.
.
Κυρίαρχος ο Θρύλος, 14-8 τον Απόλλωνα!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Σμύρνης ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε άνετα με 14-8  στο Παπαστράτειο για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι νταμπλούχοι με όπλο την πολύ πιεστική άμυνα και αγωνιζόμενοι με πάθος, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και δεν έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα να διεκδικήσει σε καμία περίπτωση κάτι ουσιαστικό από την αναμέτρηση.  Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 10-2 στο ημίχρονο και στην επανάληψη διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με όπλο την πιεστική άμυνα!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην πρώτη επίθεση του αγώνα με σκόρερ τον Δημήτρη Σκουμπάκη, έχοντας κερδίσει δυο αποβολές και δύο λεπτά μετά έφτασε στο 2-0 με τέρμα του Ντίνου Γενηδουνιά στην κόντρα.  Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μίτροβιτς στον παραπάνω (1:20), όμως ο Γενηδουνιάς στην κόντρα, στη εκπνοή του οκταλέπτου, επανέφερε τη διαφορά του +2, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Επιμέρους 7-1 και 10-2 στο ημίχρονο!

Οι «ερυθρόλευκοι» με οδηγό την πιεστική άμυνα είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους και σταδιακά αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Με δυο προσωπικά γκολ του Κάκαρη στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-1 (4:54) και ο Αργυρόπουλος  διεύρυνε στο 4-0 το σερί των γκολ πετυχαίνοντας το 6-1 στα 3:52.  Ο Μπόουεν μείωσε σε 6-2 (3:20), όμως ο Θρύλος απάντησε με νέο 4-0 σερί εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +8  μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Με σουτ από την περιφέρεια, ο Ίρβινγκ πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 7-2 (2:55), ο Γενηδουνιάς με δυο διαδοχικά γκολ διαμόρφωσε το 9-2 (0:50) και ο Καπότσης στην εκπνοή με ένα πολύ ωραίο γκολ στον παίκτη παραπάνω έγραψε το 10-2!

Το έλεγξε και έφτασε στη νίκη!

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 11-6 στο φινάλε του 3ου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 3-2 έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 14-8.

Tα οκτάλεπτα: 3-1, 7-1, 1-4, 3-2

1ο  οκτάλεπτο: 1-0 Σκουμπάκης (π/π., 7:27), 2-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 5:57), 2-1 Μίτροβιτς (π/π, 1:20),3-1 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:04)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Κάκαρης (φουντ., 7:21), 5-1 Kάκαρης (π/π., 4:54), 6-1 Αργυρόπουλος (π/π., 3:52), 6-2 Μπόουεν (π/π., 3:20), 7-2 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 2:55), 8-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:46), 9-2 Γενηδουνιάς (0:50), 10-2 Καπότσης (π/π., 0:02)

3ο οκτάλεπτο: 10-3 Τοράκης (π/π., 7:23), 11-3 Ντάουμπε ( περιφέρεια, 6:56), : 11-4 Τοράκης (κόντρα, 5:13), 11-5 Γούνας (πέναλτι, 2:59), 11-6 Σολανάκης (π/π. 1:49)

4ο οκτάλεπτο: 12-6 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 4:50), 12-7 Γούνας (π/π., 2:17), 13-7 Καπότσης (περιφέρεια, 1:28), 13-8 Μπόουεν (π/π., 0:54), 14-8 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 0:35)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 4, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 2, Μουρίκης, Καπότσης 2, Χρυσοσπάθης 1, Ίρβινγκ 1, Σύρμας, Γραμματικός, Μαθιόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης):  Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης 2, Μίτροβιτς 1, Βιτέλλας, Μπόουεν 2, Γούνας 2, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 1, Καβουσάνος, Φέγγος, Κίτσος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος ανέφερε:
«Σήμερα ο Ολυμπιακός έδειξε ένα πρόσωπο που αρμόζει στην ομάδα πόλο του Ολυμπιακού. Με πολύ πάθος, εγωισμό, ενέργεια στο παιχνίδι, ήταν πραγματικά ένα παιχνίδι έδρας που δείξαμε κάποια από τα καλά στοιχεία μας. Όσο αναφορά την αντίδραση που βγάλαμε, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως είμαστε ακόμα μια νέα ομάδα με πολλά καινούργια πρόσωπα, χωρίς να έχουμε δοκιμαστεί σε κάποιο δυνατό φιλικό μέχρι την πρεμιέρα και όλα αυτά σίγουρα έπαιξαν το ρόλο τους για το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης εβδομάδας. Όσο δε μας επηρεάζει το άσχημο αποτέλεσμα της πρεμιέρας, άλλο τόσο δε μας επηρεάζει και η σημερινή νίκη. Δε θεωρώ ότι επειδή νικήσαμε σήμερα πρέπει να εφησυχαστούμε και να πιστέψουμε πως όλα τα παιχνίδια θα είναι έτσι. Η ομάδα χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά, χρειάζεται χρόνο, κάποια από τα παιδιά πρέπει να καταλάβουν σε ποιόν σύλλογο έχουν έρθει και να ακολουθήσουν τον τρόπο που αγωνιζόμαστε τα τελευταία χρόνια. Δεν κατηγορώ κάποιον απλά είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος που μόλις ήρθε στον Ολυμπιακό το μέγεθός του».

O Kωνσταντίνος Γενηδουνιάς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:
«Ήδη από το παιχνίδι με την ΑΕΚ όλη η ομάδα ήταν αποφασισμένη να βγάλει αντίδραση και το δείξαμε και σήμερα, παίζοντας ορεξάτοι από την αρχή μέχρι το τέλος. Με την Βουλιαγμένη την περασμένη εβδομάδα παίξαμε παθητικά, χωρίς ενέργεια και πάνω σε αυτό δουλέψαμε όλες αυτές τις μέρες. Δεν ήταν θέμα τακτικής εκείνη η ήττα από την Βουλιαγμένη, αλλά ήταν λόγω της έλλειψης θέλησης και πάθους κάτι που καταφέραμε να δείξουμε σήμερα σε όλο το παιχνίδι».