.
.
Με κεκτημένη ταχύτητα, 18-5 το Ρέθυμνο!

Με κεκτημένη ταχύτητα ύστερα από τη νίκη που σημείωσαν ένα 24ωρο πριν επί της Γλυφάδας,  η ομάδα πόλο Γυναικών νίκησε και το Ρέθυμνο με 18-5  την Κυριακή (1/11) το πρωί στο Παπαστράτειο στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκες που είχαν στη σύνθεση τους πέντε νέα πρόσωπα σε σχέση με το παιχνίδι της Γλυφάδας, δε δυσκολεύτηκαν να πετύχουν την 5η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα και να περάσουν μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικό πίνακα της Α' Γυναικών. Στη σημερινή αναμέτρηση ο Χάρης Παυλίδης χρησιμοποίησε 6 νεαρές αθλήτριες που προέρχονται από την Ακαδημία Υδατοσφαίρισης και συγκεκριμένα τις Νεάνιδες, δηλαδή 17 ετών και κάτω: Τζωρτζακάκη (15), Παπαδοπούλου (14), Σιούτη (16), Χριστοδούλου Αμ. (15), Χαλδαίου (16) και Θεοφανοπούλου (15). Μαζί με τις Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Β. Πλευρίτου,Ελευθεριάδου, Μυριοκεφαλιτάκη, Κανετίδου, και Δουρέκα, οι 13 από τις 15 αθλήτριες που χρησιμοποιήθηκαν σήμερα, έχουν παίξει τουλάχιστον σε μία από τις ομάδες υποδομής μας (από μίνι κορασίδες έως νέες γυναίκες).

Δυνατά από την αρχή!

Με στόχο να βάλουν θεμέλια νίκης ξεκίνησαν τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη στο πρώτο οκτάλεπτο και προηγήθηκαν με το 10ο φετινό τέρμα της Ελευθερίας Πλευρίτου  με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτό της αναμέτρησης.  Ακολούθησε το γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου η οποία διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού στα 4:43, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Μυριοκεφαλιτάκη έφυγε στην κόντρα και διαμόρφωσε το 3-0. Ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια και πέτυχε ακόμα 3 τέρματα. Η Ελευθεριάδου στην κόντρα και η Σιούτη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκαναν το 5-0 για τις «ερυθρόλευκες», για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο με το δεύτερο προσωπικό τέρμα της Βασιλικής Πλευρίτου  η οποία έγραψε το 6-0.Με την ίδια συγκέντρωση εμφανίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός, σημειώνοντας 2 γκολ στο πρώτο λεπτό , πρώτα με την Τορνάρου και στη συνέχεια με τη Τζωρτζακάκη, οι οποίες πρόσθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των ερυθρόλευκων σκόρερ. Η Παναγιωτάκη σημείωσε το πρώτο τέρμα των φιλοξενούμενων στα 7:24, ενώ ακολούθησαν ακόμα δύο τέρματα από Σιούτη και Χριστοδούλου (6:20, 4:20) για το 10-2, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 10-4.

Κυριάρχησε απόλυτα!

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-4 με την έναρξη του 3ου οκταλέπτου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Κανετίδου, ενώ με τον ίδιο τρόπο βρήκε δίχτυα και η Τορνάρου στα 5:10 για το 12-4.  Η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα, Βασιλική Πλευρίτου, σημείωσε ακόμα ένα τέρμα στο 3:17, ενώ στη συνέχεια σκόραραν οι Ελευθεριάδου, Τορνάρου και Κανετίδου διαμορφώνοντας το 16-4 που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου. Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός και πάλι με οδηγό την πολύ καλή άμυνα του, έφτασε στο +14 χάρη σε δύο προσωπικά τέρματα της Τορνάρου στα 7:33 και στα 5:47, φτάνοντας το σκορ στο 18-4. Η Κυριακάκη πέτυχε το 5ο γκολ του Ρεθύμνου με κάτι παραπάνω από 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας το 18-5, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 4-4, 6-0, 2-1

1ο οκτάλεπτο:  1-0 Πλευρίτου Ελ. (περιφέρεια, 6:45),  2-0 Πλευρίτου Β. (περιφέρεια, 4:43), 3-0 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 3:47), 4-0 Ελευθεριάδου (κόντρα, 3:16), 5-0 Σιούτη (πέναλτι, 2:25), 6-0 Πλευρίτου Β. (περιφέρεια, 1:25)

2ο οκτάλεπτο:  7-0 Τορνάρου (περιφέρεια, 7:46), 7-1 Παναγιωτάκη (περιφέρεια, 7:24), 8-1 Τζωρτζακάκη (π.π, 7:02), 9-1 Σιούτη (περιφέρεια, 6:20), 9-2 Χρυσοβέργη (π.π, 5:46), 10-2 Χριστοδούλου (περιφέρερια, 4:20), 10-3 Γαβαλά (πέναλτι, 2:02), 10-4 Φραγγελάκη (περιφέρεια, 1:13),

3ο οκτάλεπτο: 11-4 Κανετίδου (πέναλτι, 6:35),  12-4 Τορνάρου (πέναλτι, 5:10), 13-4 Πλευρίτου Β. (περιφέρεια, 3:17), 14-4 Ελευθεριάδου (κόντρα 1:59),  15-4 Τορνάρου (περιφέρεια, 1:29), 16-4 Κανετίδου (κόντρα, 0:38)

4ο οκτάλεπτο: 17-4 Τορνάρου (φουντ. 7:33), 18-4 Τορνάρου (περιφέρεια, 5:47), 18-5 Κυριακάκη (περιφέρεια, 3:23),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 2, Τζωρτζακάκη 1, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου 1, Παπαδοπούλου, Σιούτη 2, Χριστοδούλου Αμ. 1, Χαλδαίου, Πλευρίτου Β. 3, Θεοφανοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Δουρέκα,  Τορνάρου 5

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: (Βασίλης Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Κυριακάκη 1, Φαρμάκη, Φραγγελάκη 1, Παναγιωτάκη 1, Γαβαλά 1, Λιμπιτάκη, Χρυσοβέργη 1, Παντελιδάκη

Η πρώτη σκόρερ με 5 τέρματα, της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο, Σοφία Τορνάρου δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήμασταν από την αρχή πολύ συγκεντρωμένες στο παιχνίδι μας και καταφέραμε να πάρουμε μία άνετη νίκη. Είναι η πρώτη φορά για φέτος που σκοράρω 5 τέρματα και είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη που βοήθησα στη νίκη της ομάδας μου».