.
.
Μόνος στην κορυφή της Volleyleague

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ  ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.  Λίγες μέρες πριν τον πολύ σπουδαίο και δύσκολο αγώνα με την Zenit Kazan για τη 2η αγωνιστική του Champions League οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν έναν αντίπαλο που προέβαλε σθεναρή αντίσταση  και θύμισε σε όλους τους περσινούς τελικούς μεταξύ των δυο ομάδων που έκριναν τον τίτλο του πρωταθλητή (και κατέληξε και αυτός στην τροπαιοθήκη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Σ.Φ.Π. ). Όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Ρέντη, αλλά και όσοι το παρακολούθησαν τηλεοπτικά από το συνδρομητικό κανάλι της Nova  είδαν μια πολύ καλή αναμέτρηση με μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν πολύ αγωνιστικό πρόσωπο κυρίως στα δυο πρώτα σετ, στη συνέχεια ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ισορρόπησε και μπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα αλλά η αντίδραση των παικτών του Δημήτρη Καζάζη ήταν αυτή που έπρεπε για να έρθει η νίκη που κάνει την Ολυμπιακό πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα της Volleyleague ύστερα από τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.  Το τέλος του αγώνα βρήκε τους πρωταθλητές  να έχουν πετύχει τον σκοπό τους και να γεμίζουν αυτοπεποίθηση πριν υποδεχτούν το μεγαθήριο , την Zenit Kazan (η οποία αποτελεί ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του CEV Champions League) και πριν αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ το επόμενο Σάββατο για την 5η μέρα του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και με μια επίθεση του 10 και δυο μπλοκ κατάφεραν να προηγηθούν με 0-3 κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το 6-6 που ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 14-14 όταν με ένα μπλοκ του Τακουρίδη και ένα άσσο από τον Κλάρκ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 2 πόντους και δεν το έχασε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε ο Τακουρίδης με επίθεση σε πρώτο χρόνο γράφοντας έτσι το 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-12. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ φτάνοντας να προηγηθούν με 15-18. Με ηγέτη τον Κοκκινάκη οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να αντεπιτεθούν περνώντας μπροστά στο σκορ με 22-19. Από εκεί και πέρα οι άσχημες επιλογές στην επίθεση από τους παίκτες του Εθνικού και τα δυο μπλοκ του Γιούρισιτς έφεραν τον αγώνα στο 24-21 για να το τελειώσει ο Τζελάτι με δυνατή επίθεση κλείνοντας το σκορ με 25-21.

Το Τρίτο σετ ξεκίνησε όπως και τα δυο πρώτα, με ελαφρύ προβάδισμα του Εθνικού στην αρχή του σετ και τις ομάδες να πηγαίνουν σε τεχνικό ταιμ άουτ με το σκορ στο 7-8. Ο Ολυμπιακός παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 18-15 και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν στο 20-20. Οι ακρίτες με πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων στο σέρβις κατάφεραν να κερδίσουν το τρίτο σετ με 22-25.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 9-9. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τις καλές επιλογές τους στην επίθεση και την νευρικότητα των γηπεδούχων, η οποία προήλθε από τις πολλές τυχερές άμυνες που έβγαζαν οι παίκτες του Εθνικού, έφτασαν το σκορ στο 12-17. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν αλλά δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά με το σετ να τελειώνει στο 19-25.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν το πέμπτο σετ και τον αγώνα. Περιορίζοντας τα λάθη και με απόλυτη αυτοσυγκέντρωση στην επίθεση και την υποδοχή πήραν προβάδισμα στο σκορ με 9-5. Ο Τζελάτι τελείωνε επιθέσεις με δυνατά καρφιά αλλά και πλασέ και ήταν καθοριστικός για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός με 12-9. Σε εκείνο το σημείο την σκυτάλη πήραν οι δυο κορυφαίοι παίκτες των ερυθρόλευκων Κοκκινάκης και Ντιάτσκοφ οι οποίοι με δυνατές επιθέσεις έγραψαν το τελικό 15-12.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-19, 25-21

3ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 22-25

4ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-9, 15-12

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 22-25, 19-25, 15-12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (21/38 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ- 50 % άριστες), Προυσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 20 (18/34 επ, 2 ασσους, 61% υπ - 43% άριστες), Κλαρκ 7 (5/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ - 79% υπ - 64% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/1 επ), Τζελάτι 12 (11/21 επ, 1 άσσος)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 1 (μπολοκ), Μίχαλ 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (8/13 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45-% υπ - 34% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/26 επ 1 μπλοκ, 37% υπ - 26% άριστες), Άντριτς 22 (13/28 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ) /Δαρίδης (λ- 44% υπ - 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/1 επ, μπλοκ), Δαλακούρας Κώστας

Δημήτρης Καζάζης: «Είχα πει ότι θα είναι δύσκολο»

Ο Δημήτρης Καζάζης είχε επισημάνει σε δηλώσεις του πριν από το ματς το βαθμό δυσκολίας που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός. Η εξέλιξη του αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης τον… δικαίωσε και μετά τη λήξη του ο Έλληνας κόουτς δήλωσε:

«Είχα πει και πριν το παιχνίδι ότι θα είναι ένας δύσκολος  αγώνας και νομίζω ότι εξελίχθηκε έτσι.  Μετά το δεύτερο σετ η αλλαγή πασαδόρου της Αλεξανδρούπολης άλλαξε το ρυθμό της ομάδας και εμείς μέχρι να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα χάσαμε τα δυο σετ. Στη συνέχεια ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και πήραμε τη νίκη. Μετράει ότι πήραμε τη νίκη, μετράει ότι παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι και βγαίνουν κάποιες αδυναμίες μας. Εμείς θέλουμε να δουλέψουμε πάνω σε αυτές και να βελτιώσουμε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι μας».

Ενώ ολοκληρώνοντας ευχαρίστησε τον κόσμο του Ολυμπιακού που βρέθηκε χθες στο Ρέντη και ενίσχυσε τις προσπάθειες της ομάδας:

«Η νίκη πάντα είναι νίκη και θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα».