.
.
Ο Θρύλος με ψυχή έκανε το 2-0!

Τις νίκες της στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος διπλασίασε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία χρειάζεται μία ακόμα κόντρα στην ΑΕΚ, για την κατάκτηση του τίτλου! Με σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (10-14) και πρωταγωνιστές τον νεαρό Παπαβασίλη και τον τερματοφύλακα Μπάουερ, ο Θρύλος επικράτησε με 22-21 των «κιτρινόμαυρων» στη Χαλκίδα, στον δεύτερο τελικό της Handball Premier και έκανε το 2-0 στη σειρά! Με τον κόσμο στο πλευρό τους, στο κλειστό Κανήθου «Τ. Καμπούρης», οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν εξαιρετικά μετά το 14-10 της ΑΕΚ, προηγήθηκαν με 15-14 και στη συνέχεια, δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη, στο δρόμο για το πρωτάθλημα. Στον τρίτο τελικό της Handball Premier, τη Δευτέρα (16/5, 20:00) στο κλειστό Κανήθου της Χαλκίδας, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη θα διεκδικήσει κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» το 3-0 και την κατάκτηση του τίτλου.

Πίσω στο ημίχρονο με τρία γκολ…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ με 2-0, αλλά μείωσε άμεσα σε 2-1, με τον Οστρούτσκο (2:50). Ο Στεφάνοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων (1-3) στους «κιτρινόμαυρους», ο Οστρούτσκο μείωσε εκ νέου σε 3-2 (4:00) για τον Θρύλο, όπως και ο Παπαδόπουλος σε 4-3, ένα λεπτό μετά. Στο 7:48, ο Μοντόρο μείωσε σε 5-4 για τους «ερυθρόλευκους», μετά το 5-3 του Πλάθα, με τον Ουγκάλδε να κάνει το 7-5 για τη φιλοξενούμενη ομάδα. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7 στο 15:48, με τους Πασσιά και Μοντόρο, αλλά στη συνέχεια, «κόλλησε» επιθετικά για 12 λεπτά, διάστημα στο οποίο η ΑΕΚ ξέφυγε με +4 (7-11), σκοράροντας με γκολ του Τζηρά και τρία διαδοχικά πέναλτι του Κεδέρη! Ο Ολυμπιακός «ξεμπλόκαρε» στην επίθεση στο 27ο λεπτό (8-11), με πολύ ωραίο τέρμα του Καραμπουρνιώτη, ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 11-9 (28:20), με τον Μυλωνά να «βρίσκει» δίχτυα για τους «κιτρινόμαυρους», για το 12-9 του ημιχρόνου.

Σπουδαία ανατροπή, με πρωταγωνιστές τους Παπαβασίλη και Μπάουερ!

Στο 31:40 του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος απάντησε στο 13-9 της ΑΕΚ, κάνοντας το 13-10, με όμορφο γκολ του Παπαβασίλη, με τον Παπαδόπουλο να μειώνει σε 14-11, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33:02. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με τρία τέρματα του εξαιρετικού Παπαβασίλη, στο 34:15, 35:02 και 37:22, ισοφάρισαν σε 14-14 τους «κιτρινόμαυρους», φέρνοντας τον τελικό στα ίσια! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή του άμυνα, πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις με τον Μπάουερ και στο 39:38, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς, κάνοντας το 15-14 κόντρα στην ΑΕΚ, με γκολ του Σλαβούλιτσα! Ο Μπάουερ συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του, κρατώντας τον Θρύλο στα 14 τέρματα παθητικό, όμως τελικά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 15-15. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν ξανά, έκαναν το 16-15, με τον Παπαβασίλη, μετά από ασίστ του Μπάουερ (45:40) και στη συνέχεια, έφτασαν στο +2 (17-15) επί των «κιτρινόμαυρων», με τον Καραμπουρνιώτη στην αντεπίθεση (46:15). Ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 17-17 από την ΑΕΚ, όμως βρήκε ξανά τον τρόπο και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, φτάνοντας στο 19-17, με Οστρούτσκο και Παπαβασίλη. Με γκολ του Αραπακόπουλου στο 53:40, ο Θρύλος έκανε το 20-18, ενώ με νέα απίστευτη ενέργεια του Παπαβασίλη (54:40), ξέφυγε για πρώτη φορά με +3 (21-18) από την φιλοξενούμενη ομάδα! Στο 57ο λεπτό, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 21-20, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον Δομπρή (57:30), για το 22-20 και έτσι, έφτασαν στη νίκη με 22-21 στη Χαλκίδα!

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημχ.) 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Αραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 2, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλδε 3, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/2 - 3/3

Γιώργος Καρασαββίδης: «Σημασία στους τελικούς δεν έχουν τόσο οι καλές ή οι κακές εμφανίσεις, αλλά ότι τα παιδιά το θέλουν πολύ. Το ματς πήγε όπως το περιμέναμε, ξέραμε ότι θα δούμε κάποια νέα πράγματα από το νέο τεχνικό Τιμ της ΑΕΚ, τα οποία τα λύσαμε σε κάποιο βαθμό στο δεύτερο ημίχρονο, πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Τα παιδιά είναι απίστευτα! Θέλω να πω, ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κερδίσουμε αυτό το ματς χωρίς αυτόν τον κόσμο».

Γιώργος Παπαβασίλης: «Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα μας, είναι σημαντικό που αντιδράσαμε όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 14-10. Με ομαδική προσπάθεια, επιστρέψαμε, ανακάμψαμε και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Πήραμε το παιχνίδι, δεν επαναπαυόμαστε, μπαίνουμε στο γήπεδο πάλι αύριο, συνεχίζουμε τη δουλειά, τακτική, προπόνηση, για να ετοιμαστούμε για το 3-0. Στη νίκη σήμερα έδωσε μεγάλη βοήθεια και ο κόσμος μας, μας έδωσε ώθηση στην ανάκαμψη μετά το 14-10 και τους ευχαριστούμε πολύ».