.
.
Με κατοστάρα «αποχαιρέτησε» ο Θρύλος το 2021!

Νικηφόρα «αποχαιρέτησε» το 2021 η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στο πρωτάθλημα, μετά την πρόκριση στη φάση των «16» του EuroCup. Με πολύ καλή εμφάνιση και πρώτη σκόρερ την Αλεξανδρή με 15 πόντους, τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν εκτός έδρας με 104-58 την Ελευθερία Μοσχάτου, για την 8η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν την απόλυτα νικηφόρα τους πορεία. Στο τελευταίο ματς της χρονιάς, οι «ερυθρόλευκες», μετά τη διακοπή για τα Χριστούγεννα, έβγαλαν διάθεση στο παρκέ, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην ομάδα του Μοσχάτου και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στις 5/1, στις 16:00, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα αντιμετωπίσει τον ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ, για την εξ' αναβολής 7η αγωνιστική της Α1, στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Πιο αναλυτικά, με δύο εύστοχα δίποντα των Νικολοπούλου (0-2, 9:26) και Σταμάτη (0-4, 8:38) «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο 2:50, βρέθηκε πίσω από την Ελευθερία με 14-12. Τα κορίτσια του Θρύλου, ωστόσο, πάτησαν «γκάζι» και αφού ισοφάρισαν σε 14-14 (2:40) με ντράιβ και λέι απ της Σταμολάμπρου, έφτασαν στο 21-14 (1:08) με την Αλεξανδρή και «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-17 επί της ομάδας του Μοσχάτου. Στην δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά επί των γηπεδούχων στο +15 (23-38, 5:38) με ωραίο καλάθι της Χάμπλιν και στη συνέχεια, την «εκτόξευσαν» στο +17 (34-51, 1:21) με τρίποντο της Σταμάτη, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 16 πόντους μπροστά, 51-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξέφυγε με +23 (39-62, 6:35) από την Ελευθερία, με τρίποντο της Σταμολάμπρου και πήγε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα 26 πόντων, αφού σκόραρε με την Βαμβακά στον αιφνιδιασμό, για το 77-51 (0:10). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της και έτσι, έφτασε στην τελική επικράτηση με κατοστάρα κόντρα στην ομάδα από το Μοσχάτο, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα…

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-51, 51-77, 58-104

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Σταμολάμπρου 14 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτη 7 (4 ασίστ), Αλεξανδρή 15 (1/2 τρίποντα, 10 ασίστ), Σύρρα 5, Νικολοπούλου 9 (4/7 δίποντα, 6 ασίστ), Φουράκη 6, Διέλα 5, Βαμβακά 10 (7 ριμπάουντ), Βιτόλα 11 (9 ριμπάουντ), Χάμπλιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη 13, Καρακασίδου 12, Στεφανίδου 2, Σμιθ 7, Τζέιμς 24, Τσούκα, Τσέρου, Κρητικοπούλου

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την απόδοση που είχαμε σήμερα. Μία καλή ομαδική νίκη απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου. Παίξαμε με μεγάλο ροτέισον και με υψηλή ένταση».