.
.
Νίκησε τον Πορφύρα στο Ρέντη

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, σημείωσε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 σετ (25-20,25-9, 25-21)  του Πορφύρα στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Από 17-19, 23-19 και 1-0 σετ!

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 3-3, όταν από ένα 3-0 σερί του Ολυμπιακού με επιθέσεις τις Τοτσίδου, Φακοπουλίδου και μπλοκ της Αργυρίου διαμορφώθηκε το 6-3. Στη συνέχεια με άσσο της Φακοπουλίδου οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +4 το προβάδισμα τους και πήγαν στο +5, ύστερα από σερβίς της Αλμπάνη που κατέληξε στο φιλέ (10-5). Ακολούθησε ένα σερί των φιλοξενούμενων για το 11-9 και μετά το 14-10, ο Πορφύρας προσπέρασε με νέο σερί στο 14-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές με την Αργυρίου (16-16, 17-17), αλλά ο Πορφύρας ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 στο 17-19. Με δυο διαδοχικές προσπάθειες της αρχηγού Σίας Τοτσίδου, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 19-19 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Ζιώγα προηγήθηκαν εκ νέου στο 20-19. Με πρώτο χρόνο της Μαρίας Νομικού το σερί του Ολυμπιακού από το 17-19, πήγε στο 4-0 και το σκορ στο 21-19. Ακολούθησε το μπλοκ της Νομικού στη Ροντρίγκεζ για το 22-19 και το νέο μπλοκ άουτ της Ζιώγα στο 23-19. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο 6-0, μετά το σερβίς της Ξανθοπούλου που κατέληξε στο φιλέ (23-20), αλλά η Τοτσίδου με επίθεση έφερε το πρώτο σετ μπολ και η ίδια με άσσο τελείωσε το σετ στο 25-20.

Eύκολα στο 2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ φτάνοντας στο 3-0 με την Τοτσίδου και μετά το 3-1, με ένα 7-0 σερί πήγε στο 10-1. Οι φιλοξενούμενες σταμάτησαν στο «ερυθρόλευκο» σερί μειώνοντας σε 10-3, η Ζιώγα απάντησε με ωραία επίθεση για το 11-4, η Φακοπουλίδου έγραψε το 13-4 και η Ζιώγα ξανά, το 14-4 με τη διψήφια διαφορά να επιβεβαιώνει ότι ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει το παιχνίδι του στο σημείο αυτό. Η Τοτσίδου με νέα επίθεση αύξησε στο +11 το προβάδισμα γράφοντας το 16-5. Στην εξέλιξη του σετ, η Παναγιώτα Ξανθοπούλου με άσσο έγραψε το 20-8 και ο Ολυμπιακός έφτασε με άνεση στο 25-9 για το 2-0 στα σετ.

Πιο αμφίρροπο αλλά «ερυθρόλευκο» και το 3ο σετ!

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 5-2, όμως στη συνέχεια δέχθηκε την ισοφάριση (6-6) και έμεινε πίσω στο σκορ στο 8-9. Ο Πορφύρας πήγε  στο +2 το οποίο διατήρησε (8-10, 9-11, 10-12, 11-13) και αύξησε στο 11-14, σημείο στο οποίο κάλεσε τάιμ άουτ ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σπύρος Σαραντίτης. Μετά το 12-15 που ακολούθησε οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο με την Φακοπουλίδου (14-15) αλλά ο Πορφύρας κρατούσε το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 16-18, που έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ του Σπύρο Σαραντίτη. Η Αργυρίου μείωσε με μπλοκ άουτ (17-18) και με μπλοκ της Νομικού, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε μετά από ώρα σε 18-18, όμως μετά λάθος των «ερυθρόλευκων» ο Πορφύρας ανέκτησε το προβάδισμα στο 18-19. Με έξυπνο πλασέ πάνω στο φιλέ η Παναγιώτα Ξανθοπούλου ισοφάρισε εκ νέου σε 19-19 και με δικό της άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο για το 20-19. Ο Πορφύρας ισοφάρισε (20-20), η Φακοπουλίδου πέτυχε το 21-20, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε νέα ισοπαλία (21-21). Από επίθεση της Ροντρίγκεζ που πέρασε άουτ, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στη θέση του οδηγού και με μπλοκ της Αργυρίου, ξέφυγε με +2 (23-21). Η Φακοπουλίδου με ωραία επίθεση έφερε το πρώτο ματς μπολ στο 24-21 και η Ζιώγα με ωραία επίθεση έγραψε το 25-21, για την τελική επικράτηση.

Tα σετ: 3-0 σε 1.19. 25-20 (30’), 25-9 (21’), 25-21 (28’).

1ο σετ:  8-4, 15-16, 21-19, 25-20

2ο σετ: 8-1, 16-5, 21-9, 25-9

3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 28 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Νομικού 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ζιώγα 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 12 (9/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Ξανθοπούλου 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Αργυρίου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (10/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 27% άριστες) / Κονόμι (λ, 59% υπ. - 53% άριστες), Λιόλιου, Παπαστεργίου, Συριστατίδη 1 (1/1 επ.), Μιλεντίγιεβιτς.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Θαλασσινού 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Θεοδωρακέα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Αλμπάνη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Φλιάκου 1 (1 μπλοκ), Ποντικάκη 2 (2/2 επ.), Ροντρίγκες 11 (9/34 επ., 2 μπλοκ) / Μπουτσελάκου (λ, 44% υπ. - 31% άριστες), Γκούρα 1 (1/2 επ.), Ράπτη, Σταματίου, Σακιζλή, Γιανέλλου, Νικολάκη 1 (1/3 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σπύρος Σαραντίτης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Πρώτα από όλα να πω περαστικά στην Ιλιόνη. Είναι δυνατό παιδί και είμαι σίγουρος, ότι θα επανέλθει ακόμα πιο δυνατή και σίγουρα αυτούς τους μήνες θα είμαστε κοντά της. Όσον αφορά το παιχνίδι είμαι πραγματικά ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κάνουν αυτά τα κορίτσια πρώτα από όλα στην προπόνηση, γιατί δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και έπειτα με την εικόνα που έχουν στον αγώνα. Δεν θέλουμε να λέμε πολλά λόγια».