.
.
Νίκησαν την ΑΕΚ και «πάτησαν» κορυφή οι Έφηβοι!

Μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη που τους φέρνει στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης πέτυχαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι πέρασαν νικηφόρα από το ΟΑΚΑ το βράδυ της Πέμπτης (20/1), επικρατώντας με 25-27 επί της ΑΕΚ για το Πρωτάθλημα Εφήβων της Ε.Σ.Χ.Α. Κορυφαίος για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν ο Πέτρος Βαμβακάρης που πέτυχε 12 τέρματα, ενώ ακόμα 7 σημείωσε ο Πέτρος Ρούσος. Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός πλέον βρίσκεται ισόβαθμος στην κορυφή μαζί με Α.Σ.Ε Δούκα, ΑΕΚ και Γ.Ν.Ο.Ν «ο Άρης» και θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρώτη θέση του ομίλου που οδηγεί απευθείας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν αποφασιστικά και πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 5-9 μετά την συμπλήρωση 15’ αγώνα, ενώ διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμά τους στο +5, κάνοντας το 8-13 λίγα λεπτά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου μέρους όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και στο 13-13, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα τέσσερα επόμενα τέρματα και να φτάνουν μέχρι το 15-15. Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 4-1 και να βρεθεί για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 19-16, όμως λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει ψυχολογία και να μειώσει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της για το 20-19. Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν και το πιο συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς, στο προβάδισμα. Πρώτα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να προηγηθεί με 22-23, περίπου 10’ πριν το φινάλε, με τους γηπεδούχους, όμως, να περνούν και πάλι μπροστά με 25-24, λίγα λεπτά αργότερα. Στα τελευταία 5’ της αναμέτρησης και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τρία σερί τέρματα, ξαναγύρισε το παιχνίδι και έφτασε στο τελικό 25-27 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.