.
.
Νίκησε τον Παμβοχαϊκό και πέρασε στους «8»!

Τη νίκη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε  με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και την Πέμπτη το μεσημέρι θα μάθει τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσει στην προημιτελική φάση.  Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν του Παμβοχαϊκού. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του οπαδού του Ολυμπιακού, Χαράλαμπου Σταθόπουλου που απεβίωσε τη Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου.

Με 25-15 πήρε το πρώτο σετ!

Το πρώτο σετ, ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 5-5, όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και απέκτησε το προβάδισμα το οποίο σταδιακά αύξησε.  Μετά από μπλοκ του Πετρέα, διαμορφώθηκε το 7-5, με πόντο του Σμιτ το 8-6 και στη συνέχεια με άσσο του Τερβαπόρτι το 11-7, και μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων προήλθε το 12-7.  Το σερί του Ολυμπιακού με τον Τερβαπόρτι στο σερβίς  συνεχίστηκε μέχρι το 13-7, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 16-9 ύστερα από άσσο του Ανδρεάδη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν μεγάλες διαφορές (18-10, 19-10, 20-11, 21-14, 23-15) και έφτασαν στο 25-15, με άσσο του Τερβαπόρτι,  χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Προσωρινή ισοφάριση και νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Στο 2ο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο νωθρά και έδωσαν την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να προηγηθεί στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα στο 5-8 και διατήρησαν το προβάδισμα (6-12, 9-14, 10-16), με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 12-16 μετά από δυο σερί επιθέσεις του Πετρέα. Στη συνέχεια ο Ράουβερντινκ έκανε το 15-19 και ο Σμιτ το 16-19, με τον Παμβοχαϊκό να φτάνει στο 16-21. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των Πειραιωτών με πρωταγωνιστή τον Σμιτ για το 19-21, αλλά η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε με 22-25, αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον Παμβοχαϊκό με για την ισοφάριση σε 1-1. Πιο αποφασιστικά και συγκεντρωμένα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ, με σαφή διάθεση να ανακτήσει το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του σετ, και έφτασαν με σχετική ευκολία στο 25-21, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν εκ νέου με 2-1 στα σετ.

Κυριάρχησε και σφράγισε την πρόκριση!

Ακόμα πιο δυναμικά μπήκε ο Θρύλος στο 4ο σετ, στο οποίο κυριάρχησε. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν γρήγορα με 6-1 και διατήρησαν το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας. Με πρώτο χρόνο του Πετρέα, διαμορφώθηκε το 12-5 και με μπλοκ του Ράουβερντινκ το 14-5 στο σημείο που ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα το ματς. Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 25-15 και να εξασφαλίζουν τη νίκη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-15) σε 94'

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-15

2ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21

4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμιτ 22 (20/27 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 7 (3/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (7/15 επ., 24% υπ. - 19% ΄άριστες), Ραούβερντινκ 16 (13/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (λ, 67% υπ. - 0% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/2 επ.), Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 4 (4/8 επ., 60% υπ. - 60% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Ολιβέιρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 29% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (5/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τουρνάκης 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκο 10 (10/22 επ., 65% υπ. - 50% άριστες), Γουάλαφ 16 (14/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 36% υπ. - 24% άριστες), Συναδινός (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Μακρυγιάννης 1 (1/3 επ.), Δημητούλης, Κωτσάκης, Τσέλιος 3 (3/4 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σήμερα νομίζω γενικά παίξαμε καλά. Ένα κλασσικό νοκ άουτ παιχνίδι όπου η άλλη ομάδα δεν έχει να χάσει κάτι. Είναι σημαντικό για εμάς να μη χάνουμε τη συγκέντρωσή μας, αυτό συνέβη λίγο στο 2ο σετ, αλλά στη συνέχεια επανήλθαμε. Αυτός είναι ο τρόπος για να συνεχίσουμε σε μια δύσκολη περίοδο με πολλά παιχνίδια».

Ο Κώστας Στιβαχτής δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήμασταν υποχρεωμένοι να κερδίσουμε σήμερα. Κακώς χάσαμε το 2ο σετ, υπήρξε μια χαλάρωση μετά το 1ο που δεν έπρεπε να γίνει. Γενικά όμως κερδίσαμε εύκολα. Θέλουμε  να κερδίζουμε εύκολα για να έχουμε μεγαλύτερο χρόνο για ξεκούραση γιατί ακολουθούν πολλά κρίσιμα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις».