.
.
Μόνος πρώτος στην κορυφή

Την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα της Handball Premier διεύρυνε ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή», ο οποίος επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της ΧΑΝΘ, με 42-20, στη Θεσσαλονίκη,  στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πανηγύρισαν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους για την υπεράσπιση των κεκτημένων. Μετά την ολοκλήρωση και της 8ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΚ, στο Άργος με το Διομήδη.

Προβάδισμα από την αρχή

Η ΧΑΝΘ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με ένα σερί 6-0, με τρία γκολ του Κόντη, δυο του Αραπακόπουλου και ένα του Κανδύλα στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης, για το 1-6. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και διεύρυναν το προβάδισμα τους σε 10-3, στο 10:16. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, με γκολ του Ρέινα, η διαφορά έφτασε στο συν δέκα (4-14), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 24-11. Ο Αντώνης Κόντης  ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» μέχρι αυτό το σημείο, έχοντας σημειώσει πέντε τέρματα.

Ανώτερος διεύρυνε το αήττητο

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς και στο δεύτερο μισό, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, πήρε ο Δημήτρης Τζηράς, ο οποίος με τέσσερα γκολ, έκανε το 31-14, στο 39:46.Ο Γιώργος Ζαραβίνας είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχές αλλά και πολύτιμες ανάσες σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του. Το τελικό 42-20 έδωσε στον Ολυμπιακό, την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους στη φετινή αγωνιστική σεζόν και να βρίσκονται μόνοι πρώτη στην κορυφή της Handball Premier. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Κόντης με επτά τέρματα και ακολούθησαν Κρητικός και Κανδύλας που πέτυχαν από πέντε.

ΧΑΝΘ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή» 20-42

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-10, 4-14, 5-17, 8-20, 11-24 (ημ.), 13-29, 14-32, 16-34, 19-36, 20-40, 20-42

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας 2, Τσιρογιάννης 2, Σαρηγιαννίδης 5, Τσαγκαράκης 1, Τζινέβης, Κεσίδης, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Βαρδακάς 3, Αγαθονίκος 2, Παπαβασίλης 4, Μηλοπλόκος, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.-«Όμιλος Ξυνή» (Ζαραβίνας): Κρητικός 5, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 3, Λέλος 3, Ρέινα 1, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 5, Μπούμπαλο 3, Κόντης 7, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Δεληχρήστος 2, Τσίλης 3

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, τα εξής: «Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε υψηλό ρυθμό. Είμαι ευχαριστημένος από όλα τα παιδιά καθώς αντιμετώπισαν τον αγώνα με σοβαρότητα. Πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε αήττητοι την πορεία μας. Από κάθε παιχνίδι θα πρέπει να κερδίζουμε και κάτι. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά για τη συνέχεια της σεζόν».