.
.
Νικηφόρο πέρασμα και από το Μαρκόπουλο

Τη νικηφόρα πορεία της συνέχισε η ομάδα βόλεϊ των γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε εκτός έδρας, με 3-0 σετ (25-11, 25-23, 25-19), του Μαρκόπουλου, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής και σημείωσε την 19η διαδοχική νίκη της. Οι «ερυθρόλευκες» από την αρχή του αγώνα δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους, μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι και παρόλο που ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, αντέδρασαν σωστά και πρόσθεσαν μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό τους. Οι νταμπλούχες Ελλάδας συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος, φτάνοντας τους 56 βαθμούς, όντας μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και με δυο αγωνιστικές να απομένουν, για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, είναι πολύ κοντά στο να «κλειδώσουν» το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, μέχρι και τους τελικούς.

Στο αγωνιστικό μέρος, δυναμικό και αποφασιστικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε με 7-4 γρήγορα και με ένα επιμέρους 9-2 στη συνέχεια έφτασε το πρώτο σετ στο 16-6 και το συν δέκα. Το σετ τελείωσε με τη μέγιστη διαφορά σε αυτό, των δεκατεσσάρων πόντων, 25-11, για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα. Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο υπέρ τους 6-5 οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ένα μικρό σερί, 2-0, για το 8-5, προβάδισμα που δεν απώλεσαν στη συνέχεια, διευρύνοντας το στο συν τέσσερα για το 19-15. Οι γηπεδούχες δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να αποσπαστεί περισσότερο, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 21-21 αλλά οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν σωστά και κατέκτησαν το σετ με 25-23, κάνοντας το 2-0 στο παιχνίδι. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός, ανέκτησε το ρυθμό του και από τα μέσα του σετ και το 11-11, έφτασε στο 21-13 και το συν οκτώ, για να το κατακτήσει με 25-19, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης, με το 3-0.

Τα σετ: 0-3, 11-25, 23-25, 19-25

1ο σετ: 5-8, 6-16, 9-21, 11-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 12-16, 13-21, 19-25

Μαρκόπουλο (Βασίλης Μανθάτης): Δικαιούλια 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Κνέζεβιτς 1 (1 άσσος), Ρόσας 6 (4/18 επ., 2 άσσοι), Τσιτσιγιάννη 4 (4/26 επ.), Διάλλα 7 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι),  Λιουτίκοβα 14 (14/28 επ., 39% υπ., 19% αρ.), Κώττα -λ (69% υπ., 38% αρ.) / Χατζηγρηγορίου, Παπαδοπούλου Β. 1 (1/1 επ.), Μπόκη

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βλαχάκη 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, Χριστοδούλου 1 (1/4 επ.), Ζακχαίου 11 (5/10 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Έμοντς 14 (14/19 επ., 58% υπ., 50% αρ.), Χούντ 16 (11/17 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 59% υπ., 37% αρ.), Κονόμη -λ (50% υπ., 50% αρ.) / Κοκκινάκη -λ, Νομικού 1 (1/2 επ.), Λαμπρούση 4 (4/8 επ.), Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1 μπλοκ),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά, κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια η απόδοση μας έπεσε. Το διαχειριστήκαμε παρόλα αυτά και με σωστές αντιδράσεις φτάσαμε στη νίκη. Αυτό κρατάμε και συνεχίζουμε καθώς έχουμε μπροστά μας και το Final-4 του κυπέλλου».

Η Αρέτα Κονόμη δήλωσε από την πλευρά της τα εξής: «Πήραμε το νικηφόρο αποτέλεσμα που θέλαμε και συνεχίζουμε. Θέλουμε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια ώστε να έχουμε το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος. Μένουν δυο αγωνιστικές και έχουμε και σε λίγες μέρες και το Final-4 του κυπέλλου. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά και συγκεντρωμένες να φτάσουμε στους στόχους μας».