.
.
Κυρίαρχος στο Ηράκλειο, 3-0 τον ΟΦΗ!

Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση  στην φετινή Volleyleague για την ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του CEV Champions League, κόντρα στην Μλάντοστ Μπρτσκο, ο Θρύλος «καθάρισε» με 3-0 σετ (25-19, 25-16,25-15) τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, για την 1η αγωνιστική. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στους Κρητικούς και ξεκίνησαν ιδανικά την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα, όπου στόχος είναι η κατάκτηση του 31ου τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι», με συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά και πολύ καλά ποσοστά σε όλους τους τομείς, δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία από την γηπεδούχο ομάδα, κατέκτησαν με άνεση και τα τρία σετ  και άφησαν θετικά σημάδια στον κόουτς Δημήτρη Καζάζη. Κορυφαίος για το Ολυμπιακό, στο ματς με τους «ασπρόμαυρους», ήταν ο Πέριτς με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Μιγιαήλοβιτς και ο Έγκλεσκαλνς με 12 και 9, αντίστοιχα.

«Φωτιά» στην επίθεση, 70% αποτελεσματικότητα!

Με τον καλύτερο τρόπο «μπήκε» στο ματς με τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός, «καθαρίζοντας» σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, παίζοντας με συγκέντρωση και καθαρό μυαλό. Ο Θρύλος προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα με 2-0, ωστόσο, παρότι ισοφαρίστηκε (2-2) από την γηπεδούχο ομάδα, πάτησε... γκάζι και με εξαιρετικό καρφί του Έγκλεσκαλνς, πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-3. Οι Πειραιώτες κράτησαν τη διαφορά του +3 επί των Κρητικών και στη συνέχεια, αφού προηγήθηκαν με 7-4 και έπειτα, με 9-6. Με τον Πέριτς να μετρά ήδη τέσσερις πόντους και τον Μιγιαήλοβιτς τρεις! Με υπέροχο τελείωμα του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν το 13-11 επί των γηπεδούχων και έπειτα, με νέο πόντο του Μιγιαήλοβιτς, το 14-12. Με τον Πέριτς, με εντυπωσιακό κάρφωμα, να ανεβάζει ξανά το κοντέρ στο +3 (12-15) για την ομάδα του Πειραιά, φτάνοντας τους πέντε προσωπικούς πόντους στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Καζάζη συνέχισε το ίδιο δυνατά κόντρα στους «ασπρόμαυρους» και έφτασε το σκορ στο 20-17 και στη συνέχεια, στο 21-18, με καρφί του Εγκλεσκαλνς με το αριστερό. Με πόντο του Παγένκ και άσσο του Έγκλεσκαλνς, ο «Αυτοκράτορας» έφτασε τη διαφορά στο +5 (18-23) και έπειτα, κατέκτησε το πρώτο σετ στο +6 και συγκεκριμένα, με 25-19, με 70% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (19/27 επ.).

2-0 με χαρακτηριστική άνεση!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο σετ, αφού με καρφί και μπλοκ του Μιγιαϊλοβιτς, προηγήθηκε με 2-0 επί του ΟΦΗ, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο 3-1 και 4-2, με τους Έγκλεσκαλνς και Ζουπάνη. Με τον 10ο προσωπικό πόντο του Πέριτς, ο Θρύλος έγραψε το 11-8 επί των γηπεδούχων, ενώ με άουτ του Ντεβίς, το 12-8, διευρύνοντας την κυριαρχία του στην Κρήτη. Με τον Πέριτς να σκοράρει για 11η φορά στο ματς, για το 14-9 των Πειραιωτών επί των Κρητικών! Με μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν τον 17ο πόντο τους (17-12) στο δεύτερο σετ και στη συνέχεια, τον 19ο (19-13) με όμορφο τελείωμα από τον Ζουπάνι. Ενώ ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 20-13 για την ομάδα του Καζάζη με φανταστικό άσσο. Η ομάδα του Πειραιά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά επί των «ασπρόμαυρων», αφού έφτασε στο +10 δύο φορές, πρώτα με 23-13 και έπειτα, με 24-14, με νέο πόντο του «ζεστού» Ζουπάνη. Ενώ με τον 14ο πόντο του εξαιρετικού Πέριτς, ο Θρύλος κατέκτησε το δεύτερο σετ (0-2) επί του ΟΦΗ, με 25-16, διατηρώντας εντυπωσιακό ποσοστό σε επίθεση (67% αποτελεσματικότητα) και υποδοχή (67%, 58% άριστες).

Από το 9-9 στο... 25-15!

Πιο ανταγωνιστικό ήταν το τρίτο σετ του ΟΦΗ-Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του, αφού πήγε... πόντο-πόντο ως το 9-9 (1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8, 9-9). Και τότε, ο Θρύλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με τέσσερις πόντους του Πέριτς και έναν των Μιγιαήλοβιτς και Παγένκ, προηγήθηκε με 12-9 και 16-10, παίρνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του στο τρίτο σετ κόντρα στην ομάδα του Δεληκώστα! Μια διαφορά, η οποία αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, αφού έφτασε στο 20-12, 21-13 και 22-14 υπέρ των Πειραιωτών. Με μπλοκ του Παπαδόπουλου και λάθος του Ντεβίς, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν και κέρδισαν το τρίτο σετ (15-25) και συνάμα, το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στην κρητική ομάδα...

Τα σετ: 0-3 σε 1.12. 25-19 (26'), 25-16 (24'), 25-15 (22')

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 16-25

3ο σετ: 8-7, 10-16, 13-21, 15-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 8 (7/8 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.- 33% αρ.), Έγκλεσκαλνς 9 (8/16 επ., 1 άσσος), Ζουπάνη 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 18 (16/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59 υπ.-41% αρ.), Ζήσης -λ (100% υπ.- 60% αρ.)/ Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης 1 (1/1 επ.), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης

ΟΦΗ (Δεληκώστας) Ντεβίσε 8 (8/34 επ.), Αρπάχου, Κότο 6 (6/15 επ., 46% υπ. – 25% αρ.), Βαϊόπουλος 2 (2 μπλοκ), Τσέλιος 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βάργκας 7 (7/16 επ., 47% υπ.-47% αρ.), Δαρίδης -λ (70% υπ. -45% αρ.), /Σαλταφερίδης 1 (1 άσσος)

Δημήτρης Καζάζης: «Κάναμε μία αρχή όπως ακριβώς θέλαμε. Συγχαρητήρια και στην αξιόμαχη ομάδα του ΟΦΗ, νομίζω έκανε την προσπάθεια του. Υπήρχε διαφορά επιπέδου, ήμασταν σοβαροί, παίξαμε τόσο-όσο χρειαζόταν για μια καθαρή νίκη. Φέτος έχουμε τέσσερις ομάδες που μπορούν να διεκδικήσουν τον τίτλο, αλλά και οι άλλες ομάδες είναι πάρα πολύ καλές, θα κάνουν πολλές... ζημιές, αλλά εύχομαι όχι στη δική μου ομάδα! Ενα πρωτάθλημα πάρα πολύ δυνατό, κάθε ματς θα είναι ιδιαίτερο, κάθε αγωνιστική κρίσιμη και δεν πρέπει να εφησυχάσουμε. Πρέπει να είμαστε 100% συγκεντρωμένοι, για να παίρνουμε τα αποτελέσματα. Καλή αρχή σε όλους για το πρωτάθλημα, με υγεία. Να πάνε όλα καλά».

Ανδρέας Ανδρεάδης: «Ήμασταν συγκεντρωμένοι, καταφέραμε και πήραμε τη νίκη με 3-0. Ο στόχος μας αυτός ήταν. Η ομάδα μας αγώνα με τον αγώνα θα παίζει ακόμα καλύτερα. Κρατάμε τη σοβαρότητα από σήμερα, ήμασταν μετρημένοι, ακολουθήσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας και ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Την Τετάρτη παίζουμε για το CEV Champions League. Κάθε βδομάδα θα έχουμε δύο ματς, Τετάρτη-Σάββατο, για αυτό και η ομάδα αποτελείται από 14 άξιους παίκτες και οποιαδήποτε στιγμή ο προπονητής μπορεί να κάνει αλλαγή και να βάλει κάποιον για να βοηθήσει. Εχουμε πολύ μεγάλο ρόστερ και ικανό και έτσι, μπορούμε να διαχειριστούμε τα πολλά ματς που θα έχουμε, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Βήμα-βήμα θα είμαστε ακόμα καλύτεροι».