.
.
Νίκησε τον Ηρακλή και περιμένει την Μπουργκάς!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα διεύρυνε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-21, 25-18 )του Ηρακλή στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη»  στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Πειραιώτες που έφτασαν παράλληλα στην 43η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο μεγάλο ματς με την Μπουργκάς που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (14/2) στις 17:00 στο Ρέντη.  Στον επαναληπτικό της φάσης των «8» του CEV Cup,  ο Θρύλος χρειάζεται τέσσερα σετ για να ανατρέψει την ήττα με 3-1 σετ στο πρώτο ματς στη Βουλγαρία και να πανηγυρίσει τη σπουδαία πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.  Από κει και πέρα , στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή, πριν την έναρξη της οποίας κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 21 θυμάτων της Θύρας 7, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τόντορ Αλεξίεφ με 21 πόντους (19/29 επ., 2 μπλοκ), ακολούθησε με 20 πόντους ο Γκάβιν Σμιτ (17/28 επ.) ενώ διψήφιο αριθμό σημείωσε ο Γιώργος Πετρέας με 10 πόντους.

Δυναμική εκκίνηση και 1-0!

Στην έναρξη του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-5 αλλά ισοφάρισαν άμεσα σε 5-5 και στην εξέλιξη του σετ ανέβασαν στροφές και κατάφεραν  να κυριαρχήσουν απόλυτα.  Από το 6-6 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκε με +4, με τον Πετρέα να γράφει με μπλοκ το 10-6. Μετά το 11-8, οι «ερυθρόλευκοι» με νέο 6-0 σερί έφτασαν στο 17-8 με επίθεση του Σμιτ και η διαφορά τους έγινε διψήφια στο 20-10, το οποίο σημείωσε ο Αλεξίεφ. Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια έγραψε το 25-14 χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 1-0 στα σετ.

Από 20-21, 25-21 και 2-0!

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 και με 8-5 με τον Σμιτ συνεχίζοντας στα επίπεδα που τελείωσε το προηγούμενο σετ, για να φτάσει στο 13-10 με τον Πετρέα. Από το 15-13 που διαμόρφωσε ο Τερβαπόρτι, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 5-0 σερί εξαιτίας του οποίου έμειναν πίσω στο σκορ με 15-18. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με τρεις σερί πόντους  για την ισοφάριση σε 18-18, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο έκτοτε και τους φιλοξενούμενους μπροστά μέχρι το 20-21. Με μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου και προηγήθηκε μετά από ώρα με 22-21, ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος απέκτησε «αέρα» δυο πόντων για το 23-21 ενώ ακολούθησε ένα ακόμα κερδισμένο μπλοκ άουτ, με τον Σμιτ αυτή τη φορά για το πρώτο σετ μπολ και το 24-21.  Ο Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού πήγε στο σερβίς και με εντυπωσιακό άσσο «έγραψε» το 25-21 ολοκληρώνοντας ιδανικά το 5-0 σερί από το 20-21, χάρη στο οποίο προήλθε το 2-0 στα σετ!

Επικράτησε και βλέπει Μπουργκάς!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στο 3ο σετ και μετά το 8-8, διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας στο 10-8 με τον Σμιτ και στο 16-13 στη συνέχεια με τον Ζουπάνη. Στην εξέλιξη του σετ, ο έλεγχος παρέμεινε στην πλευρά του Θρύλου και με δυο σερί πόντους του Τόντορ Αλεξίεφ διαμορφώθηκε το 20-15. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 25-18 και την τελική επικράτηση με 3-0 και πλέον βλέπουν μπροστά τους τον σπουδαίο επαναληπτικό με τη Μπουργκάς, την ερχόμενη Πέμπτη (14/2, 17:00) στο Ρέντη.

Τα σετ: 3-0 σε 1.13. 25-14 (21’), 25-21 (27'), 25-18 (25')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Πετρέας 10 (5/6 επ., 2 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 20 (17/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (3/5 επ.), Αλεξίεφ 21 (19/29 επ., 2 μπλοκ, 39%υπ.-17%αρ), Ράουβερντινκ 6 (6/15 επ., 67%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου –λ (35%υπ.-35%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Παπαλεξίου 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 1 (1/3 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κ. Ορφανός):  Ντίνας 1 (1/2 επ.), Προύσαλης, Τζιουμάκας 1 (1/4 επ., 44%υπ.-33%αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (4/22 επ., 1 άσσος, 29%υπ.-18%αρ), Φέργκιουσον 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποπόφ 16 (13/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπουράκης –λ (15%υπ.-8%αρ.)/ Χήρας 1 (1/3 επ.), Μουχλιάς, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Αρμενάκης, Ντα Ρόσα

O προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαστε ικανοποιημένοι για το παιχνίδι σήμερα για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι παίξαμε καλά σε σημαντικές στιγμές και ο δεύτερος ότι αφιερώνουμε τη νίκη αυτή στους φιλάθλους μας που έφυγαν στις 8 Φεβρουαρίου 1981. Χθες ήταν μια πολύ σημαντική ημέρα για την οικογένεια του Ολυμπιακού αφού συμπληρώθηκαν 38 χρόνια από το τραγικό αυτό συμβάν και σήμερα ήμασταν όλοι μαζί στο Καραϊσκάκη, για να τιμήσουμε τη μνήμη τους. Ήταν ένα έξτρα κίνητρο σήμερα με το μνημόσυνο το πρωί και τον αγώνα τον απόγευμα».