.
.
Ο Θρύλος στην κορυφή με ανατροπή

Τεράστια ανατροπή για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό μέσα στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ, δείχνοντας του έτσι, πως έχει ακόμα πάρα πολύ δρόμο για να μπορέσει να αμφισβητήσει την κυριαρχία του στην Ελλάδα.
Οι ερυθρόλευκοι φανερά επηρεασμένοι απο την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν, την Τετάρτη απέναντι σε μια από της καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, φάνηκαν κουρασμένοι και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο αφού προηγήθηκε με 2-0 σετ.
Κάπου εκεί μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή που έχει μάθει να παίζει πάντα για την νίκη και να την κατακτά κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας τα στατιστικά του στην επίθεση και την υποδοχή, αλλά και μειώνοντας τα λάθη που έδιναν εύκολους πόντους στους γηπεδούχους, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την θρυλική ανατροπή, μέσα στην αφιλόξενη Πυλαία έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ο Diachkov με άξιους συμπαραστάτες τον Κοκκινάκη και τους Jurisic, Τακουρίδη.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και ανάγκασε τον Καζάζη να πάρει το πρώτο του time out στο 4-0, ενώ με καλές επιλογές στην επίθεση οι γηπεδούχοι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό time out 8-4. Οι ερυθρόλευκοι κάνοντας αρκετά λάθη, τόσο στην επίθεση, όσο και στην υποδοχή, επέτρεψαν στον δικέφαλο να προηγηθεί με 16-11και στο δεύτερο τεχνικό time out. Η διαφορά των 5 πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του σετ, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει χάνοντας έτσι με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος κάνοντας ενα σερι 1-5 το οποίο ανάγκασε τον Καλμαζίδη να πάρει το πρώτο του time out. O ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 10-10 μετά από λανθασμένες υποδοχές των ερυθρόλευκων και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση ειδικότερα από τον Shafranovich. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20-20, απο εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει χάσει την συγκέντρωση του, αφού στο 23-21 καταλογίστηκαν λάθος θέσεις εις βάρος του. Στην αμέσως επόμενη φάση οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν σωστά την υποδοχή στο σερβίς του Κουρνέτα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Mour να τελειώσει το σετ στο 25-21.

Στο τρίτο σετ και οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να το κατακτήσουν. Ο ΠΑΟΚ για να τελειώσει με θρίαμβο απέναντι στους Πρωταθλητές, ενώ ο Ολυμπιακός για να προσπαθήσει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό time out με 8-7. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με πίεση απο το σερβις και 2 άσσους του Ντιάτσκοφ, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό time out με 12-16. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 20-21. Οι ερυθρόλευκοι όμως με τον Τακουρίδη να δίνει λύσεις με ένα μπλοκ, μια επίθεση σε πρώτο χρόνο και έναν άσσο, κατάφεραν να κατακτήσουν το σετ (22-25) μειώνοντας έτσι σε 2-1.

Ο Τακουρίδης με κεκτημένη ταχύτητα απο το τρίτο σετ, δίνει προβάδισμα 2 πόντων (4-6) στον Ολυμπιακό με ενα μπλοκ στον Shafranovich και μια επιτυχημένη επίθεση. Σε αυτό το σημείο ενα ποτήρι νερό προσγειώθηκε στον αγωνιστικό χώρο και ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή. Οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν να μην επηρεάζονται απο την διακοπή παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων στο δεύτερο τεχνικό time out στο 11-16. O Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι το τέλος του σετ, αφού ο ΠΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό και είχε πολλές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Το σετ τελείωσε στο 21-25 και ο Ολυμπιακός πάει το ματς στο tie brake.

Στην ρώσικη ρουλέτα του πέμπτου σετ, οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για να κερδίσουν το ματς. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Εφραιμίδη. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε όμως, και κατάφερε να φτάσει πρώτος στο τεχνικό time out με 7-8. O Κοκκινάκης με μια επίθεση και έναν άσσο κατάφερε να δώσει αέρα 2 πόντων στον Ολυμπιακό, 9-11. Στην συνέχεια ο Θρύλος βρήκε λύσεις από τους κεντρικούς του, Jurisic και Τακουρίδη, φτάνοντας στο 11-14. Ο Τζελάτι έστειλε την μπάλα στο φιλέ κάνοντας το σκορ 12-14. Μετά από δυνατό σέρβις και λάθος υποδοχή των ερυθρόλευκων ο Gomez τελειώνει την φάση πλησιάζοντας σε 13-14. Στην επόμενη φάση θέλοντας να δυσκολέψει και πάλι την υποδοχή των ερυθρόλευκων δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα στο σέρβις και έτσι ο Πρωταθλητής ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κατάφερε να κάνει την ανατροπή αν και έχανε με 2-0 σετ και τελικά να κερδίσει με 2-3.

Τα Σετ: 25-20 (28’), 25-21 (27’), 22-25 (28’), 21-25 (30’), 13-15 (19’)

Διακύμανση:
1ο Σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-20
2ο Σετ: 3-8, 15-16, 21-20, 25-21
3ο Σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 22-25
4ο Σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 21-25
5ο Σετ: 5-3, 9-10, 10-12, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Diachkov 23 (4 ασσους, 43% υποδοχή 26% άριστες, 4 μπλοκ), Jurisic 15 (65% επίθεση, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 15 (1 άσσος, 43% επίθεση), Κοκκινάκης 13 (1 άσσος, 74% υποδοχή 52% άριστες, 1μπλοκ), Clark 10, Τζελάτης 7 (1 άσσος), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Στεφάνου Λ (67% υποδοχή 62% άριστες) Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας, Σμαραγδής

ΠΑΟΚ: Gomez 26 (1 άσσος, 49% επίθεση, 2 μπλοκ), Shafranovich 23 (1 άσσος, 56% υποδοχή, 59% επίθεση, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 12, Παντακίδης 11 (5 μπλοκ), Moore 7 (1 μπλοκ), Κουρνέτας 7 (1 μπλοκ), Γκάρας Λ (44% υποδοχή 26% άριστες), Ντίνας, Σαμπανάι, Μακράκης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

Δηλώσεις Δημήτρη Καζάζη:

Θα ήθελα να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες μου, οι οποίοι μετά την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης απέναντι στην Zenit Kazan και ενώ ο αγώνας σήμερα έδειχνε να στραβώνει, βρήκαν τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα για να ανατρέψουν την εις βάρος μας κατάσταση και να κερδίσουν τον ΠΑΟΚ, μια ομάδα η οποία φέτος έχει φιλοδοξίες για την διεκδίκηση του τίτλου. Τέτοιες νίκες φτιάχνουν το “μέταλλο” μιας ομάδας και θα μας βοηθήσει να αντεπεξέλθουμε στην δύσκολη συνέχεια. Η ομάδα μας τώρα θα έχει την ευκαιρία να ξεκουραστεί μετά από μια εβδομάδα με 3 πολύ σημαντικούς αγώνες και να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερη για την συνέχεια, στην προσπάθεια που κάνουμε για την κατάκτηση των στόχων μας.

Δηλώσεις Γιώργου Στεφάνου:
Σήμερα κάναμε μια μεγάλη ανατροπή και κατακτήσαμε μια εκτός έδρας νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Αν δεν υπήρχε πολύ μεγάλη πίεση όσο αφορά το βαθμολογικό ενδιαφέρον μιας και είμαστε ακόμα πολύ νωρίς στο πρωτάθλημα, η νίκη μας αυτή ήταν πολύ σημαντική στον ψυχολογικό τομέα και πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει πολύ για την συνέχεια.