.
.
Ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Πανελλήνιο οι Νεάνιδες...

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στη νοκ αουτ αναμέτρηση με το Μαρκόπουλο, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ στην ημιτελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων Κ20. Οι μικρές του Σπύρου Σαραντίτη, παρότι ηλικιακά αγωνίζονται στην κατηγορία των Κορασίδων/Παγκορασίδων, κοίταξαν στα μάτια τις γυναίκες του Μαρκοπούλου, όμως δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα, ολοκληρώνοντας έτσι την παρουσία τους στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με επίθεση της Δαγρέ (4-3). Το Μαρκόπουλο πήρε διαφορά 5 πόντων στη συνέχεια, για το 8-3, ενώ κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με +8, για το 17-9. Οι δύο άσσοι της Δαγρέ μείωσαν τη διαφορά στο -5 (19-14), όμως από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στην πορεία του σετ, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 25-18 και στο 1-0 στα σετ.

Ο πρώτος χρόνος της Δημητρίου και το πλασέ της Ζαφειρίου, έδωσαν το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ (4-5). Το Μαρκόπουλο προσπέρασε με 10-7, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο +10, για το 19-9, βάζοντας τις βάσεις για το 2-0. Σε εκείνο το σημείο πέρασε στον αγώνα και η 14χρονη Μελίνα Τριαντοπούλου, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να πλησιάσει στο σκορ, και να μένει πίσω με 2-0 στα σετ, μετά το 25-13.

Και στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες ήταν αυτές που προηγήθηκαν στο σκορ (8-4), με τη Ζαφειρίου να μειώνει προσωρινά σε 8-6, μετά από ωραία επίθεση στη διαγώνιο. Το Μαρκόπουλο πίεσε στο σερβίς και κατάφερε να φτάσει στο 16-7, με τον άσσο της Μαραβέλια να δίνει πνοή στις Πειραιώτισσες για το 16-9. Παρά την προσπάθεια, η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με το τελικό 25-19 να διαμορφώνει το 3-0 στα σετ και να βάζει τίτλους τέλους στην φετινή πορεία των «ερυθρόλευκων» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων.

Τα σετ: 3-0 σε 62’. 25-18, 25-13, 25-19

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-12, 25-13

3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-13, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π., Στεργίου