.
.
Νέα νίκη και πρωτιά στο τουρνουά της Νάξου
Πολύ καλή εμφάνιση και νέα νίκη για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού και συνεχίζει σε δυνατούς ρυθμούς την προετοιμασία της. Ο Ολυμπιακός δημιούργησε όμορφες φάσεις, πίεσε τον αντίπαλο στο σερβίς και βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και μαζί την πρώτη θέση στο τουρνουά που διοργάνωσε ο Πανναξιακός, στη Νάξο.

Δυνατό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με την Κατερίνα Γιώτα στο σερβίς, πίεσε τον αντίπαλο και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία προηγήθηκε με 5-0. Η διαφορά έφτασε στο συν έξι για το 9-3. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Πανναξιακού αντέδρασαν και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα στο 13-13. Οι «ερυθρόλευκες», πιο έμπειρες, ανέβασαν στροφές, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και με ένα σερί 9-1, έκαναν το 22-14. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με την Μέιφιλντ να καρφώνει για το 25-20 και τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 στα σετ.

Επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του

Με την έναρξη του δεύτερου σετ ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 3-0, ο Ολυμπιακός μείωσε γρήγορα σε 3-2, με τις τυπικά φιλοξενούμενες ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας πίεσαν και έκαναν το 6-10, 11-11, για να προηγηθούν 13-12, με τη Χίππε να πιέζει από τη θέση του σερβίς, αναγκάζοντας τις αντιπάλους σε λάθος. Το σερί των τυπικά γηπεδούχων διευρύνθηκε (6-0), για το 18-12. Η Μείφιλντ διαμόρφωσε το 24-17 και η Κατερίνα Γιώτα κάρφωσε σε πρώτο χρόνο, έγραψε το 25-17 και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στα σετ.

3-0 και πρωτιά στο τουρνουά

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τρίτο σετ με σερί 5-0. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 6-6 αλλά η απάντηση των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν άμεση για το 9-6, δείχνοντας την ανωτερότητα τους σαν ομάδα. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της, στο συν έξι (16-10). Η Μέιφιλντ έκανε το 23-19 και η Στέλλα Χριστοδούλου με άσσο το 24-19. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-21 μετά από λάθος του Πανναξιακού στο σερβίς και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ. Η Σάσκια Χίππε ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους, έξι εκ των οποίων προήλθαν από άσσο. Επιθετικά την ακολούθησαν οι Λάουρα Έμοντς με 14 πόντους (9/21 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 1 άσσος) και η Κατερίνα Ζακχαίου με 12 (7/14 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 3 άσσοι).

Τα σετ: 3-0 σε 1:15, 25-20 (23'), 25-17 (24'), 25-21 (28')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-14, 21-14, 25-20

2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-18, 25-21

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (2/4 επ., 1 άσσος). Μέιφιλντ 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ., 40% αρ.), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χίππε 21 (15/29 επ., 6 άσσοι), Ζακχαίου 12 (7/14 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Έμοντς 14 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 33% υπ., 21% αρ.), Κοκκινάκη -λ (40% υπ., 7% αρ) / Λαμπρούση 1 (1/1 επ.), Βλαχάκη, Κωνσταντινίδου Λ.

Πανναξιακός (Κωστακόπουλος): Ράιντ 8 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 39% υπ., 22% αρ.), Βεργίδου 1 (1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 13 (5/11 επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Λιάγκη 9 (6/24 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσομπανίδου 8 (4/6 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φραντσίλε 4 (4/22 επ., 44% υπ., 33% αρ.), Κακουράτου -λ (32% υπ., 27% αρ.) / Αναγνώστου, Λάβδα, Βόμβα

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε το olympiacossfp.gr, μετά την ολοκλήρωση του τουρνουά τα εξής: «Για μεγάλα διαστήματα του αγώνα κάναμε ίσως το καλύτερο μας παιχνίδι μέχρι τώρα. Για πολύ μικρότερα χρονικά διαστήματα παίξαμε όχι και τόσο καλά. Αυτό είναι φυσιολογικό και αυτό που κρατάμε και μας ικανοποιεί είναι ότι τα καλά διαστήματα ήταν περισσότερα. Το παιχνίδι σήμερα ήταν πιο δυνατό από χτες. Η Νάξος είναι πιο δυνατός αντίπαλος και είμαστε ικανοποιημένοι από την εικόνα που δείξαμε και από τα συμπεράσματα που βγάλαμε από τους αγώνες σε αυτό το τουρνουά».