.
.
Νίκησε με 40 πόντους την VBW CEKK Cegled

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός παρέσυρε την VBW CEKK Cegled στο ΣΕΦ, επικρατώντας με σκορ 93-53 στην 3η αγωνιστική του Eurocup. Οι «ερυθρόλευκες» παρότι  βρέθηκαν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο, «έσφιξαν» την άμυνά τους και πέρασαν μπροστά στο ημιχρονο. Στην Τρίτη περίοδο τα πράγματα ήταν ακόμα πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό που έστειλε την διαφορά στο +40 και πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη στην διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Γέμελος με 13 πόντους, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός είχε 5 διψήφιες παίκτριες.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο παρκέ με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς και προηγήθηκε με 6-0 από τα τρίποντα των Σωτηρίου και Τόμας. Οι φιλοξενούμενες έτρεξαν το δικό τους σερί και ανάγκασαν σε τάιμ άουτ τον Γιώργο Παντελάκη με το σκορ στο 6-10. Η Γέμελος πέτυχε το τρίποντο για το 9-12, αλλά η ομάδα από την Ουγγαρία ξέφυγε με 10 πόντους (9-19) έπειτα από δίποντο της Χίγκινς. Ο Θρύλος έδειξε αντίδραση, μείωσε και με την Γιουρτσένκοβα πλησίασε στο 13-19. Η Σπυριδοπούλου σκόραρε για το 15-19, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο της Παυλοπούλου από το κέντρο και το σκορ στο 18-21! Η Γιουρτσένκοβα πέτυχε ένα ακόμα καλάθι στην ρακέτα και ο Θρύλος προσπέρασε με νέο τρίποντο της Σπυριδοπούλου (23-21). Η Σταμάτη πραγματοποίησε με ντράιβ το 25-24 και η Παυλοπούλου και πάλι από τα 6,75μ διαμόρφωσε το 28-26. Γέμελος και Σταμολάμπρου έφεραν το ματς στο 33-28, με τις «ερυθρόλευκες» να παίζουν καλύτερα στην άμυνα και να ξεφεύγουν με 6 (37-31) με 3 λεπτά για το ημίχρονο. Η ωραία συνεργασία της Τόμας με την Γκρέιβς έκαναν το 39-31, με την Γέμελος να πραγματοποιεί το 41-35 με ντράιβ, σκορ που έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ.

ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ

Επιστρέφοντας στο ματς, ο Ολυμπιακός προσπέρασε για πρώτη φορά με 10 πόντους με το τρίποντο της Σταμάτη και δίποντο της Τόμας. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας. Η Γέμελος έστειλε την διαφορά στους 12 πόντους αρχικά και με τρίποντο την εκτόξευσε στους 16 (54-38), σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχες είχαν επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό τους και δεν άφηναν κανένα περιθώριο στην ομάδα από την Ουγγαρία. Η Σταμολάμπρου πέτυχε νέο σουτ από τα 6,75μ για το 57-38 και για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 20 έπειτα από σουτ της Γκρέιβς. Ο Θρύλος από την μεριά του δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με ένα ακόμα σερί και έφτασε στο +27 (69-42) και οδηγήθηκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 73-45. Η ταχύτητα δεν έπεσε από τον Ολυμπιακό και το πόδι παρέμεινε στο γκάζι. Η Γκρέιβς μαζί με την Τόμας έκαναν το 80-47 και η Σταμάτη από την περιφέρεια έστειλε το παιχνίδι για πρώτη φορά στους 36 πόντους. Η άμυνα έκανε όλη την δουλειά για τις «ερυθρόλευκες» που έφτασαν τους 43 πόντους απόσταση από την VBW CEKK Cegled με κλέψιμο και ντράιβ της Σταμολάμπρου (92-49), σε ένα ματς διαφήμιση.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 72-45, 93-53.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά, Νικολοπούλου 6 (1), Σωτηρίου 8 (1), Σταμάτη 10 (2), Γέμελος 13 (3), Γκρέιβς 12, Γιουρτσένκοβα 7, Παυλοπούλου 6 (2), Σπυριδοπούλου 8 (2), Σταμολάμπρου 12 (2), Τόμας 10 (1).

VBW CEKK Cegled (Καράσκο): Μπρεζίνοβα 19 (3), Φιλίποβιτς, Γκιοριάνατς 6, Χίγκινς 12, Σουάνιερ 6, Μπορόντι 5 (1), Κόμπολακ, Σιρόνι 5 (1).

O Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Στα πρώτα οχτώ λεπτά του παιχνιδιού δεν ήμασταν μέσα στο παιχνίδι γιατί θεωρήσαμε ότι ήταν ένα εύκολο ματς. Ηταν εντελώς λάθος η προσέγγιση του ματς, αλλάξαμε την ενέργειά μας κυρίως στην άμυνα. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ που είναι κάτι σημαντικό για ένα τέτοιο ματς. Tρέξαμε και η ομάδα επιθετικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Έχουμε πολλές αθλήτριες σε φοβερή κατάσταση και αυτό δείξαμε και σήμερα που σκόραραν όλες και είχαμε και 5 διψήφιες. Από εκεί και πέρα, κρατάμε χαμηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε. Έχουμε τώρα τα Χανιά που είναι ένα ματς πρωταθλήματος που το θέλουμε και μετά βήμα βήμα στο Eurocup να δείχνουμε τις ικανότητές μας και η ομάδα να βελτιώνεται συνεχώς».

Η Μπασάρα Γκρέιβς είπε από την μεριά της πως : «Θεωρώ ότι κάναμε γενικά πολύ καλή δουλειά στο παρκέ και αν και ξεκινήσαμε κάπως νωχελικά, παίξαμε όπως πρέπει και σαν ομάδα. Χάρηκα πολύ με την εμφάνισή μας και τη νίκη. Συνεχίσαμε από την αρχή μέχρι το τέλος να είμαστε στην επιθεση, δεν αφήσαμε τίποτα πίσω στην τύχη του και μείναμε 100% στο πλάνο του προπονητή μας».