.
.
Κέρδισε και τον Φοίνικα (3-1)!

Τη δεύτερη νίκη στο πλαίσιο του Β’ προκριματικού ομίλου του League Cup «Νίκος Σαμαράς», πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες μια ημέρα μετά την επικράτηση κόντρα στην Κηφισιά με 3-0 σετ, διπλασίασαν τις νίκες και πραγματοποίησαν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης, την οποία θα «σφραγίσουν» με νίκη την Κυριακή (7/5) στις 17:00 κόντρα στον Παμβοχαϊκό. Από κει και πέρα κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος προηγήθηκε στα σετ, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Νίκος Ζουπάνης με 26 πόντους και ακολούθησαν οι Ράουβερντινκ, Φράγκος που σημείωσαν αμφότεροι από 12 ενώ διψήφιο αριθμό προσέφερε και ο Μπέμε με 10.

Προηγήθηκε ο Φοίνικας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να προηγείται στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ. Παρ’ ότι ισοφάρισαν οι Πειραιώτες σε 12-12 οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 16-20. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» έφερε τη μείωση του σκορ στο 19-20 μετά από άσσο του Ράουβερντινκ αλλά το σετ κατέληξε στο Φοίνικα με 21-25 για το 0-1 υπέρ του.

Αντέδρασε άμεσα!

Εκ διαμέτρου αντίθετη με την εικόνα του πρώτου σετ, ήταν αυτή του δεύτερου με τους Πειραιώτες να μπαίνουν αποφασιστικά και να προηγούνται γρήγορα με 5-1 και 6-2. Από την αισθητή βελτίωση της απόδοσης των πρωταθλητών προέκυψε το 6-0 σερί χάρη στο οποίο το 8-4 μετατράπηκε σε 14-4 με την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό! Ο Φοίνικας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Θρύλου ο οποίος διατηρούσε με ευκολία το προβάδισμά του (19-9, 20-10) και έφτασε στο 25-17 χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ!

Το… γύρισε εύκολα!

Δυναμική ήταν η εκκίνηση του Θρύλου και στο 3ο σετ στο ξεκίνημα του οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 8-1, το οποίο προήλθε από μπλοκ του Μπέμε και ανάγκασε τον τεχνικό του Φοίνικα Σύρου να ζητήσει τάιμ άουτ. Το σερί συνεχίστηκε για το 10-1 και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι  και διατήρησαν μεγάλες διαφορές (12-2, 14-3, 16-5, 18-7, 19-9) σε όλη τη διάρκεια του σετ φτάνοντας γρήγορα και εύκολα στο 25-13. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και χάρη στο 25-18 έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ!

Τα σετ: 3-1 σε 1.29, 21-25 (24’), 25-17 (22’), 25-13 (20’), 25-18 (23’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-10, 25-13

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Του Φοίνικα Σύρου οι πόντι προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 26 (23/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 12 (5/14 επ., 7 άσσοι, 56% υπ. - 56% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ. - 26% άριστες), Στεφάνου (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.), Κουμεντάκης (71% υπ. - 29% άριστες).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Χήρας 1 (1/5 επ.), Φίλχο 3 (3/6 επ.), Εβάντρο 17 (15/28 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ). Φωτιάδης 1 (1/4 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (2/6 επ.), Μήλης 8 (8/18 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Το πρώτο σετ ήταν λίγο περίεργο για όλους μας. Η ομάδα της Σύρου έπαιξε καλά και μας πίεσε στο σερβίς. Στο 2ο σετ βρήκαμε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση βελτιωθήκαμε στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε στη νίκη. Είναι φυσιολογική αυτή η εικόνα της ομάδας σε τέτοια παιχνίδια αυτή την περίοδο.  Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια και να παίρνουμε τις νίκες που θέλουμε».