.
.
Θρύλος «4Χ4» κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-1!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στην πρώτη ιστορικά συνάντηση με την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του ΠΑΟΚ, σε βάρος της οποίας επικράτησε με 3-1 σετ (26-28, 25-14, 25-20, 25-22) στο κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και έκανε το «4Χ4» στη Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκες» αν και έχασαν το πρώτο σετ, αντέδρασαν και έκαμψαν την αντίσταση των Θεσσαλονικέων έχοντας ως πρώτη σκόρερ τη Χίπε με 20 πόντους και… διψήφιες τις Σκοτ (18π.), Ζιβογίνοβιτς (15π.) και Ζακχαίου (12π.).

Έφτασε στο σετ μπολ αλλά έχασε το πρώτο

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά στο σετ γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Μετά το 16-19 οι «ερυθρόλευκες»  ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά από ώρα με ένα 3-0 σερί και δυο διαδοχικούς πόντους της Σκοτ. Ακολούθησε νέο προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 19-21 και 20-22 με τη Ζακχαίου να ισοφαρίζει ξανά με πρώτο χρόνο στο 22-22 στο σημείο που οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά στο 26-25 αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το σετ μπολ, αφού το σετ κατέληξε στις φιλοξενούμενες με 26-28.

Βελτίωση και άμεση ισοφάριση!

Σχεδόν η ίδια εικόνα, επικράτησε στην έναρξη του 2ου σετ, με τον Ολυμπιακό να μένει πίσω στο σκορ με 4-8 αρχικά. Με ένα 3-0 σερί, οι «ερυθρόλευκες» αρχικά μείωσαν σε 7-8 στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 9-9 με άσσο της Ζακχαίου και προηγήθηκαν με τη Ζιβογίνοβιτς να πετυχαίνει το 10-9. Το σερί του Ολυμπιακού, από το 7-9, διεύρυνε στο 4-0 η Σκοτ που έδωσε τον αέρα του +2 στο 11-9 και το ίδιο έπραξε η Ζιβογίνοβιτς στο 13-11 με τις «ερυθρόλευκες» να αυξάνουν στο +3 για πρώτη φορά το προβάδισμά τους μετά από λάθος των φιλοξενούμενων (14-11). Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά αυτή (15-12) μέχρι το 16-13 που πέτυχε η Ζακχαίου για να την αυξήσει μετά  από τριπλό μπλοκ στο 17-13. Η Κατερίνα Ζακχαίου έδωσε για τρίτη σερί φορά τη λύση στο 18-13 ενώ μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +6 για το 19-13.  Με νέο μπλοκ της Ζακχαίου ο Θρύλος έφτασε στο 21-13 στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο ματς και ήταν έτοιμος για την ισοφάριση. Από το 15-13 το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε στο 7-0 για το 22-13, για να μειώσει ο ΠΑΟΚ σε 22-14. Η Χίπε με επίθεση ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα στο 24-14 για το πρώτο σετ μπολ και η Ζακχαίου με μπλοκ έγραψε το 25-14  ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Ολυμπιακό.

Με εντυπωσιακή επιστροφή και 9-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση!

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 7-6. Ωστόσο στο σημείο αυτό, ένα «μπλακ άουτ» από πλευράς «ερυθρολεύκων» επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα 9-0 σερί για να φτάσει στο 7-15. Η Ζακχαίου σταμάτησε το σερί αυτό μειώνοντας στο 8-15. Ακολούθησε το 12-17 και το 14-18 στη συνέχεια για τον Ολυμπιακό που είχε ξεκινήσει την προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης που είχε διαμορφωθεί.  Μετά το 12-18, οι «ερυθρόλευκες» με ένα 5-0 σερί μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (17-18) και είχαν επιστρέψει για τα καλά στο ματς. Μετά από επίθεση άουτ του ΠΑΟΚ, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 18-18 και με τη Λαμπρούση προηγήθηκαν με 19-18. Ο Θρύλος είχε μετατρέψει το 12-18 σε 19-18 με μια εντυπωσιακή ανατροπή και διεύρυνε στο 8-0 σερί του με την Σκοτ να γράφει το 20-18! Με πλασέ της Χριστοδούλου οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-18 απαντώντας με 9-0 σερί και τη Ζιβογίνοβιτς στο σερβίς,  στο αντίστοιχο του ΠΑΟΚ που είχε προηγηθεί. Ακολούθησε το 22-19 με την Σκοτ για τον Ολυμπιακό που είχε αποκτήσει τον έλεγχο, και η ίδια παίκτρια έγραψε το 23-20 για να ακολουθήσει το πρώτο σετ μπολ στο 24-20 με τη Χίπε! Η Γερμανίδα διαγώνιος πήρε την τελευταία επίθεση γράφοντας το 25-20 για τον Ολυμπιακό ο οποίος με το επιμέρους 13-2 από το 12-18, πήρε το 3ο σετ και έφτασε στην ανατροπή με 2-1 στα σετ!

Πήρε τη νίκη ο Θρύλος!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 4ο σετ και με εμφανή διάθεση να φτάσει στην τελική επικράτηση, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 5-0 σερί αρχικά και να διατηρήσει το +5 στο 6-1. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων η διαφορά αυξήθηκε στους 6 πόντους, με τη Ζακχαίου να σημειώνει το 8-3 ύστερα από μπλοκ στη Χαντάβα και τη Χίπε να γράφει το 9-3. Από πρώτο χρόνο της Ζακχαίου διαμορφώθηκε το 10-4 για τον Ολυμπιακό που δέχθηκε ένα σερί 6-0 σερί με το οποίο ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ σε 10-10. Από σερβίς της Αλμπουκέρκι που κατέληξε στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα στο 11-10 και μετά την ισοφάριση σε 11-11, η Ζιβογίνοβιτς έγραψε το 12-11 στο σημείο που πήγαιναν πόντο πόντο οι δυο ομάδες. Μετά το 12-12, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 με τη Σκοτ να πετυχαίνει το 14-12 και την Χίπε το 15-13. Ακολούθησε το 16-14 με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 16-16,  η Ζακχαίου έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 17-16  αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 17-18. Μετά από φάση διαρκείας στο 19-19 διαμορφώθηκε το 19-20 για να ισοφαρίσει η Χίπε σε 20-20. Η Ζιβογίνοβιτς με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα στο 21-20 κα η Χίπε με άσσο τον «αέρα» του +2 στο 22-20. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε ο Θρύλος έφτασε στο 23-20 και η Ζιβογίνοβιτς με τον ίδιο τρόπο έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-20 για να τελειώσει το σετ στο 25-22 και να πανηγυρίσουν οι «ερυθρόλευκες» τη πρώτη νίκη σε βάρος του ΠΑΟΚ.

* Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε η βράβευση για την κορυφαία παίκτρια της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η διαγώνια του Ολυμπιακού Σάσκια Χίπε αναδείχθηκε MVP στην εκτός έδρας νίκη με τον Παναθηναϊκό και το βραβείο, της παρέδωσε ο Τέλης Σωτήρχος, ο προπονητής με τον οποίο ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο του νταμπλ, την σεζόν 2012/13

Τα σετ: 3-1 σε 1.48. 26-28 (29’), 25-14 (23’), 25-20(27’), 25-22 (29’)

1ο σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 26-28

2ο σετ: 4-8, 16-13, 21-13, 25-14

3ο σετ: 7-8, 8-16, 21-18, 25-20

4ο σετ: 8-3, 16-14, 21-20, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43%υπ.-17%αρ.), Σκοτ 18 (16/32 επ., 2 άσσοι, 62%υπ.-24%αρ), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 22 (20/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (6/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κονόμη-λ (44%υπ.-22%αρ.) / Κακουράτου, Τοτσίδου, Κωνσταντινίδου

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3 άσσοι), Πολυνοπούλου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Έρτσεν 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου (0/7 επ., 40% υπ. - 20% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και η πρώτη φορά που παίξαμε με τον ΠΑΟΚ. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που παλέψαμε, αμυνθήκαμε και προσπαθήσαμε. Από πλευράς ποιότητας απόδοσης όχι μόνο σήμερα αλλά από το ξεκίνημα της σεζόν δεν βρισκόμαστε στο υψηλό επίπεδο που θέλουμε. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ψυχολογικό τομέα αφού η ομάδα μας δείχνει πολύ καλύτερη εικόνα στις προπονήσεις. Ξέρω ότι η προπόνηση είναι διαφορετικό πράγμα από τους αγώνες αλλά πρέπει να το δουλέψουμε αρκετά το γεγονός αυτό».

Η Άννα Ζιβογίνοβιτς μετά τη λήξη της αναμέτρησης δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι και δεν πιάσαμε υψηλή απόδοση ιδιαίτερα στο σερβίς, όπου θέλαμε να τους πιέσουμε. Δεν ξέρω γιατί αλλά παίζαμε με λίγη ανασφάλεια πράγμα που δεν ήταν καλό αφού αγωνιζόμασταν στην έδρα μας μπροστά στους οπαδούς μας, αλλά είμαι πολύ υπερήφανη γιατί στις δύσκολες στιγμές  δείξαμε ότι είμαστε ομάδα, παίζουμε ως ομάδα και παλεύουμε μέχρι το τέλος. Πήραμε τρεις σημαντικούς βαθμούς, βγάλαμε ένα πρόγραμμα με δυνατά παιχνίδια και συνεχίζουμε».