.
.
Κέρδισε τον Ηρακλή και… «τρέχει» ιστορικό σερί!

Κάτοχος του ιστορικού ρεκόρ με 33 σερί νίκες είναι από το απόγευμα της Κυριακής ο Ολυμπιακός, χάρη στη νίκη με 3-2 σετ επί του Ηρακλή στο Κλειστό της Μίκρας. Οι πρωταθλητές που ισοφάρισαν την προηγούμενη αγωνιστική με τη νίκη κόντρα στην Κομοτηνή το ρεκόρ των 32 διαδοχικών νικών που κατείχε ο Ηρακλής από το 2006, σήμερα το έσπασαν μέσα στην έδρα του προηγούμενου κατόχου και κατέστησαν τον Ολυμπιακό, την ομάδα με την καλύτερη σχετική επίδοση. Πλέον με τις 30 νίκες της περσινής σεζόν και τις 3 φετινές κόντρα στον Παναθηναϊκό, την Κομοτηνή και τον Ηρακλή ο Ολυμπιακός έγινε η ομάδα που τρέχει το ιστορικό σερί με τις περισσότερες διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το πρώτο σετ αποκτώντας το προβάδισμα από την αρχή. Από το 5-5 και μετά οι πρωταθλητές με ένα 3-0 σερί έφτασαν στο 8-5, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ηρακλή να καλέσει το πρώτου τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην επίθεση και δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή των γηπεδούχων αυξάνοντας το προβάδισμά τους στο +5 με τον Σμιτ να διαμορφώνει το 13-8, στο σημείο που το τεχνικό επιτελείο του Ηρακλή κάλεσε και το δεύτερο τάιμ άουτ. Ο Καναδός διαγώνιος με πολύ καλή επίθεση «έγραψε» το 16-20 στη συνέχεια για τον Ολυμπιακό που έφτασε με ευκολία στο 25-22, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Ισοφάρισε ο Ηρακλής

Το δεύτερο σετ ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το τέλος στο σκορ. Οι Πειραιώτες που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-14, ισοφάρισαν σε 16-16 και μετά το 18-18, προηγήθηκαν με +2 χάρη στο μπλοκ του Μπέμε (18-19) και στον άσσο του Ανδρεάδη (18-20). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-24 με τον Σμιτ και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το σετ και να κάνουν το 2-0 αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση έφτασαν στο 27-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Με ανατροπή το νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα και ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το 17-16. Στο σημείο αυτό και μετά από λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, αφού δεν καταλόγισε το καθαρό κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου, αντί για 17-17 σημειώθηκε το 18-16. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε σε 18-18 και προηγήθηκε με 18-19 μετά το διπλό μπλοκ των Μπέμε και Σμιτ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε  19-19, αλλά ο Μπέμε πάνω στο φιλέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους πρωταθλητές. Ο  Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα (21-22) και έφτασε στο 21-23 με άσσο του Σμιτ αλλά μετά από νέα λανθασμένη απόφαση, προέκυψε το 23-23.  Παρ’ όλα αυτά ο Κουμεντάκης έγραψε το 23-24 και παρότι ισοφάρισε ο «γηραιός» ο Θρύλος έφτασε στο 24-26 και ανέκτησε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ!

Εκ νέου ισοφάριση!

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να οδηγεί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ και κατάφεραν να φτάσουν στο 24-26 ισοφαρίζοντας εκ νέου τα σετ και με το 2-2 το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Θρύλος και ρεκόρ στο τάι μπρέικ!

Η συγκλονιστική εξέλιξη του αγώνα, συνεχίστηκε και στο τάι μπρεικ στο οποίο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 9-7. Όμως με ένα 3-0 σερί οι πρωταθλητές ανέτρεψαν την κατάσταση και το μετέτρεψαν σε 9-10. Από σερβίς του Ράουβερντινκ στο φιλέ προήλθε το 10-10 με τον Σμιτ να δίνει στη συνέχεια και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο σημειώνοντας το 10-11. Ο Καναδός διαγώνιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε «αέρα» δυο πόντων στον Ολυμπιακό, σημειώνοντας το 10-12. Ακολούθησε το φιλέ από τον Κουμεντάκη για το 11-12 αλλά ο Γκάβιν Σμιτ έδωσε και πάλι τη λύση πετυχαίνοντας το 11-13 με νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ.  Ο Κουμεντάκης «έγραψε» στη συνέχεια το 12-14 για το ματς μπολ με τον Ηρακλή να μειώνει σε 13-14 αλλά ο Γκάβιν Σμιτ με ένα επίθεση χάρισε τη νίκη στον Θρύλο ο οποίος πανηγύρισε την επίτευξη του ιστορικού ρεκόρ των 33 διαδοχικών νικών!

Τα σετ: 2-3 σε 2.16,  22-25 (26’), 27-25 (32’), 24-26 (31’), 25-22 (30’), 13-15 (17’)

1ο σετ: 5-8, 11-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 27-25

3ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 24-26

4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 4-5, 9-10, 10-12, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 27 (25/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (15/29 επ., 1 άσσος, 61%υπ.-46%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55%υπ.-40%αρ.), Δαρίδης –λ (48%υπ.-33%αρ.)/ Φράγκος 5 (4/9επ., 1 μπλοκ, 68%υπ.-37%αρ.), Στεφάνου –λ (62%υπ.-38%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης, Στιβαχτής

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας

Μπενίτεθ: «Υπερήφανος για το ρεκόρ και τους παίκτες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στο σύλλογο για αυτό το ρεκόρ των 33 νικών στο πρωτάθλημα που είναι κάτι ιστορικό. Είμαστε υπερήφανοι που αποτελούμε ένα μέρος της ιστορίας του συλλόγου μας. Από και κει πέρα ήταν μια πολύ δύσκολη νίκη. Ο Ηρακλής είναι πάντα επικίνδυνος στην έδρα του και σήμερα έπιασε καλή απόδοση. Είμαι υπερήφανος και για όλους τους παίκτες γιατί όλοι βοήθησαν με τη συμπεριφορά και την εμφάνισή τους ώστε να φτάσει η ομάδα στη νίκη. Σίγουρα πρέπει να δουλέψουμε καλύτερα σε κάποιους τομείς και να βελτιώσουμε ορισμένα πράγματα για να φτάσουμε στο επίπεδο απόδοσης που θέλουμε».