.
.
Και τώρα ο Π.Α.Ο.Κ....

Την 15η νίκη σε ισάριθμα ματς σημείωσε ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα από τη Γλυφάδα επικρατώντας της Α.Ε.Κ. με 1-3 σετ (16-25, 25-21, 21-25, 21-25 ) στο πλαίσιο της εξ' αναβολής 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι νταμπλούχοι διεύρυναν το νικηφόρο σερί που τρέχουν από την έναρξη του πρωταθλήματος και περιμένουν τον ΠΑΟΚ την Κυριακή στο Ρέντη στο ντέρμπι κορυφής  που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΚ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος από την πρώτη θέση, όντας παράλληλα αήττητος.

Δυναμικό ξεκίνημα...
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε ένα γρήγορο και καθαρό προβάδισμα φτάνοντας μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με αέρα έξι πόντων (2-8). Την υπέρ του διαφορά τη διατήρησε με σχετική ευκολία και έτσι πήγε μπροστά και στο  δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 11-16. Στο +6 ξέφυγε και πάλι ο Ολυμπιακός που δια περιπάτου και με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησε στο πρώτο σετ με 16-25.

Μπλακ άουτ στο δεύτερο σετ...
Εκ διαμέτρου αντίθετη με την εικόνα του πρώτου σετ ήταν αυτή που παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο. Οι νταμπλούχοι δεν είχαν τον καλό ρυθμό που διατήρησαν στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Η Α.Ε.Κ. πήγε μπροστά στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ με διαφορά δυο πόντων (8-6 και 16-14) και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντρέψει την εις βάρος του κατάσταση στην εξέλιξη του σετ το οποίο έχασε με 25-21 και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (1-1).

Αποκατέστησε την τάξη...
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να...αποκαταστήσει την..τάξη. Κάτι που κατάφερε αφού παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα. Με +3 πήγε μπροστά ο Θρύλος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) και με +4 στο δεύτερο (10-16). Από τη στιγμή που είχε διορθώσει τη λειτουργία του σε όλους τους τομείς ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και το  δεύτερο σετ με 21-25 και να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα (1-2 σετ).

Καθάρισε εύκολα...
Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο σετ το οποίο έλεγξε από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα με 3-4 και πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με +4 (4-8). Με την ίδια διαφορά πήγε ο Θρύλος και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και τελικά έφτασε στην τελική επικράτηση με

Τα σετ: 16-25 (21'), 25-21 (24'), 21-25 (23'), 21-25 (23΄)

1ο σετ: 2-8, 11-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21
3ο σετ: 5-8,10-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 4-8,11-16, 13-21, 21-25

Α.Ε.Κ.: Ορολογάς 6 (55% υπ.-45% αρ., 6/15 επ.), Ίλιτς 17 (1 άσσος, 13/45 επ. 3 μπλοκ), Χριστοφίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Γκούζντα (λ)  (55% υπ.-45% αρ.), Αλεξίου 8 (48% υπ.-41% αρ., 7/30 επ. 1 μπλοκ), Δημητρούδης 1, Ανδρεάδης 9 (2 άσσοι, 5/10 επ. 2 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 3 (3/5 επ), Μαρούλης, Ντιάτσκοφ 5 (1 άσσος, 4/6 επ.), Στεφάνου (λ) (100% υπ.-89% αρ.), Προύσαλης, Κοκκινάκης 17 (89% υπ.-79% αρ. 15/25 επ. 2 μπλοκ), Σωτηρίου 5 (1 άσσος, 57% υπ.-35%αρ. 4/15 επ.), Σφενδυλάκης 4 (2 άσσοι, 2/6 επ.), Κόϊστρα 12 (8/9 επ. 4 μπλοκ), Κλαρκ, Τακουρίδης 5 (3/9 επ. 2 μπλοκ), Τζελάτης 22 (18/46 επ., 4 μπλοκ)

Καζάζης: "Κρατάμε το τρίποντο"
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς: "Κρατάμε τη νίκη, το τρίποντο και τη χρησιμοποίηση κάποιον παικτών από τον πάγκο. Το γήπεδο ήταν ακατάλληλο η θερμοκρασία ήταν πάρα πολύ χαμηλή και δυσκόλευε τις προσπάθειες και των δυο ομάδων. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας".

Στεφάνου: "Να φέρουμε εις πέρας την δύσκολη αποστολή"
Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά το ματς: "Είναι τρεις βδομάδες δύσκολες  για την ομάδα με συνεχή παιχνίδια. Από κει και πέρα προσπαθούμε για καθαρά και θετικά αποτελέσματα ταυτόχρονα με την σωστή διαχείριση των αθλητών, ούτως ώστε όλοι να μπορούν να ξεκουράζονται και να προσφέρουν παράλληλα. Θέλουμε να φέρουμε εις πέρας αυτή τη δύσκολη αποστολή.
Το θετικό της ημέρας αυτής είναι αυτό ότι πήραμε ένα καθαρό τρίποντο και ότι πήραν χρόνο συμμετοχής παιδιά από τον πάγκο, ενώ ξεκουράστηκαν κάποιοι άλλοι. Τώρα μπαίνουμε στην τελική ευθεία για τον Π.Α.Ο.Κ."