.
.
Με ψυχή πρωταθλητή!
Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία πέρασε δια πυρός και σιδήρου από τη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας με 3-2 σετ (14-25, 25-22, 28-26, 9-25, 12-15) τον Άρη. Στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague, στην αυλαία του δεύτερου γύρου της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκες» μπορεί να παρουσίασαν δυο πρόσωπα και να απώλεσαν δυο σετ ωστόσο έδειξαν την καρδιά του πρωταθλητή του διαθέτουν και στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, με σοβαρότητα και συγκέντρωση έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν την 11η διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα, που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, πήραν γρήγορα το πρώτο σετ με 25-14, ακολούθησαν δυο νευρικά σετ όπου η έλλειψη ρυθμού στοίχισε, αλλά όταν η μπάλα έκαιγε έδειξαν την ψυχή και την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα και αφού πρώτα επέστρεψαν στο ματς  παίρνοντας το τέταρτο σετ με την χαρακτηριστική άνεση που δείχνει το 25-9, ολοκλήρωσαν την ανατροπή και έφυγαν από την Πυλαία με το θετικό αποτέλεσμα. Στο ντεμπούτο της με την «ερυθρόλευκη» φανέλα η Χούντ πέτυχε 27 πόντους με 61% ποσοστό στην επίθεση και ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό. Η Σάσκια Χίπε τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ. Στο 7-8 ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 και άρχισε να χτίζει μια διαφορά (7-12), την οποία διατήρησε στην εξέλιξη του πρώτου σετ. Με άσσο διαμορφώθηκε το 18-11 και το συν επτά για τις «ερυθρόλευκες». με νέο σερί 5-0 αυτή τη φορά, το 14-20 έγινε 14-25 για το 1-0 στα σετ για τις νταμπλούχες Ελλάδας.  Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν στο δεύτερο σετ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 5-0. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 5-8 αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν άμεσα με ένα σερί 3-0 για το υπέρ τους 12-6. ένα νεκρό διάστημα του Ολυμπιακού, έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να περάσει μπροστά με 18-16, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ (25-22), ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Στο τρίτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 2-0, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 σερί, περνώντας μπροστά με 5-2. Πιο ισορροπημένη η συνέχεια του σετ, με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται στα μέσα περίπου του σετ, με 12-15. Ο Άρης πέρασε μπροστά με 19-18 και με την ψυχολογία με το μέρος του διατήρησε το προβάδισμα και πήρε το σετ με 28-26. Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προηγήθηκε με 20-6, με σερί 15-0 από το 6-5 και πήρε το σετ με 25-9, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον αγώνα.  Στο κρίσιμο τελευταίο σετ, στη ρουλέτα του τάι-μπρέικ ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή και με 15-12 έκανε το 3-2 στα σετ πανηγυρίζοντας την 11η διαδοχική του νίκη στη διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ ήταν η Χούντ με 27 πόντους και την ακολούθησαν οι Έμοντς και Γιώτα με 21 και 13 αντίστοιχα.

Τα σετ: 2-3 σε 1:44, 14-25 (18'), 25-22 (24'), 28-26 (29'), 9-25 (17'), 12-15 (16')

1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 14-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 3-8, 13-16, 20-21, 28-26

4ο σετ: 6-8, 6-16, 7-21, 9-25

5ο σετ: 4-5, 7-10, 11-12, 12-15

Άρης (Φλώρος): Πίττα  6 (3/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 5 (1/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μοντάνο 13 (13/36 επ., 30% υπ., 9% αρ.), Μεταξά 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Γκουγκούση 13 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 50% υπ. 36% αρ.), Χουντίμα 19 (16/38 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 33% υπ., 20% αρ.), Χίτζιου -λ (42% υπ., 25% αρ.) / Μπάκα, Ζωϊδου,

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς) : Γιώτα 13 (6/10 επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Λαμπρούση 7 (1/6 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χριστοδούλου 8 (3/8 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 7 (7/21 επ.),  Έμοντς 21 (12/27 επ.,3 μπλοκ. 6 άσσοι, 31% υπ., 31% αρ.), Χούντ 27 (22/36 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 55% υπ., 36% αρ.),Κονόμη -λ (41% υπ., 38% αρ.) / Νομικού, Βλαχάκη 9 (9/14 επ., Κοκκινάκη -λ, Ζακχαίου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Για ενάμιση σετ παίξαμε πολύ καλά, στην συνέχεα χάσαμε το ρυθμό μας και βρεθήκαμε πίσω στα σετ. Στο τέταρτο και πέμπτο σετ αντιδράσαμε, βρήκαμε το ρυθμό μας και τις λύσεις που χρειαζόμασταν και στο τέλος πήραμε τη νίκη. Είναι μια σημαντική νίκη στην αρχή του δεύτερου γύρου απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Κρατάμε ότι η ομάδα βρήκε την δύναμη να κερδίσει ένα τέτοιο παιχνίδι και στο τέλος να παίξει καλά».

Από την πλευρά της η Κατερίνα Γιώτα  δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σίγουρα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, σε ένα δύσκολο γήπεδο στο οποίο έχουν δυσκολευτεί πολλές ομάδες. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε το θετικό αποτέλεσμα και κρατάμε τους δυο βαθμούς. Στα κρίσιμα σημεία μίλησε η ψυχή και η ποιότητα της ομάδας, αυτό κρατάμε και συνεχίζουμε τη δουλειά ώστε να είμαστε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι».