.
.
Νίκησε το Φοίνικα και περιμένει τον Παναθηναϊκό!

Τη νικηφόρα πορεία του στη Volleyleague συνέχισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (25-21, 25-12, 25-23), του Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της ΘΥΡΑΣ 7. Πλέον ο Θρύλος στρέφει την προσοχή του στους τελικούς του Λιγκ Καπ, αφού την Πέμπτη (13/2, 19:00) θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, στον πρώτο τελικό.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 1ο και απόλυτη κυριαρχία στο 2ο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 3-0, αλλά στη συνέχεια ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τους Πειραιώτες να έχουν πάντα το προβάδισμα. Μετά το 19-18, ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί και ξέφυγε με +3 με τον Φίνγκερ να διαμορφώνει το 23-20. Από μπλοκ του Πετρέα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο πρώτο σετ μπολ με 24-20 και με πρώτο χρόνο του ίδιου πήραν το σετ με 25-21. Στη διάρκεια του πρώτου σετ, ο Φίνγκερ και Γκέρκγι ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 5 πόντους αμφότεροι. Ο Φίνγκερ είχε 5/9 επιθέσεις και 56% και ο Γκέργκι 4/8 και ένα μπλοκ ενώ με 4 ακολουθούσαν ο Χουσάϊ (4/6 επ.), και με 3 οι Πετρέας και Βουλκίδης. Πολύ δυνατά μπήκαν οι Πειραιώτες στο 2ο σετ, αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα το οποίο αύξαναν σταδιακά στην εξέλιξη του. Το γρήγορο 6-2, διαμορφώθηκε σταδιακά σε  12-8 και η διαφορά έγινε διψήφια στο 19-9 με επίθεση του Φίνγκερ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ με 24-11 και πήρε με 25-12 το σετ μετά από σερβίς άουτ των φιλοξενούμενων.

Έφτασε στην τελική επικράτηση!

Το 3ο σετ, ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο με  τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του. Μετά το 18-18, ο Φίνγκερ με δυο διαδοχικούς πόντους έδωσε τον «αέρα» του +2 διαμορφώνοντας το 20-18. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο είχαν την απάντηση και ισοφάρισαν σε 20-20 διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον. Ακολούθησε νέο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με πάιπ του Χουσάι για να επανέλθει η διαφορά του +2 με ωραία επίθεση του Γκέργκι. Ο Θρύλος με εξαιρετικό άσσο του Φίνγκερ διεύρυνε στο 3-0 το σερί του Ολυμπιακού διαμορφώνοντας το 23-20, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και πάλι και να ισοφαρίζουν σε 23-23. Από σερβίς άουτ του Μήλη, ο Ολυμπιακός πήγε για πρώτη φορά στο ματς μπολ με 24-23 και έφτασε στη νίκη με 25-23 μετά από μπλοκ του Πετρέα!

Τα σετ: 3-0 σε 1.18, 25-21 (28’), 25-12 (21’), 25-23 (29’)

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-12

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 4 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπετίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 17π. (14/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 10 (6/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάι 11 (10/16επ., 1 μπλοκ, 64%υπ., 36%αρ.), Βουλκίδης 7 (6/10επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 άσσος), Γκέργκιε 11 (10/17επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 32%αρ.) / Κοκκινάκης (λ.  59%υπ., 41%αρ.), Στιβαχτής, Ασπιώτης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 11 (10/26επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 10 (10/18επ, 47%υπ., 47%αρ.), Χριστόφας 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 2 (2/4επ.,), Ζίγκα Στέρν 7 (6/15επ., 1 άσσος, 39%υπ., 28%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. - 52%υπ., 39%αρ.), Μήλης 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 1 (1/3επ.), Αδάμ, Κανέλλος 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ).

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Πρώτα απ΄όλα αφιερώνουμε αυτή τη νίκη στη μνήμη των οπαδών που χάθηκαν πριν 39 χρόνια στη Θύρα 7. Είμαι πολύ ικανοποιημένος για την εμφάνιση απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως είναι ο Φοίνικας. Δώσαμε μία απάντηση για την κατάσταση που βρισκόμαστε γιατί την Πέμπτη έχουμε τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ. Πάντα πριν από κάθε τελικό τεστάρουμε σε ποια κατάσταση βρισκόμαστε ώστε τις ημέρες που έχουμε μπροστά μας μέχρι τον τελικό να δούμε ποιες είναι οι αδυναμίες μας, να δούμε ποια προβλήματα έχουμε και να βελτιώσουμε κάποια πράγματα. Ο τελικός της Πέμπτης θα είναι εντελώς διαφορετικό παιχνίδι και ευελπιστούμε να είμαστε πολύ καλά».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης είπε: «Βρισκόμαστε σε έναν ιδιαίτερο μήνα για τον Ολυμπιακό τόσο αγωνιστικά αλλά και λόγω των εκδηλώσεων μνήμης για τα θύματα της Θύρας 7. Αφιερώνουμε τις νίκες μας στη μνήμη αυτών των παιδιών. Από εκεί και πέρα θέλουμε να προχωρήσουμε και να κατακτήσουμε το τρόπαιο του Λιγκ Καπ. Ηταν δύσκολος ο αγώνας με τον Φοίνικα γιατί ο αντίπαλος μας είναι πολύ καλή ομάδα. Την σεβόμαστε. Παίξαμε καλά, μείναμε συγκεντρωμένοι και αυτό είναι σημαντικό λίγες ημέρες πριν τους τελικούς. Προχωράμε με το μυαλό στους τελικούς. Συγχαρητήρια και στον Φοίνικα για την προσπάθεια που κάνει. Ο Ολυμπιακός κάθε χρόνο τιμάει τη μνήμη των θυμάτων. Και οι ξένοι συμπαίκτες στην ομάδα έχουν ρωτήσει και έχουν πληροφορηθεί για τα παιδιά που χάθηκαν. Δυσκολεύονται να το πιστέψουν πως συνέβη αυτή η συμφορά και έτσι και αυτοί παίζουν με συγκίνηση για τη μνήμη των θυμάτων στη Θύρα 7».