.
.
Μετά την ΑΕΚ, νίκη και κόντρα στον Δούκα!

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, μετά την εντός έδρας νίκη (22-20) επί της ΑΕΚ, για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier, επικράτησαν με 31-28 του Δούκα στο κλειστό της Ηλιούπολης, για τη 13η «στροφή». Κόντρα στον Δούκα, ο Θρύλος κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, προηγήθηκε ακόμα και με +6 (14-8) και τελικά, πανηγύρισε ένα ακόμα σημαντικό δίποντο στην έδρα του, με το οποίο παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Στο ξεκίνημα του ματς (7:01), ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (1-3) από τον Δούκα, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 3-2, στο 10ο λεπτό. Με γκολ του Οστρούτσο (14:59), οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπέρασαν για πρώτη φορά με 6-5, ενώ ο Βέμπερ ανέβασε τη διαφορά στο +3 (10/7) στην αντεπίθεση (21:05). Στο 26:46, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» έξι τερμάτων (14-8) στον Θρύλο, με τον Γκράτζαν να «τελειώνει» το ημίχρονο με 15-10, σκοράροντας στο 28:47. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βέμπερ «έγραψε» το 19-14, στο 36:33, ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 46:21, έκανε το 25-21. Ωστόσο, ο Δούκας ισοφάρισε σε 28-28, δύο λεπτά πριν από το φινάλε (58:03). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τέρματα των Κανδύλα (58:30), Γκράτζαν (59:46) και Μοντόρο (59:59), επικράτησαν με 31-28.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 6-5, 8-7, 12-8, 15-10 (ημχ.), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22, 28-26, 31-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Ρούσος, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος, Δομπρης 3, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 6, Λιολιος 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 2, Γκάρντεν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς, Παγιάτης 4, Μπατής 2, Παναγιώτου 5, Νικολινταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης, Γιαντσα 4,  Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης 3, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Στεφανίτσης 5

Νίκος Γραμματικός: «Ήταν ένα παιχνίδι απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, το οποίο ήταν μετά από αυτό με την ΑΕΚ, όπου καταναλώσαμε πολλή ενέργεια. Ο Δούκας είναι μια ομάδα που τρέχει 60 λεπτά, τους αξίζουν συγχαρητήρια. Όντως, ήταν δύσκολη νίκη, έχουμε να διορθώσουμε αρκετά πράγματα, τόσο στο μυαλό μας, όσο και στο γήπεδο. Παρόλα αυτά, καταναλώσαμε μέσα σε τέσσερις ημέρες, πολλή ενέργεια. Δικαιολογώ τα παιδιά, αλλά πρέπει να προσέχουμε, να προσέξουμε μην αδικήσουμε τους εαυτούς μας, την προσπάθεια. Υπάρχει άλλο ένα παιχνίδι δύσκολο, κόντρα στον Ζαφειράκη, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί».