4-0 σερί από το 13-12 με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει.  Στη συνέχεια με δυο διαδοχικούς άσσους του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 17-17, αλλά μετά από λάθος του ίδιου διαμορφώθηκε το 17-18. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20, όταν ο Φρομ με επίθεση και άσσο έγραψε το 20-22. Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με μπλοκ του Όκολιτς στον Πρωτοψάλτη για το 20-23, ο Μιγιαΐλοβιτ  πέτυχε το 21-24 δίνοντας το πρώτο σετ μπολ και ο Φρομ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε το 22-25 για το 2-0 στα σετ υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Μείωσε ο Φοίνικας

Η ίδια εικόνα επικράτησε στην έναρξη του 3ου σετ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 2-5, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 6-6 και προσπέρασαν με 7-6. Μετά το 8-8 ο Φοίνικας με ένα 4-0 σερί ξέφυγε με 11-8 και διατήρησε το προβάδισμα (13-9, 15-11). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 15-13, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-13. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι πήγαν στο 20-15, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-18, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής με τον Φοίνικα να πηγαίνει στο 25-19 και να μειώνει σε 2-1 στα σετ.

Ανέβασε στροφές και έφτασε στη νίκη!

Κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες στην έναρξη του 4ου σετ, και πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 6-6. Στο σημείο αυτό ο Μιγιαΐλοβιτς, με δυο σερί πόντους έγραψε το 6-8, ο Φοίνικας μείωσε σε 8-9 αλλά μετά το 10-11, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με ένα σερί έφτασε στο 10-15 με ωραία επίθεση του Φρομ. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη λειτουργούσε πολύ καλά στο σημείο αυτό και έλεγχε το παιχνίδι διατηρώντας το υπέρ του προβάδισμα  και έφτασε στο 12-19 και στο 13-20 με τον Μιγιαΐλοβιτς. Με άσσο του Βουλκίδη διαμορφώθηκε το 15-23, με μονό μπλοκ του Φρομ το 15-24 και με επίθεση του Όκολιτς το 15-25, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.50. 23-25 (27’), 22-25 (29’), 25-19 (29’), 15-25 (25’)

1ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-7, 21-18, 25-19

4ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 15-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 10 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 17 (14/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 14% άριστες), Στιβαχτής 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (13/24 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 26% άριστες), Έγκλεσκανς 15 (15/23 επ.), Βουλκίδης 11 (3/6 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Όκολιτς 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (10/28 επ., 5 άσσοι, 54% υπ. - 25% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Στερν 7 (3/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Ράντκε 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Μήλης 17 (16/28 επ., 1 άσσος) / Γκαράς (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 100% υπ. - 33% άριστες), Ηλίας, Λινάρδος 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ)/