.
.
Ο Θρύλος στην Ευρωλίγκα!

Με καλάθι της Πηνελόπης Παυλοπούλου στην τελευταία επίθεση, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Wisla Krakow στην Πολωνία με 47-46 και προκρίθηκε στους ομίλους της Ευρωλίγκας! Οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη έδειξα ψυχή και καρδιά, δεν κατάλαβαν από τη γεμάτη έδρα, από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορ και κατέκτησαν μία πανάξια πρόκριση! Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Άννα Σπυριδοπούλου με 12 πόντους ενώ ακολούθησε η Κατερίνα Σωτηρίου με 9.

ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον. Το πρώτο καλάθι της ομάδας του Πειραιά ήρθε από την Τόμας (2-2), με την Τζόνσον να ακολουθεί για το 4-4.

Ο Θρύλος έδειχνε καλά στοιχεία, η Τόμας ισοφάρισε εκ νέου σε 6-6, με την Σπυριδοπούλου να «εκτελεί» δις από τα 6,75μ για το μετέπειτα 10-12. Η Σωτηρίου βοήθησε για το 12-14 με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει και το 12-17 και πάλι από το τρίποντο με το δεκάλεπτο να λήγει με 5 πόντους διαφορά  (14-19) υπέρ του Ολυμπιακού.

Με τρίποντο μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Πειραιά (Αυτζή το 14-22) και για πρώτη φορά η Παυλοπούλου έδωσε αέρα 10 πόντων (14-24). Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν επιμέρους 13-2, με την Κάναντα να κλέβει και να μειώνει σε 16-25 με 5:32 για το ημίχρονο.

Και πάλι η Σπυριδοπούλου από τα 6,75μ έγραψε το 16-28, με την Αραούχο να απαντάει άμεσα για 19-28. Οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη σε ένα τέλειο αμυντικά ημίχρονο, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ούσες μπροστά με 7 πόντους (21-28).

ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ

Η Wisla έκανε την αντεπίθεσή της και ροκάνισε τη διαφορά να πέφτει στους 4 (26-30) με δίποντο της Ροντρίγκεθ.

Η Σωτηρίου από κοντά πραγματοποίησε το 26-33, αλλά και πάλι οι γηπεδούχες με σκορ από το ποστ μείωσαν στους 2 (31-33). Ο Ολυμπιακός είχε χάσει την επαφή με το καλάθι με την Ράσελ να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο. Η Μάζιτς πρώτα σκόραρε στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ με την Κάναντα να «πληγώνει» την ομάδα του Πειραιά και να ισοφαρίζει το ματς σε 35-35 με 2:24 για το δεκάλεπτο.

Το δίποντο της Τόμας «έσπασε» τη ζώνη της Wisla, η Τζόνσον με μία βολή έκανε το 35-38, στην συνέχεια έκανε το τέταρτο της φάουλ. Ο Ολυμπιακός πέρασε στην τελευταία περίοδο όντας 3 πόντους μπροστά (36-39).

Αρχή δεκαλέπτου με δίποντο της Ροντρίγκεθ, με την γκαρντ των γηπεδούχων να δίνει προβάδισμα μετά από πολύ ώρα με 40-39. Η Σωτηρίου με ποστ το 40-41, αλλά δύο λάθη του Ολυμπιακού σε σερί επιθέσεις έφεραν ξανά μπροστά (42-41) τη Wisla.

Η είσοδος της Τζόνσον βοήθησε στη ρακέτα, με την Αμερικανίδα σέντερ να πετυχαίνει το 42-43 με 3:41 για τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκες» αστόχησαν σε τρεις σερί επιθέσεις,  η Σπυριδοπούλου υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ χωρίς αυτό να στοιχίσει όμως.

Η Κάναντα με δίποντο έκανε το 44-43 με ενάμιση λεπτό για τη λήξη, η Ροντρίγκεθ από τις βολές έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα της (46-43 με 49.2’’) και η Σωτηρίου με δίποντο μείωσε σε 46-45.

Η επίθεση της Καναντα ήταν άστοχη, ο Ολυμπιακός είχε την επίθεση, η Παυλοπούλου όπως στο ΣΕΦ, πήρε το ντράιβ και ο Θρύλος είναι στην Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 21-28, 36-39,  46-47

Wisla Krakow (Σεζικ):  Ράσελ 9, Κάναντα  14, Ροντρίγκεθ 17  (1),  Οροσοβα, Κόντε, Αραούχο  6 (2).
Ολυμπιακός  (Παντελάκης): Τόμας  7, Μάζιτς 4, Σταμάτη, Αυτή  3 (1), Σπυριδοπούλου 12 (4), Παυλοπούλου 6, Σωτηρίου 9, Λίτση, Τζόνσον 6, Κοσμά