.
.
Με το «δεξί» στο 2023, νίκη στην Πυλαία!

Με το «δεξί» στο 2023 «μπήκε» η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, οι πρωταθλητές Ελλάδας επέστρεψαν νικηφόρα στην Handball Premier, αφού επικράτησαν με 36-27 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη, για τη 14η αγωνιστική. Σε ένα σημαντικό εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα, ο Θρύλος κυριάρχησε, πήρε μεγάλες διαφορές (+9) κόντρα στην περσινή Κυπελλούχο Ελλάδας και «καθάρισε» εύκολα το θετικό αποτέλεσμα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-1), όμως με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, πήρε προβάδισμα +3 (3-6), με γκολ του Κανδύλα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, στο 11ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +4 (4-8), με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (5-10), στο 16ο. Στο 17:02, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» έξι τερμάτων (5-11) στον Θρύλο, όμως η Πυλαία μείωσε σε 12-9. Στο 26:53, ο Βέμπερ «έγραψε» το 14-9, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 14-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 37:22, ο Καραμπουρνιώτης «βρήκε» δίχτυα, για το 20-16, ενώ στο 40:41, ο Παπαβασίλης έκανε το 23-17 στην κόντρα! Τρία λεπτά μετά (43:50), ο Νιόκας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +7 (25-18), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 31-23, στο 53ο λεπτό. Ο Βέμπερ «χτύπησε» ξανά, για το +9 (25-34), στο 57ο λεπτό, με τον Παπαβασίλη να διαμορφώνει το τελικό 36-27 υπέρ των «ερυθρόλευκων», με γκολ σε «νεκρό» χρόνο.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 5-9, 6-12, 8-12, 11-14 (ημχ.), 15-17, 17-22, 18-26, 21-29, 25-32, 27-36

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατσανίδης, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 1, Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος 6, Λατσάκου 2, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης 2, Συγγιρίδης, Αθανασιάδης 2, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός 2, Στογιάνοβιτς 1, Σεϊρεκίδης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιόκας 7, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 11, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/2-1/2

Νίκος Γραμματικός: «Ελέγξαμε το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Βέβαια, υπήρξαν κάποια διαστήματα που κάναμε κάποια λάθη, ειδικά στην επίθεση και δώσαμε τη δυνατότητα στην Πυλαία να τρέξει. Συνεχίζουμε τη δουλειά, πρέπει να βελτιώσουμε και την επίθεση και την άμυνα, κυρίως να σχηματίσουμε έναν καλό κορμό που να ξέρει τι κάνει όταν πρέπει και φυσικά, να βρούμε επιθετικά ακόμα καλύτερο ρυθμό».

Πέτρος Κανδύλας: «Ξεκινήσαμε με το δεξί τις υποχρεώσεις μας για το νέο έτος! Η ομάδα παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη απέναντι σε έναν αντίπαλο, που έχει δείξει στο παρελθόν ότι δεν μπορείς να τον υποτιμήσεις. Από κει και πέρα, συνεχίζουμε την δουλειά για την δύσκολη συνέχεια που έχουμε».