.
.
Νίκη πριν τη διακοπή για τους Έφηβους

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2021 οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, αφού επικράτησαν με 19-35 εκτός έδρας επί του ΑΣ Ασπίδα Αγίων Αναργύρων, το βράδυ του Σαββάτου (18/12) στο Καματερό, για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α Εφήβων. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τριαντάφυλλος Προκοπίου του Ολυμπιακού που πέτυχε 8 τέρματα, ενώ ακόμα 7 τέρματα σημείωσε ο Τσορτέκης. Η επόμενη αγωνιστική για τους «ερυθρόλευκους» θα πραγματοποιηθεί μετά τη διακοπή των εορτών, με αντίπαλο τον ΓΝΟΝΟ Ο Άρης.

Στην αναμέτρηση με την Ασπίδα Αγίων Αναργύρων ο Ολυμπιακός ήδη έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή και με ένα αποφασιστικό ξεκίνημα κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ με 2-8 στο πρώτα δέκα λεπτά. Από εκεί και έπειτα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στην προσπάθεια του να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι τα μισά του ημιχρόνου, ενώ λίγο αργότερα το διεύρυνε, φτάνοντας στο +10 και το 7-17 λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Το τελευταίο πεντάλεπτο επιφύλασσε ακόμη πέντε γκολ, δύο για τους «ερυθρόλευκους» και τρία για τους γηπεδούχους, που διαμόρφωσαν το σκορ του πρώτου μέρους στο 10-19. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, ο οποίος «έσφιξε» την άμυνα του και δέχθηκε μόλις 2 τέρματα στα πρώτα 15’, ενώ την ίδια στιγμή επιθετικά παρέμεινε παραγωγικός και πέτυχε ακόμα 8 τέρματα, ανεβάζοντας την διαφορά του σκορ στο +15 και το σκορ στο 12-27. Με το αποτέλεσμα του αγώνα να έχει ουσιαστικά κριθεί, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ανοιχτά σε επίθεση και άμυνα, με τον Ολυμπιακό πάντως να είναι ανώτερος σε όλη τη διάρκεια και να παίρνει μια δίκαιη νίκη με τελικό σκορ 19-35.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Οικονόμου 6, Βαμβακάρης 3, Τσωράκης, Μάρης, Τσελεμπής 1, Ρούσος 4, Παπαδονικολάκης 2, Τσορτέκης 7, Γκορόγιας 2, Προκοπίου 8, Κουτουλογένης 2, Γραμματικός, Μπουρλόκας

ΑΣ Ασπίδα Αγίων Αναργύρων (Χρήστιος Αντωνιάδης) Δρόσος, Τσακίρης 3, Σιδέρης, Τανάδωρος 5, Καρεντσόπουλος, Παούρης, Σπυρόπουλος 2, Τζίτζης, Κοτσόνος, Κακαβελάκης, Γαβράς 2, Παπουτσάκης 5, Βασιλείου 2