.
.
Ο Θρύλος νίκησε και την Καστελάνα Γκρότε!

Το «δύο στα δύο» στο τουρνουά στην Ιταλία πέτυχε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Σε ένα ματς τριών σετ, κόντρα στην Καστελάνα Γκρότε, ο Θρύλος επικράτησε με 2-1 σετ (19-25, 28-30, 14-16) και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του επί ιταλικού εδάφους, παίζοντας για άλλη μία φορά ωραίο βόλεϊ. Μάλιστα, μετά τα 17 μπλοκ στο χθεσινό (21/9) φιλικό με την Ταράντο, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μέτρησε 11, σε μόλις τρία σετ! Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ, στη συνέχεια ισοφαρίστηκαν από τους Ιταλούς σε 1-1, αλλά κέρδισαν με 16-14 το τρίτο και πανηγύρισαν μία ακόμα φιλική νίκη. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Στερν, με 13 πόντους (10/24 επ.), ενώ ακολούθησε ο Ιντάλγκο, με εννιά. Την Παρασκευή (23/9) στις 19:00, ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει την Τόνο Καλίπο.

Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4 και στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 6-6, με επίθεση του Στερν. Ο Ιντάλγκο έδωσε έναν ακόμα πόντο στον Θρύλο, για το 9-8, με τον Παγένκ να «γράφει» το 13-9 κόντρα στην Καστελάνα Γκρότε. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με πόντο του Παγένκ, έφτασαν στο +6 (12-18), ενώ ο Κουμεντάκης μπλόκαρε για το 20-14. Ο Έλληνας ακραίος έκανε και το 21-15, με τον Ολυμπιακό να κατακτά εύκολα το πρώτο σετ, με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι βρέθηκε πίσω με 10-5, με τον Τράβιτσα να μειώνει σε 10-6, με εξαιρετική κομπίνα. Ο Κουμεντάκης, με ωραία ενέργεια, μείωσε σε 11-9 για τον Θρύλο, ο Στερν ισοφάρισε σε 15-15 και στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (17-18), με πόντο του Λινάρδου. Με μπλοκ του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-21, η Καστελάνα Γκρότε με σερί 3-0 έκανε την ανατροπή (24-22), όμως ο Λινάρδος μείωσε σε 24-23, με πρώτο χρόνο. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24, με τον Στερν να πιέζει στο σερβίς, όμως η ιταλική ομάδα έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 1-1, με 30-28.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (3-6), με μπλοκ του Τράβιτσα, με τον Παπαγγελόπουλο να κάνει το 9-6 επί των Ιταλών. Η Καστελάνα Γκρότε ισοφάρισε σε 9-9, 10-10 και 11-11, όμως μετά από εξαιρετική υποδοχή του Κουμεντάκη, ο Στερν κάρφωσε δυνατά για το 12-11 των «ερυθρόλευκων». Ο Στερν ήταν και αυτός που έκανε το 15-14 για τον Ολυμπιακό, με το τρίτο σετ να καταλήγει στον Θρύλο, με 16-14, για το τελικό 2-1.

Τα σετ (1-2): 19-25, 28-30, 14-16

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 10-16, 15-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 30-28

3ο σετ: 5-8, 14-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσους, 33 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου και της Καστελάνα Γκρότε από 6 άσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλου.

Καστελάνα Γκρότε (Κανεστράτσι): Τζαμάνι 8 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Τιότσο 7 (3/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ / 78% υπ., 57% άριστες), Πρέστα 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ντι Σιλβέστρε 9 (8/23 επ., 1 άσος / 68% υπ., 50% άριστες), Λόπες 15 (12/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιουκόσκι 1 (1 μπλοκ) / Μαρκίζιο (λ., 62% υπ., 23% άριστες), Λόνγκο 1 (1 άσσος), Εντρετσάι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Στερν 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ - 69% υπ., 54% άριστες), Τράβιτσα 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (8/16 επ., 1 άσσος - 57% υπ., 36% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ.), Λινάρδος 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας (λ., 45% υπ., 45% άριστες)

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Δεύτερο παιχνίδι, νικήσαμε πάλι, είναι καλά τα νέα. Μετά το χθεσινό παιχνίδι, όλα τα παιδιά ήταν κουρασμένα, αλλά είδα ομαδικό πνεύμα μέσα στο γήπεδο, κάτι που θα μας βοηθήσει να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο».

Ντράγκαν Τράβιτσα: «Παίξαμε καλά, όχι φυσικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κάτι απολύτως φυσιολογικό, καθώς βρισκόμαστε στην αρχή της περιόδου. Είμαστε μόλις δυο εβδομάδες όλοι μαζί, είμαι πολύ χαρούμενος για τη διάθεση που δείξαμε, προσπαθεί ο ένας να βοηθάει τον άλλο, δουλεύουμε στην πράξη. Η ομάδα δείχνει χαρακτήρα και είναι ό,τι το καλύτερο».

Δημοσθένης Λινάρδος: «Η ομάδα μπόρεσε και ανταποκρίθηκε σε ένα καθεστώς… ειδικού αγώνα, να κερδίσουμε δηλαδή δυο νικηφόρα σετ, να γυρίσουμε πίσω μετά το 1-1 και να κατακτήσουμε το τάι μπρέικ. Υπάρχει κούραση, όλες οι ομάδες αυτή τη περίοδο προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους, το κλίμα είναι πάρα πολύ καλό, βοηθάμε ο ένας τον άλλο και μέρα με τη μέρα, αυτό το δέσιμο πιστεύω θα μας βγει και στο γήπεδο για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».