.
.
Με το δεξί στην Ευρώπη... Το Σάββατο για την πρωτιά
Νικηφόρα ξεκίνησε το ευρωπαϊκό της ταξίδι, η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού καθώς επικράτησε με 13-8 της Ισπανική Μεντιτεράνι και έδειξε έτοιμη για τον αγώνα με την Ντουναϊσβάρος, που θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου. Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία για τον 5ο προκριματικό όμιλο της Ευρωλίγκας, που διεξάγεται στο Παπαστράτειο, ο Θρύλος έδειξε από την αρχή την ανωτερότητα του, προηγήθηκε με 3-1, στο πρώτο οκτάλεπτο και σταμάτησε με τη σωστή αμυντική λειτουργία του την Μεντιτεράνι. Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 6-1 της τρίτης περιόδου, το σύνολο του Χάρη Παυλίδη πανηγύρισε με άνεση την πρώτη του νίκη στον όμιλο. Για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει, το Σάββατο (30/11), στις 18:30, την  Ουγγρική Ντουναϊσβάρος.

Με όπλο του την άμυνα

Οι άμυνες των δυο ομάδων είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ιωάννα Σταματοπούλου, να πραγματοποιεί διαδοχικές εξαιρετικές επεμβάσεις. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη άνοιξε το σκορ, στο 5:05, από τη θέση του φουνταριστού μετά από ασίστ της Αβραμίδου. Η Σταματοπούλου, με νέα απόκρουση κρατάει ανέπαφη την «ερυθρόλευκη» εστία, η οποία παραβιάστηκε στο 1:34, για το 1-1. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, με την Ελευθεριάδου, για το 2-1, στο 1:06. Η Κίρα Κρίστμας σημείωσε το πρώτο της γκολ με το «ερυθρόλευκο» σκουφάκι, για το 3-1, ακριβώς στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Διατήρησε το προβάδισμα

Γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και η Κρίστμας, με άπιαστο σουτ, ανεβάζει τη διαφορά στο συν τρία (4-1, στο 5:26). Η Ισπανική ομάδα μείωσε σε 4-3, δυο λεπτά πριν την λήξη της δεύτερης περιόδου, για να απαντήσει η Μαργαρίτα Πλευρίτου, κάνοντας το 5-3. Η άμυνα βγήκε για τον Ολυμπιακό στον παίκτη λιγότερο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 5-3.

Επιβλητικός και +7

Η Σταματοπούλου συνεχίζει την εξαιρετική εμφάνιση και στην επίθεση η Ασημάκη, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, ανεβάζει το δείκτη του σκορ, στο 6-3, για τον Ολυμπιακό. Για πρώτη φορά η διαφορά στα τέσσερα τέρματα, με την Ελευθεριάδου να σκοράρει για το 7-3, μετά από ασίστ της Ασημάκη. Το σερί των «ερυθρολεύκων» διευρύνεται στο 4-0, με τις Μαργαρίτα Πλευρίτου και Χριστίνα Τσουκαλά, για το 9-3 στο 3:12 του τρίτου οκταλέπτου. Το σουτ της Βάσως Πλευρίτου σταματάει στο δοκάρι και στην επαναφορά η Μυριοκεφαλιτάκη, με γυριστό, διαμορφώνει το 11-4, που ήταν και ο σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Πρώτη νίκη και το Σάββατο για την πρωτιά

Με τη διαφορά στο συν επτά, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που κατάφερε η Ισπανική ομάδα ήταν να μειώσε σε 11-6 δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Η Κρίστμας σκόραρε για τρίτη φορά και διαμόρφωσε το τελικό 13-8. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Κίρα Κρίστμας με τρία γκολ και ακολούθησαν Ασημάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Ελευθεριάδου που σημείωσαν από δυο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 6-1, 2-4,

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουντραιστός, 5:05), 1-1 Τόχα (περιφέρεια, 1:34), 3-1 Κρίστμας (περιφέρεια, 00:01)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Κρίστμας (περιφέρεια, 5:26), 4-2 Ταράγκο (π/π, 3:22), 4-3 Ταράγκο (περιφέρεια, 1:37), 5-3 Πλευρίτου Μ. (περιφέρεια, 1:09)

3ο οκτάλεπτο: 6-3 Ασημάκη (φουνταριστός, 7:16), 7-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 5:28), 8-3 Πλευρίτου Μ. (περιφέρεια, 4:42), 9-3 Τσουκαλά (π/π, 3:14), 9-4 Ταράγκο (π/π, 2:28), 10-4 Αβραμίδου (πέναλτι, 2:16), 11-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός, 00:19)

4ο οκτάλεπτο: 11-5 Ταράγκο (περιφέρεια, 3:12), 11-6 Ταράγκο (πέναλτι, 2:32), 11-7  Νταλμάς(κόντρα, 1:23), 12-7 Δούλη (περιφέρεια, 00:52), 12-8 Τόχα (περιφέρεια, 00:30), 13-8 Κρίστμας (περιφέρεια, 00:05)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης):  Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 3, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 2, Δούλη 1, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1,  Σταματοπούλου

Μεντιτεράνι : Ρούτγκερς, Ντουράν, Ντίαζ, Μπλάκερ, Τόχα 2, Πλάτς, Εσπάρ, Ταράγκο 5, Σέτο, Νταλμάς 1, Ούνγκρια, Λιζότ, Τρόγιαν

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χάρης Παυλίδης, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Ξεκινήσαμε νικηφόρα στην Ευρώπη, που ήταν αυτο που θέλαμε. Εκεί που έπρεπε ήμασταν αρκετά σοβαροί, βάλαμε τα γκολ που έπρεπε και καθαρίσαμε το ματς εύκολα στο τρίτο οκτάλεπτο. Στη συνέχεια έγινε διαχείρηση, μοιράσαμε το χρόνο συμμετοχής, δοκιμάσαμε κάποια πράγματα και ελπίζω αύριο να μην κάνουμε τα ίδια λάθη που κάναμε στο τελευταίο οκτάλεπτο, καθώς η Ντουναϊσβάρος είναι πιο δυνατή ομάδα».

Η Κίρα Κρίστμας, δήλωσε από την πλευρά της, στο olympiacossfp.gr, τα εξής: «Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι στον Ολυμπιακό και συνεργάζαι ξανά με τον Χάρη Παυλίδη. Σήμερα ήταν ευρωπαϊκή πρεμιέρα και κάθε πρεμιέρα μπορεί να κρύβει παγίδες. Ξεκινήσαμε πιο σιγά αλλά όσο κυλούσε η ώρα ανεβάζαμε ρυθμό και στο τρίτο οκτάλεπτο πήραμε προβάδισμα νίκης. Ήταν ένας καλός αγώνας που μας δίνει ρυθμό, για τον αυριανό που ουσιαστικά θα κρίνει και την πρώτη θέση στον όμιλο».