.
.
Νικηφόρο πέρασμα (0-3) από τη Βούλα!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε, το Σάββατο (28/1), η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου, με εξαιρετική εμφάνιση, νίκησαν με 3-0 σετ (17-25, 20-25, 21-25) τη Θέτιδα στη Βούλα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο ματς, αφού πήραν μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Κούμπουρα, με 18 πόντους, ενώ η Σάλας μέτρησε 17, με 65% στην επίθεση (17/26 επ.).

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-1, όμως αντέδρασε, ανέβασε… στροφές και προηγήθηκε με 7-5, με την Γουίντερς, ενώ μετά από λάθος των γηπεδούχων, έφτασε στο +3 (5-8). Με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, ο Θρύλος ξέφυγε με +6 (11-17), η Κούμπουρα «έγραψε» το 18-11, με την Λαμπρούση να κρατά το +7 (12-19), με ωραία επίθεση. Μετά από εξαιρετική άμυνα της Σάλας και επίθεση της Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα με 21-14, η Γουίντερς έκανε το 24-16, με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 25-17 και το 1-0 σετ!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +3 (1-4), με μπλοκ της Λαμπρούση. Με δύο σερί επιθέσεις της Σάλας, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 6-1, ενώ η Κουβανή ακραία έκανε και το 11-5, αλλά και το 14-11. Με νέο καρφί της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 20 πόντους στο σετ (17-20), με την Κούμπουρα να κερδίζει άσσο, για το 22-19. Η Λαμπρούση μπλόκαρε ψηλά, για το 23-19, η Κούμπουρα πήρε έναν ακόμα άσσο, για το σετ μπολ (19-24) και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0, με 25-20, μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι βρέθηκε πίσω με 2-0, όμως με 6-0 σερί και τρεις πόντους της Σάλας, προσπέρασε με 6-2! Στη συνέχεια, η Κούμπουρα έκανε το 8-5 και το 9-6, η Σάλας «χτύπησε» ξανά, για το 11-8, με πάιπ, με την Λαμπρούση να σηκώνει «τείχος», για το +4 (12-16). Η Θέτις μείωσε σε 17-15, η Γουίντερς έκανε το 18-15, αλλά και το 19-15, με μπλοκ, ενώ η Κούμπουρα κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 21-18. Με μπλοκ άουτ της Σάλας, η διαφορά του Ολυμπιακού έφτασε στο +4 (18-22), η Λαμπρούση μπλόκαρε, για το σετ μπολ/ματς μπολ (19-24), με την Κουβανή ακραία να «γράφει» το 3-0, με 25-21!

Τα σετ 0-3 (σε 74’): 17-25, 20-25, 21-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας Βούλας προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Θέτις Βούλας (Ρούσης): Οικονομίδου 12 (11/33 επ., 1 άσσος), Χέιντεν 8 (4/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Πολιτάνσκα 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Σιρίνινα 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 4 (4/16 επ., 49% υπ. - 10% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ., 62% υπ. - 44% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (4/9 επ.), Γουίντερς 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 16% άριστες), Λαμπρούση 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 17 (17/26 επ., 69% υπ. - 31% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο / Κοσμά (λ., 56% υπ. - 19% άριστες)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Κάναμε καλό παιχνίδι. Επιτέλους, είχαμε το χρόνο να δουλέψουμε μια  βδομάδα. Είμαστε η μόνη ελληνική ομάδα που συνεχίζει να παίζει στην Ευρώπη και το πρόγραμμα είναι δύσκολο. Είμαι χαρούμενος για το 3-0, μετά από μία δύσκολη εβδομάδα και μια άσχημη ήττα, που δεν μας άρεσε, ωστόσο αυτό συμβαίνει στον αθλητισμό. Παίξαμε ωραία σήμερα, συγχαρητήρια στα κορίτσια μου, αλλά και στη Θέτιδα, η οποία κάνει καλή σεζόν».

Σοφία Κοσμά: «Σήμερα, κάναμε μια καλή εμφάνιση, πήραμε ένα καθαρό τρίποντο, το οποίο το θέλαμε. Κυρίως, όμως, θέλαμε να δείξουμε ένα καλό πρόσωπο μέσα στο γήπεδο, γιατί προερχόμαστε από δύο ήττες από την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό. Το ότι δείξαμε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο είναι πάρα πολύ καλό για την ψυχολογία μας, γιατί έχουμε ένα πολύ σημαντικό ματς ευρωπαϊκό, την Τετάρτη, στο οποίο θέλουμε να είμαστε καλά και ψυχολογικά και σωματικά και να δώσουμε το 100% των δυνάμεων μας, για να πάρουμε τη νίκη».