.
.
Κυρίαρχος ο Θρύλος, πήρε το πλεονέκτημα!

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε ένα ακόμα ντέρμπι της Α1 πόλο Γυναικών, μεταξύ του Ολυμπιακού και της Βουλιαγμένης. Ο Θρύλος επικράτησε άνετα με 14-7, του ΝΟΒ στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης στο Παπαστράτειο και εξασφάλισε την πρωτιά και το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς των πλέι οφ. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη,  έχοντας κάνει το ρεπό της την προηγούμενη αγωνιστική, έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από τη Βουλιαγμένη  (που έχει ρεπό την επόμενη και τελευταία αγωνιστική) και πήγε στους 15 βαθμούς με το ΝΟΒ να ακολουθεί με 12. Tην Πέμπτη (2/7) στις 20:45 ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Νηρέα Χαλανδρίου και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν οι τελικοί με τη Βουλιαγμένη που θα κριθούν στις δυο νίκες. Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση, ο Θρύλος ήταν κυρίαρχος από την αρχή μέχρι το φινάλε, διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με Μπενέκου

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά. Η Άλκηστη Μπενέκου εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο στα 7:25. Στην εξέλιξη του οκταλέπτου, οι «ερυθρόλευκες» αμύνθηκαν υποδειγματικά και κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους.  Ένα λεπτό περίπου πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου, η Άλκηστη Μπενέκου διπλασίασε τα  προσωπικά της τέρματα και του Ολυμπιακού και ανέβασε το δείκτη του σκορ 2-0.

Ανέβηκε ο ρυθμός, παρέμεινε οδηγός!

Το 2-0 παρέμεινε στα δυο πρώτα λεπτά του 2ου οκταλέπτου, όταν η Νίνου μείωσε σε 2-1 για τη Βουλιαγμένη σκοράροντας στην κόντρα. Η απάντηση του Ολυμπιακού  ήταν άμεση και ήρθε δια χειρός Χριστίνας Τσουκαλά, η οποία ήταν εύστοχη στον παίκτη παραπάνω και επανέφερε τη διαφορά του +2 . Ο ρυθμός της αναμέτρησης είχε ανέβει καθώς στη συνέχεια η Νίνου μείωσε αρχικά σε 3-2 και η Μουστακαρία ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 3-3 στα 2:26). Όμως ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την άμεση απάντηση και με την Ελευθερία Πλευρίτου να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω, ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 4-3.  Με τον ίδιο τρόπο και την ίδια πρωταγωνίστρια οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το +2 για το 5-3, ένα λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 5-4 μετά το τέρμα της Ξενάκη (0:43)

Αύξησε τη διαφορά ο Θρύλος!

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και προβάδισμα το οποίο αύξησε στο 7-4, χάρη στα διαδοχικά γκολ της Κίρα Κρίστμας (5:34) και της Ελευθερίας Πλευρίτου (4:24) στον παίκτη παραπάνω με τις «ερυθρόλευκες» να διευρύνουν για πρώτη φορά στο +3 τη διαφορά. Η Βουλιαγμένη μείωσε με γκολ της Καϊφά στην κόντρα (3:35) αλλά η Βάσω Πλευρίτου πρόσθεσε το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ επαναφέροντας το προβάδισμα των τριών γκολ υπέρ του Θρύλου για το 8-5 (1:16), με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Κυρίαρχος ως το τέλος!

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο 4ο οκτάλεπτο, με την Κρίστμας να σκοράρει στα 7:23 και να αυξάνει για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμα, για το 9-5. Η Πάτρα μείωσε με σουτ από την περιφέρεια, αλλά η Τσουκαλά στα 6:29, επανέφερε το +4 για τον Ολυμπιακό., και η ίδια έγραψε το 11-7 με πέναλτι, απαντώντας στο γκολ της Κοντονή που είχε μεσολαβήσει. Στα λεπτά που απέμειναν η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, διαχειρίστηκε με ευκολία το υπέρ της προβάδισμα και έφτασε στην τελική επικράτηση με 14-7, χάρη σε δυο διαδοχικά γκολ της Βάσως Πλευρίτου και της Νικόλ Ελευθεριάδου.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-4, 3-1, 6-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μπενέκου (π/π., 7:25), 2-0 Μπενέκου (δυο μέτρα, 1:22)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Νίνου (κόντρα, 6:09), 3-1 Τσουκαλά (π/π., 5:45), 3-2 Νίνου (περιφέρεια, 5:15), 3-3 Μουστακαρία (περιφέρεια, 2:26), 4-3 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 2:00), 5-3 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 0:59), 5-4 Ξενάκη (φουνταριστό, 0:43)

3ο οκτάλεπτο:  6-4 Κρίστμας (π/π., 5:34), 7-4 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 4:24), 7-5 Καϊφα (κόντρα, 3:35), 8-5 Β. Πλευρίτου (π/π., 1:16)

4ο οκτάλεπτο: 9-5 Κρίστμας (π/π., 7:23), 9-6 Πάτρα (περιφέρεια, 6:56), 10-6 Τσουκαλά, (π/π., 6:29), 10-7 Κοντονή (5:47), 11-7 Τσουκαλά (πέναλτι, 5:23), 12-7 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 2:36), 13-7 Β. Πλευρίτου (1:55), 14-7 Ελευθεριάδου (π/π., 0:52)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Μπενέκου 2, Ελευθεριάδου 1, Κρίστμας 2,  Αβραμίδου, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου , Δούλη, Β. Πλευρίτου 3, Τσουκαλά 3, Μυριοκεφαλιτάκη,  Κανετίδου, Σταματοπούλου

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΕΝΗΣ (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά, Ρακιντζή, Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Νίνου 2, Πάτρα 1, Κότσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή 1,Τσιμαρά, Λαβί, Μουστακαριά 1, Καϊφά1

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χάρης Παυλίδης, δήλωσε μετά το ματς: «Πραγματοποιήσαμε αρκετά καλή εμφάνιση. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την ευκαιρία να είμαστε πιο επιθετικοί στην άμυνα και να διατηρήσουμε τα ποσοστά μας στο λιγότερο. Είναι μια νίκη και μια εμφάνιση σημαντική ενόψει των τελικών».

Η Βάσω Πλευρίτου ανέφερε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένες και προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε το σύστημα από την αρχή μέχρι το τέλος. Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι λίγο περίεργο γιατί μετά από μια διακοπή τόσων μηνών είναι όντως περίεργο το συναίσθημα του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά δείξαμε ότι ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένες, προσπαθήσαμε και πήρε το προβάδισμα που χρειαζόμασταν.  Ήταν μια σημαντική νίκη γιατί εξασφαλίσαμε το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους».