.
.
Κακή εικόνα και απώλεια...

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (22-25, 25-22, 25-15, 25-13), στο δεύτερο τελικό των play off της Volleyleague με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, και απώλεσε τον τίτλο του πρωταθλήματος μετά από δυο διαδοχικές κατακτήσεις. Οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 1-1 τη σειρά των τελικών και να την επαναφέρουν σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στο Ρέντη, παρά το γεγονός ότι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ, και «άγγιξαν» το 2-0 στο 2ο σετ το οποίο έλεγξαν στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Στο καθοριστικό σημείο του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 19-16, όμως «πέταξαν» το προβάδισμα που είχαν και το έχασαν με 25-22. Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε και χωρίς τον βασικό του διαγώνιο, Μίχαλ Φίνγκερ, έχασε το μυαλό του και τη συγκέντρωσή του από εκείνο το σημείο και πραγματοποίησε εμφάνιση κατώτερη των περιστάσεων γνωρίζοντας την ήττα τελικά με 3-1.

Μπήκε δυνατά, το έλεγξε και προηγήθηκε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας τον πρώτο πόντο με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκέργκι και μετά την ισοφάριση σε 1-1, από τον Ράπτη, ο Ούγγρος ακραίος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Με άσσο του Έεμι Τερβαπόρτι οι Πειραιώτες πήγαν στο +2 για πρώτη φορά (1-3) και διατήρησαν αυτό το προβάδισμα με τον Ασπιώτη στο 2-4 και σερβίς του Πελεκούδα που κατέληξε άουτ στο 3-5. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Ασπιώτης διεύρυνε στο +3 το προβάδισμα και με τον δεύτερο «ερυθρόλευκο» άσσο αυτή τη φορά από τον Βουλκίδη διαμορφώθηκε στο 3-7, που ανάγκασε τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια μετά από επίθεση άουτ του Ράπτη ο Ολυμπιαός αύξησε στο +5 τη διαφορά για το 4-9 σε ένα διάστημα όπου είχε τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 7-10, αλλά ο Ολυμπιακός επανέφερε το +5 τη διαφορά με τον Τεβαπόρτι να σημειώνει το 7-12. Ωστόσο στη συνέχεια ακολούθησε ένα 5-0 σερί, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν οι «πράσινοι» σε 12-12. Μετά από φιλέ του Γίακομπσεν, το σερί των πράσινων σταμάτησε με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα στο 12-13 και να πηγαίνει στο +2 μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων (12-14). Τη διαφορά αυτή κράτησε ο Ασπιώτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ στο 13-15, και ο Χουσάϊ στο 14-16 και ξανά ο Ασπιώτης στο 15-17. Με εξαιρετικό μονό μπλοκ του Πετρέα στον Ρανγκέλ οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +3, με 15-18, με τον Κουμεντάκη να γράφει στη συνέχεια το 16-19 με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Το προβάδισμα του +3 διατηρήθηκε με ωραία επίθεση του Γκέργκι στο 17-20, όμως οι «πράσινοι» απάντησαν μειώνοντας σε 19-20. Ο Βουλκίδης με μπλοκ στον Πελεκούδα διαμόρφωσε το 19-21 και μετά το 20-21 που ακολούθησε ο Θρύλος πήγε στο 20-23, με επίθεση του Ασπιώτη και μπλοκ του Χουσάϊ στον Ράπτη. Ακολούθησε το 21-23,με τον Χουσάϊ να δίνει το πρώτο σετ μπολ στο 21-24, το 22-24 με σερβίς άουτ του Βουλκίδη, για να πάρει ο Θρύλος το πρώτο σετ με 22-25, ύστερα από άστοχο σερβίς του Ράπτη!

Άγγιξε το 2-0, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση…

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 3-3, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-5 μετά από επίθεση άουτ των πράσινων και στο 4-6 με τον Ασπιώτη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 5-6, αλλά ο Ολυμπιακός με τρεις διαδοχικούς πόντους που είχαν την υπογραφή του Γιώργου Πετρέα αύξησαν για πρώτη φορά στο +3 το προβάδισμά τους για το 7-10. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-10, ο Ανδρεάδης σημείωσε πάνω στο φιλέ το 9-11 αλλά η ισοφάριση ήρθε στο 11-11. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ασπιωτή και λάθος του Τάσιτς ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +2 στο 11-13 και με νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ασπιώτη επανέφερε στο +3 το προβάδισμά του για το 11-14. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με πρωταγωνιστή τον Ασπιώτη ο οποίος πέτυχε το 12-15 και στη συνέχεια ο Γκέργκι το 13-16. Με πάιπ του Χουσάϊ διατηρήθηκε το +3 στο 14-17 και στο 16-19 με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 19-19. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με επίθεση του Χουσάϊ (19-20) οι πράσινοι ισοφάρισαν με τον Ρανγκέλ, όμως ο Κουμεντάκης έγραψε το 20-21. Με ένα 2-0 σερί, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σετ, μετά το 3-2, για το 22-21 και πήγαν στο 23-21 και στο σετ μπολ με 24-21 για να πάρουν το σετ με 25-22 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

«Έχασε» το μυαλό του και απώλεσε τον τίτλο…

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν νωθρά στο 3ο σετ και έμειναν πίσω στο σκορ με 4-0 και 6-1. Στην εξέλιξη του οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αυτό το προβάδισμα, φτάνοντας στο 16-7, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με ένα 3-0 σερί σε 16-10, αλλά στη συνέχεια να μην καταφέρνει να ανατρέψει την κατάσταση και να χάνει το σετ με 25-15, μένοντας πίσω με 2-1 στα σετ. Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το 4ο σετ, στο οποίο οι Πειραιώτες μπήκαν νωθρά και έμειναν πίσω στο σκορ με 6-1. Η εικόνα των «ερυθρόλευκων» δεν άλλαξε στη συνέχεια δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να οδηγούν στο σκορ με μεγάλες διαφορές και να φτάνουν στο 25-13 και την τελική επικράτηση με 3-1 σετ και την κατάκτηση του τίτλου.

Διακύμανση

1ο σετ: 3-8, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 25-22
3ο σετ: 8-2, 16-7, 21-13, 25-15
4ο σετ: 8-3, 16-5, 21-9, 25-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-15, 25-13) σε 118΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 6π. (8/17επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ., 21%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2/4επ.), Ρανγκέλ 9 (4/9επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 9 (6/13επ., 2 μπλοκ, 55%υπ., 50%αρ.), Πελεκούδας 7 (7/9επ), Ράπτης 19 (17/34επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Πανταλέων 8 (4/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.), Ασπιώτης 9 (8/17επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 2 (1/2επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Γκέργκι 8 (8/26, 41%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. 71%υπ., 64%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 7 (7/23επ., 40%υπ., 20%αρ.), Ριζόπουλος 2 (2/6επ., 60%υπ., 50%αρ.).

O  προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Παίξαμε καλά για 1,5 σετ και είχαμε κρατήσει την τακτική μας και παίζαμε σωστά. Στο φινάλε του 2ου σετ δεν είχαμε φρεσκάδα και δεν κάναμε αυτά που είχαμε πει πριν τον αγώνα. Δεν βρήκαμε τρόπο να επιστρέψουμε στον αγώνα και πιστεύω πως αν είχαμε καθαρό μυαλό πνευματικά η εξέλιξη του αγώνα θα ήταν διαφορετική. Είναι δεδομένο ότι οφείλουμε μια συγνώμη γιατί δεν βγάλαμε την απαιτούμενη αντίδραση μετά το 2ο σετ και δεν παίξαμε σύμφωνα με το επίπεδο της ομάδας. Μερίδιο και ευθύνη για την εικόνα αυτή έχει και η περίοδος που περάσαμε, με την πανδημία του κορονοϊού, η οποία μας επηρέασε όπως και ορισμένα αγωνιστικά προβλήματα με ορισμένους παίκτες τα οποία δεν θέλαμε να βγάλουμε προς τα έξω. Όμως τα παραπάνω, δεν αποτελούν δικαιολογίες, η διοίκηση μέχρι σήμερα έκανε ό,τι μπορούσε για να φτάσουμε στους τελικούς στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Μια συγνώμη στον κόσμο του Ολυμπιακού που ήθελε τόσο πολύ το πρωτάθλημα και δεν μπορέσαμε να του δώσουμε αυτή την ικανοποίηση».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας ανέφερε: «Η ομάδα ήρθε στο Μαρούσι με διάθεση να δείξει άλλο πρόσωπο σε σχέση με τον πρώτο τελικό. Στο πρώτο σετ και μέχρι το 20 του 2ου ήμασταν αυτοί που έπρεπε αλλά στη συνέχεια βγάλαμε σημάδια ομάδας που δεν αρμόζει στον Ολυμπιακό. Είμαστε όλοι υπεύθυνοι για αυτό που έγινε. Σίγουρα η ομάδα μας, επηρεάστηκε από την πρωτόγνωρη κατάσταση που βίωσε με τη πολύμηνη διακοπή, γεγονός που ισχύει και για τις 4 ομάδες που αγωνίστηκαν στους ημιτελικούς και τους τελικούς. Είναι προς τιμήν της διοίκησης ότι ήθελε να κριθεί το πρωτάθλημα στο γήπεδο. Θέλω να ζητήσω, μια ειλικρινή συγνώμη από τον κόσμο του Ολυμπιακού, γιατί ξέρω ότι στεναχωρήσαμε με αυτή την απώλεια του τίτλου».