.
.
Με το «δεξί» στο Πανελλήνιο, 3-0 τον Ερυθρό Αστέρα!

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 3-0 σετ επί του Ερυθρού Αστέρα στο Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης, για την πρεμιέρα της προημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων Κ20. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη έπιασε πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ είχε τον έλεγχο και στα τρία σετ, κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Κυριακής. Ακολουθεί η αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, το μεσημέρι της Παρασκευής (17/3), με στόχο τη νίκη που θα τους δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο ξεκίνημα της πρεμιέρας, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-1, χάρη σε δύο άσσους από την Μαραβέλια και μπλοκ της Δαγρέ. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 6-4, όμως τα δύο πλασέ της Ζαφειρίου και το μπλοκ της Δημητρίου, έδωσαν στον Ολυμπιακό «αέρα» 7 πόντων, για το 11-4. Με άσσο της Ζαφειρίου και επίθεση της Ελευθεριάδου, τα κορίτσια διατήρησαν  αυτή τη διαφορά μέχρι το 21-14, με τον Ερυθρό να πλησιάζει και πάλι στο -3, μειώνοντας σε 21-18. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε «δράση» η Δαγρέ, με τη διαγώνιο του Ολυμπιακού να πετυχαίνει τους επόμενους 4 πόντους της αναμέτρησης (2 άσσοι) και να δίνει το πρώτο σετ στην ομάδα της με σκορ 25-18.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το δεύτερο σετ, με τους δύο άσσους της Ελευθεριάδου και τα δύο κερδισμένα μπλοκ αουτ της Ζαφειρίου, να φέρνουν τον Ολυμπιακό μέχρι το 8-8. Η εναλλαγή των πόντων συνεχίστηκε μέχρι και το 12-12, με την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη να «ξεκολλάει» πρώτη και να παίρνει βραχεία κεφαλή με 16-14, μετά από μονό μπλοκ της Δημητρίου. Όμορφα πλασέ από Ζαφειρίου και Ελευθεριάδου διαμόρφωσαν το 22-17, ενώ ο άσσος της Σκλαβενίτη και το μπλοκ της Δαγρέ υπέγραψαν το 25-18, διπλασιάζοντας τα σετ για τις «ερυθρόλευκες».

Η Μελίνα Μαραβέλια από τη θέση του σερβίς ήρθε να δώσει λύσεις στο «μουδιασμένο» ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον Ολυμπιακό να φέρνει στα ίσα το αρχικό 1-5 και να ισοφαρίζει σε 7-7. Οι Πειραιώτισσες ανέτρεψαν το σκορ, λίγο αργότερα και με ακόμα έναν άσσο, αυτή τη φορά από τη Λιάλιου, έφτασαν στο 13-9, ενώ στη συνέχεια, με το δυνατό χτύπημα της Ελευθεριάδου στη διαγώνιο, αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, για το +8 και το 21-13. Στο τελευταίο κομμάτι του σετ, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της αντίπαλης ομάδας, έφτασε μέχρι το 25-14, παίρνοντας έτσι τη νίκη στην πρεμιέρα της προημιτελικής φάση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 68'. 25-18, 25-18, 25-14

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-18

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-18

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π., Στεργίου