.
.
Νικηφόρα πρεμιέρα στα Γιάννενα και τώρα η Namur

Νιώθοντας αντίσταση για ένα μόλις δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 100-48 του ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας και ξεκίνησε νικηφόρα την Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» βασίστηκαν στην αμυντική τους λειτουργία και στην περιφέρεια τους και κατέκτησαν μια ακόμα νίκη, ούσες αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις για 115 παιχνίδια.

Κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η Βασιλική Λούκα υπέστη εξάρθρωση αριστερού αντίχειρα και οδηγήθηκε στο νοσοκομείο για έλεγχο.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Άννα Γιουρτσένκοβα με 14 πόντους, ενώ 13 είχε η Μπασάρα Γκρέιβς.

Ο Θρύλος πλέον στρέφει την προσοχή του στην πρεμιέρα του στο Eurocup και την αναμέτρηση με την Namur  (16/10).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Κοσμά και Γκρέιβς με την τελευταία να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του για το 2-2. Η Τόμας ακολούθησε με τρίποντο και πάλι η Γκρέιβς με ένα γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 5-8. Οι γηπεδούχες έτρεξαν το δικό τους σερί, το οποίο διέκοψε η Τόμας (10-13) με έμμεσο τρίποντο, για να σκοράρουν Γκρέιβς και Σωτηρίου για το +7 (10-17). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-19, με την ομάδα του Πειραιά να είναι μπροστά με 6 πόντους.

Σταμολάμπρου και Σταμάτη πέτυχαν από ένα τρίποντο στην αρχή της δεύτερης περιόδου για το +12 (13-25). Η Νικολοπούλου με τέσσερις πόντους και η Σωτηρίου διαμόρφωσαν το 16-31, με την Ελληνίδα γκαρντ να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ φάουλ για το +18 (16-34). Ο ΠΑΣ μείωσε με ένα 5-0, η Τόμας σκόραρε όπως και η Γέμελος από τα 6,75μ για να οδηγηθεί το ματς στο 23-39. Ένα ακόμα σουτ από την περιφέρεια από την Παυλοπούλου για το +19 (23-42), με τον Θρύλο να κλείνει το ημίχρονο με το σκορ στο 23-51 έπειτα από σερί πόντους της Γέμελος.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30 πόντους, οι γηπεδούχες μείωσαν προσωρινά σε 36-61, η Τόμας πέτυχε ένα δίποντο για το +27 (38-63), ενώ σκόραρε και στην επόμενη φάση για τις «ερυθρόλευκες». Ο Θρύλος συνέχισε να αμύνεται καλά, η Γιουρτσένκοβα έβαλε 4 σερί πόντους για το 38-71.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 40-73, με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη στο μυαλό του το πρώτο του παιχνίδι στο Eurocup με την Namur. Με παιχνίδι στο ποστ η διαφορά έφτασε στους 37 πόντους (40-77), η Γιουρτσένκοβα συνέχισε να καθαρίζει τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Ένα ακόμα καλάθι, από την Σταμολάμπρου αυτήν την φορά για το 42-81, με την Ελληνίδα γκαρντ να πετυχαίνει και το τρίποντο για το +42 (42-84).

Η απόσταση από τον ΠΑΣ έφτασε στους 50 πόντους (42-92), με την Σταμάτη να σκοράρει αργότερα με βολές για μια ακόμα εκατοστάρα του Θρύλου (48-100).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 23-51, 40-73, 48-100.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 18 (2), Τραγουστή, Κατσαμούρη 4, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 2, Μογκντάντ 9 (1), Ντάλα, Τόμπκινς 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/5 τρ., 4 ας.), Σταμάτη 12 (4/5 διπ., 2 κλ.), Αυτζή 2, Παυλοπούλου 10 (2/3 τρ., 2 ας.), Νικολοπούλου,7 (6 ας.), Γκρέιβς 13 (4/10 διπ.,  4 ριμπ.), Γέμελος 11 (2/2 διπ., 2/4 τρ., 5 ριμπ., 4 ας.), Γιουρτσένκοβα 14 (6/6 διπ., 3 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά 3, Σταμολάμπρου 11 (3/7 τρ.).

Ο Γιώργος Παντελάκης τόνισε μετά την αναμέτρηση πως: «Πρέπει σε κάθε ματς να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι και σε κάθε άμυνα και επίθεση να είμαστε αποτελεσματικοί. Είναι κάτι που πρέπει να λειτουργήσουμε έτσι και στην συνέχεια για το Eurocup. Από εκεί και πέρα είχαμε τον τραυματισμό της Βασιλικής που προστίθεται σε αυτόν της Σπυριδοπούλου. Οπότε πρέπει να δουλέψουμε το επόμενο διάστημα με αυτές τις δύο απουσίες. Συνεχίζουμε γιατί έχουμε το παιχνίδι με την Namur την Τετάρτη που το θέλουμε πάρα πολύ».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Για εμάς ήταν μια καλή εμφάνιση απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε αρκετά καλά. Δουλεύουμε πράγματα για την πρεμιέρα μας στο Eurocup με την Namur. Είχαμε και τον τραυματισμό της Βασιλικής στο δεύτερο δεκάλεπτο που μας στεναχώρησε. Τώρα επικεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι για την Ευρώπη».