.
.
Νίκη επί του ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ!

Το «16 στα 16» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο ματς της 17ης αγωνιστικής της Α1, κόντρα στον ΟΑ Χανίων, οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 92-76 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και διεύρυναν τη νικηφόρα τους πορεία. Τα κορίτσια του Θρύλου συνάντησαν αντίσταση από τα Χανιά έως το τρίτο δεκάλεπτο, όμως ανέβασαν... στροφές στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στο +18 και «καθάρισαν» τη νίκη. Πρώτη σκόρερ του ματς αναδείχθηκε η Γκούσταφσον, με 24 πόντους (13 η Αγιούσο). Την Τετάρτη (25/1), οι «ερυθρόλευκες» θα υποδεχθούν την Szekszard στο ΣΕΦ, για την EuroLeague και την επόμενη Κυριακή (29/1), θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-4, με καλάθι της Σουκ (4:49), με την Σταμάτη να σκοράρει τρίποντο, για το +9 (13-4), στο 4:18. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 21-13, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (1:18), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 23-17 προβάδισμα. Με νέο τρίποντο της Σπυριδοπούλου, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 32-19, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (8:38), ενώ η Γκούσταφσον, με δύο βολές (7:43), ανέβασε τη διαφορά στο +15 (36-21). Τα Χανιά μείωσαν σε 38-28, με την Σταμάτη να πετυχαίνει τρίποντο, για το 41-32, στο 4:09. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο (43-42), όμως με λέι απ της Γκούσταφσον (1:02), οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν ξανά (48-42). Στα 20 δευτερόλεπτα, η Αμερικανίδα σέντερ «χτύπησε» ξανά, για το 50-44, με τον ΟΑ Χανίων να «απαντάει» με τρίποντο, για το 50-47 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, τα Χανιά ισοφάρισαν σε 52-52 και στη συνέχεια, μείωσαν σε 55-54, όμως η Σταμολάμπρου, με καλάθι και φάουλ (4:32), ανέβασε τη διαφορά στο +4 (58-54). Με δύο βολές της Γκούσταφσον (2:56), ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (62-57), όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα, η κρητική ομάδα προσπέρασε με 63-62. Τα Χανιά πέτυχαν ένα ακόμα τρίποντο και προηγήθηκαν με 66-64 και στη συνέχεια, με 68-66, με την Αγιούσο να βάζει και πάλι μπροστά τον Θρύλο, με σουτ από τα 6,75μ., για το 69-68 (0:23) του τρίτου δεκάλεπτου. Στο 8:37 της τελευταίας περιόδου, η Γκούσταφσον έδωσε «αέρα» επτά πόντων (75-68) στις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες έφτασαν στο +10 (78-68), με τρίποντο της Αγιούσο (8:01). Στο 7:40, η Σύρρα έκανε το +12 (80-68), με λέι απ στον αιφνιδιασμό, με την Γκούσταφσον να σκοράρει τρίποντο, για το 85-72, στο 4:26 και τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 10, Σταμάτη 12(4), Αγιούσο 13(3), Σπυριδοπούλου 12(3), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 24(1), Νικολοπούλου 6, Δίελα, Αυτζή, Σουκ 11

ΟΑ Χανίων (Κεραμιμιδάς): Χάινς 16(2), Γεροστεργίου Χ. 12(4), Κόνιαλη 10(2), Ακλ 6, Γεροστεργίου Μ 6(2). Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 24

Θάνος Νίκλας: «Δεν μπορούμε να κρατήσουμε κάτι. Δεχθήκαμε στο τρίτο δεκάλεπτο 30 πόντους, για τρία δεκάλεπτα αφήναμε τα Χανιά να είναι μέσα στο παιχνίδι. Μετά, στο τέταρτο δεκάλεπτο, αποφασίσαμε να παίξουμε άμυνα. Είναι, δυστυχώς, μεγάλο παράπονο αυτό που εκφράζω, δεν είμαστε πνευματικά εκεί που πρέπει να είμαστε, δεν αντιμετωπίζουμε τα παιχνίδια όπως πρέπει. Δεν ξέρω αν φταίει η χημεία, δεν ξέρω αν είμαστε κουρασμένοι, λόγω των παιχνιδιών στην EuroLeague. Έχουμε ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό την άλλη βδομάδα. Και στα δύο παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό έχουμε ξεκινήσει στο πρώτο δεκάλεπτο και έχουμε φάει 25 πόντους, δηλαδή δεν παίζουμε άμυνα. Σήμερα δεχθήκαμε 70 πόντους σε τρία δεκάλεπτα από τα Χανιά, πολλά συγχαρητήρια γιατί έκαναν μια αξιόλογη προσπάθεια. Παρόλα αυτά, αυτή δεν είναι η πνευματική προσέγγιση. Στις προπονήσεις έχουμε ένα διαφορετικό πρόσωπο, ευελπιστώ αυτό το πρόσωπο να το βγάλουμε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Σήμερα, το μόνο πράγμα που μπορούμε να κρατήσουμε είναι η νίκη. Πρέπει να διαγράψουμε ό,τι συνέβη στα τρία δεκάλεπτα. Η άμυνα μας προφανώς και δεν ήταν αυτή που έπρεπε, δεχθήκαμε τόσους πόντους στην έδρα μας, είναι απαγορευτικό. Σίγουρα, στην επίθεση έχουμε πλουραλισμό, έχουμε ταλέντο, αλλά πάντα πρέπει να κερδίζουμε από την άμυνα. Πρέπει να διαγράψουμε, σίγουρα, το σημερινό παιχνίδι, να κάνουμε την αυτοκριτική μας, να τα βελτιώσουμε, γιατί έρχονται δύσκολα παιχνίδια, πρέπει να βάλουμε κάτω το κεφάλι και να δουλέψουμε».