.
.
Νίκη επί της Δάφνης, «11 στα 11» στο πρωτάθλημα!

Το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά τη δύσκολη «αποστολή» στην Τσεχία, με αντίπαλο την USK Πράγας, για την 6η αγωνιστική των ομίλων της EuroLeague, οι νταμπλούχες Ελλάδας επέστρεψαν νικηφόρα στην Α1 και επικράτησαν με 81-74 της Δάφνης Αγ. Δημητρίου στο ΣΕΦ, για την 11η «στροφή». Τα κορίτσια του Θρύλου «έκλεισαν» το ημίχρονο με 45-38, είχαν τον έλεγχο του ματς στα κρίσιμα σημεία και με πρώτη σκόρερ την Σταμάτη, με 24 πόντους (19 η Σουκ), έφτασαν στη νίκη επί της Δάφνης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, διευρύνοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Με καλάθι της Σουκ (6:04), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 και στη συνέχεια, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (5:14), ανέβασε τη διαφορά στο +4 (11-7). Η Σπυριδοπούλου, με νέο σουτ (2:56), έκανετο 17-14, με την Δάφνη να προσπερνάει με 23-19. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο πίσω (21-23), αφού σε «νεκρό» χρόνο (0:00), η Βαμβακά πέτυχε καλάθι και μείωσε. Στο 2:37 της δεύτερης περιόδου, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο +10 (41-31), με νέο καλάθι της Σουκ, με την Βαμβακά να σκοράρει ξανά (0:26), για το 45-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν προβάδισμα +7 (45-38).

Με τρίποντο της Σύρρα, στο 5:56 του τρίτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +10 (53-43), ενώ η Σπυριδοπούλου, με λέι απ (3:19), έδωσε «αέρα» 11 πόντων (57-46). Το δεκάλεπτο τελείωσε με +5 προβάδισμα (60-55). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Αγ. Δημητρίου μείωσε σε 67-64, 69-66 και 75-71, όμως η Σταμάτη, με δύο τρίποντα (78-71, 0:35) διαμόρφωσε το τελικό 81-74 (0:05) υπέρ των νταμπλούχων.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-38, 60-55, 81-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 24(6), Αγιούσο 7, Σπυριδούλου 7(1), Σύρρα 6(1), Νικολοπούλου 6, Δίελα 4, Σουκ 19, Βαμβακά 4

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Κάραλη 5, Σπαθάρου 11(3), Παγώνη 6(2), Γουέλς 21(1), Μόρις 20, Γκριτζά 3(1), Ντιν 8

Δηλώσεις:

Ευαγγελία Βαμβακά: «Ερχόμασταν από ένα δύσκολο αγώνα, με την USK Πράγας, εκ των φαβορί της EuroLeague, υπάρχουν πολλά ταξίδια, συνεχόμενα ματς, ανά τρεις ημέρες έχουμε αγώνα. Σήμερα, είχαμε ένα ροτέισον μεγάλο, όμως στα κρίσιμα σημεία είχαμε τον έλεγχο. Η ομάδα μας έχει παλμό, έχει ψυχή, είναι σημαντικό που κερδίσαμε σε μία όχι και τόσο καλή ημέρα. Πάμε παρακάτω, στο επόμενο παιχνίδι για την Ευρώπη και μετά, έχουμε αγώνα με τον Παναθηναϊκό».