.
.
Νίκη (28-25) επί της Πυλαίας στην Ηλιούπολη!

Δύο ακόμα βαθμούς στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Στο πρώτο εντός έδρας ματς για τη νέα σεζόν, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης (κεκλεισμένων των θυρών), οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 28-25 της Πυλαίας, για την 3η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του ματς, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έφτασε και στο +6 επί των φιλοξενούμενων, συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα!

Ισοπαλία (13-13) στο ημίχρονο!

Στα 50 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Παπαδόπουλο, με τον Βέμπερ να «γράφει» το 2-1 (3:10). Η Πυλαία αντέδρασε και πέρασε μπροστά (2-5, 8:22), όμως Νιόκας μείωσε σε 6-4 στο 12ο λεπτό. Στο 16 λεπτά, ο Μπάουερ απέκρουσε πέναλτι, με τον Καραμπουρνιώτη να ισοφαρίζει (7-7) και τον Νιόκας να δίνει προβάδισμα 8-7 (18:29) στον Θρύλο. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν (8-8) με πέναλτι και στη συνέχεια, πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ (10-11), όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσια (11-11), με τον Παπαδόπουλο, στο 25ο λεπτό. Πασσιάς (12-11, 25:45) και Σλαβούλιτσα (13-12, 28:10) έβαλαν και πάλι τους πρωταθλητές Ελλάδας σε ρόλο «οδηγού», με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 13-13.

Στο +6 (20-14) και επικράτηση!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 33ο λεπτό, πήρε προβάδισμα +3 (17-14), με τον Μιχαηλίδη, ο οποίος έκανε και το 19-14 (5:25). Στη συνέχεια, ο Βέμπερ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (20-14), με τον Θρύλο να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο! Στο 47:28, o Καραμπουρνιώτης έκανε το 22-19 για τους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Βέμπερ να σκοράρει στο 56ο λεπτό για το 27-23 κόντρα στην Πυλαία! Στο 57ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (28-24) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έφτασαν στη συνέχεια, στην τελική επικράτηση επί των Θεσσαλονικέων με 28-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 8-9, 11-11, 13-13 (ημχ.), 18-14, 21-15, 21-17, 23-21, 26-23, 28-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νυοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Τσαμεσίδης 4, Λαχτσάκου 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 9, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης, Κυριακού 4 , Γιορανίδης 2, Αλατσατιανός

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/3-2/3

Γιώργος Καρασαββίδης: «Ήταν ένα ντέρμπι. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το ρυθμό μας για μεγάλο διάστημα. Έχει συμβεί και σε άλλα παιχνίδια, πρέπει να δούμε πως θα το διορθώσουμε. Τώρα έχουμε τη διακοπή, θα δουλέψουμε, θα δούμε τι κάνουμε λάθος, θα βελτιωθούμε. Είναι πολύ νωρίς ακόμα, πήραμε τους δύο βαθμούς και προχωράμε».

Βύρωνας Παπαδόπουλος: «Η Πυλαία είναι μια στρωμένη ομάδα, στιβαρή ομάδα, το δείχνει, ένα αξιόμαχο σύνολο και τους εύχομαι καλή συνέχεια. Πήραμε αυτό που θέλαμε, τους δυο πόντους και πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα, όπως όταν χάσαμε για 7-8 λεπτά τη διαφορά που κερδίσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά νομίζω είμαστε καλά και συνεχίζουμε».