.
.
Νίκησε το Μαρκόπουλο, κοιτάει την Ευρώπη!

Ένα εύκολο απόγευμα είχε στο Ρέντη η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ (25-16, 25-6, 20-25,25-16 ) του Α.Ο. Μαρκοπούλου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λεωνίδα Θεοδωρακάκη ο οποίος απεβίωσε σε ηλικία 91 ετών. Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκες» έκαμψαν  την αντίσταση των φιλοξενούμενων και στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο ημιτελικό  του Challenge Cup με αντίπαλο τη Γαλλική Μπεζιέ που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (18/3) στις 19:00 στο Ρέντη  (κεκλεισμένων των θυρών), αφού αναβλήθηκαν οι εγχώριες διοργανώσεις μέχρι τις 22 Μαρτίου και έτσι δεν θα παίξουν το Σάββατο με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένο για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Ο Θρύλος κοιτάει πλέον τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με τις «μάχες» της φάσης των «4» , διεκδικώντας την πρόκριση σε ευρωπαϊκό τελικό για 3η φορά σε 4 χρόνια.

Εύκολα το προβάδισμα!

Στο 1ο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7, όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 3-0 σερί με τη Χίπε να γράφει το 10-7 με άσσο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 10-9, αλλά άμεσα οι «ερυθρόλευκες» επανέφεραν το +3 για το 13-10. Στο σημείο αυτό ο Θρύλος έτρεξε ένα νέο 5-0 διευρύνοντας το προβάδισμά του στο +8, με άσσο της Τζίνας Λαμπρούση για το 18-10.  Μετά από επίθεση άουτ της Ασημίνας Νικολογιάννη προήλθε το πρώτο σετ μπολ στο 24-14, για να πάρει ο Ολυμπιακός το σετ, με 25-16 ύστερα από παράβαση στο φιλέ της Δικαιούλια.

Σε 16 λεπτά με 25-6 το 2ο σετ!

Με το πόδι στο «γκάζι» μπήκε ο Θρύλος στο 2ο σετ, φτάνοντας με ένα εντυπωσιακό σερί διαδοχικών πόντων στο 10-0, μετά από μπλοκ της Γιώτα στην Καλαντάντζε. Στην επόμενη επίθεση η αθλήτρια του Μαρκόπουλο κέρδισε το μπλοκ άουτ και μαζί τον πρώτο πόντο των φιλοξενούμενων στο 2ο σετ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός έτρεξε μεγάλες διαφορές πήγε στο 15-2 με την Ζιβογίνοβιτς και στη συνέχεια στο 18-2 με την Σκοτ. Μετά από μπλοκ στη Χίπε, ο ΑΟ Μαρκόπουλο έφτασε στους 3 πόντους για το 18-3, ακολούθησε το 21-4 και το 23-5, για να πάρει ο Θρύλος και το 2ο σετ, μέσα σε 16 λεπτά, με 25-6 ύστερα από επίθεση άουτ της Τσιτσιγιάννη.

Μείωσαν οι φιλοξενούμενες

Εκ διαμέτρου αντίθετη με την εικόνα των 2ο προηγούμενων σετ, ήταν αυτή στο 3ο. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο νωθρά στο ξεκίνημα και δέχθηκαν ένα 4-0 σερί, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στη συνέχεια στο 4-10. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός έτρξεξε ένα 6-0 σερί και ισοφάρισε σε 10-10 με την Χίπε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 13-13. Από εκείνο το σημείο ο Α.Ο. Μαρκόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 15-19 και στο 19-22 και το διατήρησε ως το τέλος παίρνοντας το σετ με 20-25 για να μειώσει σε 2-1.

Aνέβασε ξανά στροφές και έφτασε στη νίκη!

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά στροφές και από τη στιγμή που ξέφυγε με 8-5, σταδιακά αύξανε τη διαφορά και την κρατούσε σε επίπεδα… ασφάλειας (16-9, 17-10) φτάνοντας με τη Χίπε στο 19-11. Στην εξέλιξη του σετ, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν με ευκολία στο 25-16 και την τελική επικράτηση με 3-1, κοιτώντας πλέον το παιχνίδι με τη Γαλλική Μπεζιέ.

Tα σετ:  3-1 σε 1.20. 25-16 (23’), 25-6 (16’), 20-25 (22’), 25-16 (19’)

1ο σετ:  8-7, 16-10, 21-13, 25-16

2ο σετ: 8-0, 16-2, 21-3, 25-6 (16’)

3ο σετ: 2-8, 14-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ζιβογίνοβιτς 3 (3/7 επ., 100% υπ. - 100% άριστες), Χουντ 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Χίπε 17 (14/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 44% υπ. - 38% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλανταρίδου 11 (8/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Ξανθοπούλου.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο): Καλαντάτζε 21 (17/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες), Νικολογιάννη 9 (7/33 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 16% άριστες), Μουτσιόλα 2 (2 άσσοι), Τσιτσιγιάννη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 1 (1 μπλοκ), Δικαιούλια 1 (1/5 επ.) / Κόττα (λ, 195 υπ. - 6% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Λεπενιώτη, Παπαδοπούλου, Μαρινάκη 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfpgr: «Πήραμε τη νίκη την οποία θέλαμε. Μετά τα δυο πρώτα σετ που παίξαμε πολύ καλά, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας αλλά σίγουρα δεν ήταν λόγω των αλλαγών. Παρ’ όλα αυτά κρατάμε τη θετική εικόνα στα δυο πρώτα σετ. Τώρα κοιτάμε το επόμενο ματς με την Μπεζιέ την οποία θα μελετήσουμε τις προσεχείς ημέρες.  Σίγουρα είναι στενάχωρο ότι παίζουμε σε άδειο γήπεδο, όμως είναι μια πραγματικότητα».

Η αρχηγός του Ολυμπιακού Στέλλα Χριστοδούλου ανέφερε τα εξής: «Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ στα δυο πρώτα σετ και η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε στο τελικό αποτέλεσμα. Στο 3ο σετ χαλαρώσαμε λίγο αλλά στη συνέχεια επανήλθαμε και πήραμε τους τρεις βαθμούς που θέλαμε από την αρχή. Αφιερώνουμε τη νίκη στη μνήμη του Λεωνίδα Θεοδωρακάκη που πρόσφερε τόσα πολλά στο σύλλογο.  Από κει και πέρα από τη στιγμή που έχει αναβληθεί το ελληνικό πρωτάθλημα για τις επόμενες δυο εβδομάδες η προσοχή μας στρέφεται στο ματς με τη Μπεζιέ για το οποίο θα δουλέψουμε σκληρά και θέλουμε τη νίκη στο γήπεδο μας. Το άσχημο είναι ότι θα παίξουμε σε ένα άδειο γήπεδο, αλλά παρ’ όλα αυτά θα παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό».