.
.
Με αλλαγές και άνεση το «4Χ4»!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (25-13, 25-19, 25-20 ) του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Πειραιώτες διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους χάρη στο οποίο οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος με 12 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Ηρακλή που παίζει τη Δευτέρα στο Κλειστό του Αγίου Θωμά με τον Παναθηναϊκό. Το επόμενο Σάββατο (30/11, 17:30), ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague. Aπό κει και πέρα στην επικράτηση κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκουράσει τους βασικούς και έδωσε χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους αθλητές, με τον Ολυμπιακό να πιέζει και πάλι στο σερβίς και να ολοκληρώνει το ματς με 9 άσσους.

Με αλλαγές, σε 19 λεπτά το 1-0!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Παπαλεξίου, Στιβαχτή, Ανδρεάδη, Ασπιώτη, Κουμεντάκη, Ριζόπουλο και μπήκε  δυνατά, προηγούμενος γρήγορα με 5-2 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 5-4.  Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» με ένα νέο 4-0 σερί έφτασαν στο  9-4 με τον Ανδρεάδη με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ.  Με άσσο του Ανδρεάδη οι Πειραιώτες έφτασαν στο 12-6 και στην εξέλιξη του σετ, διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας άνετα σε 19 λεπτά στο 25-13, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Εύκολα στην τελική επικράτηση!

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να μην συναντάει δυσκολίες. Στη διάρκεια του ο Ασπιώτης σημείωσε 7 πόντους με 4/8 επιθέσεις, 2 άσσους και ένα μπλοκ και έφτασε στους 12 συνολικά.  Ακολούθησε με 6 πόντους στο σετ, ο Παπαλεξίου για τον Ολυμπιακό που έφτασε σε 22 λεπτά στο 25-19 και μέσα σε 41’ συνολικά στο 2-0 σετ! Στο 3ο σετ δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να φτάνει  στο 25-20 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ:  3-0 σε 63’. 25-13 (19’), 25-19 (22’), 25-20 (20')

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-13

2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18 , 25-20

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν προήλθαν: 9 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του M.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 9π. (8/19επ., μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Ανδρεάδης 10 (5/9επ., 2μπλοκ, 3 άσσοι), Ασπιώτης 19 (14/23επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουμεντάκης 15 (13/19επ., 2 άσσοι, 74%υπ., 48%αρ.), Ριζόπουλος 9 (8/13επ., 1 μπλοκ, 60%υπο, 60%αρ.) / Κοκκινάκης (67%υπ., 67%αρ.), Τζιάβρας (λ. -33%υπ., 33%αρ.).

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 11 (11/29επ. 36%υπ., 29%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Παπάζογου. Πιτακούδης 8 (7/16επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/11επ., 1 άσσος, 25%υπ., 25%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 40%υπ., 35%αρ.), Μπίκος, Αντωνιάδης.

Η Συνέντευξη Τύπου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε στη συνέντευξη Τύπου: «Ηταν μία ευκαιρία να πάρουν χρόνο οι αθλητές που δεν έχουν πολλές συμμετοχές στα υπόλοιπα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση τους και την σοβαρότητα τους. Απέδειξαν πως κάνουν σκληρή δουλειά καθημερινά και εκμεταλλεύτηκαν  την ευκαιρία που τους δόθηκε. Είναι πολύ καλό για κάθε προπονητή να έχει 14 ετοιμοπόλεμους παίκτες μέσα στη σεζόν και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πράγματι έρχονται πιο δύσκολοι αγώνες και είναι απαραίτητοι όλοι οι αθλητές του ρόστερ».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Άκης Ασπιώτης δήλωσε: «Πρέπει να είμαστε έτοιμοι και οι 14 παίκτες για να βοηθήσουμε ανα πάσα στιγμή. Δεν δείξαμε χαλάρωση. Θέλαμε να δείξουμε στον προπονητή μας πως είμαστε έτοιμοι. Εχουμε μπροστά μας δύσκολο αγώνα με τον Ηρακλή και συγκεντρωνόμαστε για να παίξουμε εκεί».

Το βίντεο της Συνέντευξης Τύπου του αγώνα Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Εθνικός Αλεξανδρούπολης