.
.
Νίκη και πρωτιά για τις Κορασίδες, 54-43 τον Έσπερο

Σε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, οι Κορασίδες του Ολυμπιακού επικράτησαν με 54-43 επί του Εσπέρου Καλλιθέας το πρωί του Σαββάτου (14/5) στο βοηθητικό του ΣΕΦ για την τελευταία αγωνιστική, κατακτώντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα του Πρωταθλήματος Κορασίδων Β της ΕΣΚΑΝΑ. Σε εκκρεμότητα βρίσκεται η αναβληθείσα αναμέτρηση με τον Διαγόρα Φρεαττύδας, με την οποία οι «ερυθρόλευκες» θα ολοκληρώσουν τις επίσημες φετινές υποχρεώσεις τους.

Στην αναμέτρηση με τον Έσπερο, τα κορίτσια της Ανθής Μπαλτά πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 9-3 στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στη συνέχεια, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 και το υπέρ τους 15-7. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και αρχικά μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (18-17) και λίγο αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση για το 21-21 περίπου 2’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με μια εύστοχη βολή και τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα και να πάει με το +4 στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-23. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου 31-27, όμως ο Έσπερος και πάλι κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου σε 31-31, με το «ερυθρόλευκο» 33-31 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Στο καθοριστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο τετράλεπτο σε άμυνα και επίθεση, και με ένα επιμέρους 11-3, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με +10, για το 44-34, ενώ 2’ πριν το φινάλε έφτασε μέχρι και το +14, για το 51-37. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με τα κορίτσια της Ανθής Μπαλτά να πανηγυρίζουν μια δίκαιη νίκη με τελικό σκορ 54-43.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 27-23, 33-31, 54-43

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ανθή Μπαλτά) Βελλιανίτη, Αναγνώστου, Περάκη, Κούρτη Ευαγγ., Κωστακοπούλου, Αρίστου, Κανελλοπούλου, Κούρτη Ευδ., Σημαιοφορίδου, Αλέξη