.
.
Νίκη (3-1) επί του Μίλωνα και τώρα… ΠΑΟΚ!

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά το σπουδαίο «διπλό» (1-3) επί του Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη, για την 6η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ (25-19, 22-25, 25-16, 25-15) του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 7η «στροφή». Ο Θρύλος, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, κυριάρχησε απόλυτα κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, μέτρησε 11 άσσους και 17 μπλοκ και με πρώτο σκόρερ τον Τέπαν με 18 πόντους (17 ο Μιγιαήλοβιτς), παρέμεινε σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι», που συνεχίζουν να βρίσκονται μέσα στη διεκδίκηση του τίτλου της Volley League, στρέφουν την προσοχή τους στον ΠΑΟΚ, τον οποίο αντιμετωπίζουν την Κυριακή (17/4, 19:00) στη Θεσσαλονίκη, για την 8η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος, ενώ τη Μεγάλη Πέμπτη (21/4) υποδέχονται τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, για την 9η «στροφή».

Εύκολα (25-19) το πρώτο σετ!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με τον Ζουπάνη και προηγήθηκε με +2 (6-4), με καρφί του Τέπαν και μπλοκ του Παγένκ, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο +5 (10-5) επί του Μίλωνα, με νέους πόντους των Παγένκ και Τέπαν. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 12-9, με άσσο του Μιγιαήλοβιτς και κράτησαν το +3 (14-11), με μπλοκ άουτ του Πέριτς, ενώ ξέφυγαν και πάλι με +5 (20-15) από τον Μίλωνα, με νέα επίθεση του Μιγιαήλοβιτς, με άσσο του οποίου «έγραψαν» και το 23-18. Μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος έφτασε σε σετ μπολ (24-19) και έτσι, με επίθεση του Πέριτς, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19.

Ισοφάριση από τον Μίλωνα…

Με άσσο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, έπειτα βρέθηκαν πίσω (5-8) από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, όμως με «χτύπημα» του Μιγιαήλοβιτς, μείωσαν σε 8-6. Οι Πειραιώτες παρέμειναν πίσω στο σκορ (7-11), όμως αντέδρασαν και με νέο άσσο του Παγένκ, ισοφάρισαν σε 11-11 τον Μίλωνα. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι βρέθηκε ξανά πίσω (13-17) από τον Μίλωνα, όμως με δύο διαδοχικά μπλοκ του Παγένκ, μείωσε σε 17-16. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και έχασε το δεύτερο σετ από τον Μίλωνα, με 25-22.

Αντίδραση και 2-1, με 25-16!

Στο τρίτο σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 9-6, με μπλοκ άουτ του Τέπαν και στη συνέχεια, έφτασαν στο +6 (18-12) επί της ομάδας της Νέας Σμύρνης, με νέο πόντο του Εσθονού διαγώνιου. Ο Θρύλος συνέχισε δυνατά και με άσσο του Στιβαχτή, έκανε το 21-13, με μπλοκ του Τέπαν, έφτασε σε σετ μπολ με +10 (24-14) και έτσι, με έξυπνο πλασέ του Εσθονού, κατέκτησε το τρίτο σετ κόντρα στον Μίλωνα, με 25-16.

3-1 τον Μίλωνα, με 25-15!

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω (2-5) από τους φιλοξενούμενους, αλλά με δύο σερί άσσους του Τέπαν, ισοφάρισαν σε 5-5. Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά με 11-9, ενώ με νέο άσσο του Σέρβου, ξέφυγαν με +4 (13-9) από τον Μίλωνα. Με άσσο του Τέπαν, η ομάδα μας έκανε το 20-11, ενώ με άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων, έφτασαν στο 25-15 και στη νίκη με 3-1.

Τα σετ 3-1: 25-19, 22-25, 25-16, 25-15

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-19

2ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-16

4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-11, 25-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 11 άσσοι, 46 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΝΣ Μίλων: 2 άσσοι, 14 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 14π. (6/11, 6 μπλοκ, 2 άσσοι, 100%υπ.), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 17 (10/22επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Τεπάν 18 (13/26επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζουπάνη 9 (5/6επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 13 (11/20επ., 2 μπλοκ, 69%υπ., 50%αρ.) / Ζήσης (λ. - 94%υπ., 75%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρακλής, Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 57%υπ., 29%αρ.)

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 5π. (3/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 11 (8/21επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 32%αρ.), Μπράιν 12 (7/11επ., 5 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 19 (18/35επ., 1 μπλοκ), Ματσιέι 8 (4/8επ., 4 μπλοκ, 100%υπ., 50%αρ.) / Χανδρινός Άρης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/2επ.), Δρογκάρης, Λάππας

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Πλέον, είμαστε μπροστά στο σημαντικότερο σημείο της σεζόν και πρέπει να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε δύο σημαντικούς αντιπάλους, ώστε να φτάσουμε στην κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή. Πρώτα, παίζουμε με τον ΠΑΟΚ, θα είναι ένα δύσκολο ματς σίγουρα, αλλά πρέπει να παίξουμε το καλύτερο μας βόλεϊ, ώστε να έχουμε την ευκαιρία να πετύχουμε το στόχο μας».

Ρενέ Τέπαν: «Νίκη σήμερα, αλλά δεν ήρθε και εύκολα. Ξεκινήσαμε φυσιολογικά, μπήκαμε δυνατά, αλλά από το δεύτερο σετ και μετά ίσως χαλαρώσαμε. Ωστόσο, επιστρέψαμε, σταματήσαμε να είμαστε νευρικοί και πήραμε τη νίκη. Πλέον, έχουμε μπροστά μας δύο δύσκολα ματς, είναι κομβικό το σημείο και είναι μεγάλη η πρόκληση. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για αυτά τα παιχνίδια, δεν πρέπει να χαλαρώνουμε μέσα στα σετ».