.
.
Ξανά στις λεπτομέρειες...

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και ο δεύτερος τελικός της Volley League Γυναικών μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 3-1 σετ (25-27, 19-25, 29-27, 23-25) από τις «πράσινες» στο Ρέντη, σε έναν τελικό που κρίθηκε στο «νήμα». Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν οριακά το πρώτο σετ, στο οποίο έφτασαν σε δύο σετ μπολ (24-23, 25-24), κατέκτησαν το τρίτο (29-27), ενώ και στο τέταρτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (23-25). Το Σάββατο (6/5) στις 19:00, ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, με στόχο να μειώσει σε 2-1 τη σειρά και να την επαναφέρει στο Ρέντη.

Στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 10-8, όμως ανέβασε «στροφές» και αφού ισοφάρισε σε 11-11, με την Εμμανουηλίδου, ξέφυγε με +2 (13-11), με επίθεση της Κούμπουρα. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Θρύλος προηγήθηκε με +3 (16-13), με την Γουίντερς να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (18-14). Η Κούμπουρα διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (19-15), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 19-19. Με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν ξανά μπροστά (20-19), η Σάλας έκανε το 22-21 και η Καράρο το 23-21, όμως οι «πράσινες» ισοφάρισαν ξανά (23-23). Επίθεση της Εμμανουηλίδου και σετ μπολ (24-23) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε σε ένα ακόμα, με την Γουίντερς να κάνει το 25-24. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες «έτρεξαν» σερί 3-0 και με 27-25, κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1).

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 9-4, με την Γουίντερς να μειώνει σε 11-8 και την Σάλας σε 12-9. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 18-10 και 19-11, με την Τσιτσιγιάννη να μειώνει σε 22-16 και 24-18, η Χριστοδούλου έκανε το 24-19, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν και το δεύτερο σετ (19-25, 0-2), στο οποίο δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-0, με τις Σάλας και Γουίντερς να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά (2-3). Οι «πράσινες» έφτασαν στο 9-5, όμως η Σάλας μείωσε σε 9-6, με πλασέ και η Τσιτσιγιάννη σε 9-7, με μπλοκ άουτ. Μπλοκ της Καράρο και 10-10 ο Ολυμπιακός, με την Γουίντερς να κάνει το 11-11 και την Σάλας να δίνει προβάδισμα (12-11), με άσσο. Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση, ξέφυγε με +3 (16-13), με την Τσιτσιγιάννη να «χτυπάει» στην ευθεία, για το 17-14. Οι «ερυθρόλευκες» έπαθαν «μπλακ άουτ», δέχθηκαν 6-0 σερί και βρέθηκαν πίσω με τρεις πόντους (17-20), όμως οι Γουίντερς (18-20), Σάλας (19-20) και Λαμπρούση ισοφάρισαν σε 20-20. Μονό μπλοκ της Σάλας και 21-21, με την Κουβανή ακραία να ισοφαρίζει ξανά (22-22), ενώ «έγραψε» και το 23-22, με πλασέ! Ο Παναθηναϊκός έφτασε, αρχικά, σε δύο σετ μπολ (23-24, 24-25), η Τσιτσιγιάννη και η Γουίντερς ισοφάρισαν σε 24-24 και 25-25, με την Σάλας να δίνει προβάδισμα (28-27) στον Ολυμπιακό, ενώ με τρομερό μονό μπλοκ, έκανε το 29-27 και μείωσε σε 2-1.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με 4-2, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, όμως οι «πράσινες» προσπέρασαν με 7-5. Με ωραίο καρφί της Τσιτσιγιάννη, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι μείωσε σε 7-6, ενώ στη συνέχεια, η Γουίντερς, με άσσο, έδωσε προβάδισμα (9-8). Πρώτος χρόνος της Λαμπρούση και 10-9 οι «ερυθρόλευκες», που στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 17-14. Με πλασέ της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-15, η Σάλας κέρδισε μπλοκ (17-18) και η Ανάε κάρφωσε άουτ, για το 18-18. Νέα ισοφάριση (19-19), αυτή τη φορά από την Σάλας, με την Εμμανουηλίδου να φέρνει και πάλι στα ίσια το σετ, κάνοντας το 20-20, με μπλοκ. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 22-20, η Τσιτσιγιάννη κέρδισε μπλοκ άουτ (21-22), με την Ελληνίδα διαγώνια να μειώνει και σε 24-23, με μπλοκ. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 25-23 και στη νίκη (1-3).

Τα σετ (1-3 σε 133’): 25-27, 19-25, 29-27, 23-25

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 25-27

2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 19-25

3ο σετ: 4-8, 16-13, 20-21, 29-27

4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 11 άσσους, 72 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. - 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Γκρότους 15 (15/35 επ., 78% υπ. - 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. - 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά

Λορέντζο Μιτσέλι: «Πιστεύω, πως με βάση την απόδοσή μας, μπορούσαμε να πάμε στο τάι μπρέικ. Θα ήθελα να πω, επίσης, πως πρέπει να πάρουμε τη σωστή απόφαση τη δύσκολη στιγμή. Πάντα με τον Παναθηναϊκό, πάμε πόντο-πόντο. Στο πρώτο σετ, χάσαμε την ευκαιρία να το πάρουμε και στο δεύτερο σκεφτόμασταν τι έγινε στο πρώτο και μείναμε πίσω. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα και να πιέσουμε τους εαυτούς μας, οι αθλήτριές μου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Πρέπει να έχουμε και λίγη τύχη, όπως στο τρίτο σετ».

Τζέιλι Γουίντερς: «Παλέψαμε σκληρά, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά καλά, τόσο εμείς, όσο και ο Παναθηναϊκός, αλλά τελικά γνωρίσαμε την ήττα. Τα δώσαμε όλα, το ματς πήγε οριακά και κοιτάζουμε, πλέον, το επόμενο, του Σαββάτου».