.
.
Θρυλική πρόκριση μέσα στη Γαλλία!

Tη σπουδαία πρόκριση στoυς «16» του Challenge Cup πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού χάρη στο χρυσό σετ (15-11) που πήρε μέσα στη Γαλλία κόντρα στην Τουρ.Oι Πειραιώτες παρά το 3-0 σετ με το οποίο προηγήθηκε η Τουρ στον επαναληπτικό που διεξήχθη στη σάλα Γκρενόν, επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα στο χρυσό σετ το οποίο έλεγχαν σε όλη τη διάρκεια του και πανηγύρισαν μια ιστορική πρόκριση. Πλέον ο Θρύλος που άφησε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης την κάτοχο του CEV Cup, θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους «8» κόντρα στη Λοκομοτίβ Μπακού ή την Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες.

Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι

Στο πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν πίσω στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ με 8-7 στο πρώτο και 16-10 στο δεύτερο. Από το 20-15 στο οποίο έφτασε η Τουρ στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν την προσπάθεια ανατροπής πλησιάζοντας σε 20-18 με μπλοκ του Μπέμε. Με νέο σερί και άσο του Ράουβερντινκ ο Θρύλος ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από ώρα σε 21-21. Ακολούθησε το 22-21 από τον Γουνεμπάινα και η νέα ισοφάριση σε 22-22 με μπλοκ του Οϊβάνεν. Η Τουρ έφτασε στο 23-22 και στο 24-22 μετά από παράβαση στο φιλέ από τον Πετρέα αφού είχε τελειώσει την επίθεση ο Οϊβάνεν, για να καταλήξει το σετ στην Τουρ με 25-22, μετά από μπλοκ στον Αλεξίεφ.

Τον...υποχρέωσαν στο 2-0

Στην έναρξη του δεύτερο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά η Τουρ ξέφυγε με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 17-12 σε 17-17 χάρη σε δυο επιθέσεις του Ράουβερντινκ, μπλοκ του Μπέμε και άσσο του Ντρζίζγκα. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε με το μπλοκ του Μπέμε στον Γουνεμπάινα για το επιμέρους 6-0 υπέρ του Θρύλου που λειτουργούσε πολύ καλά. Στη συνέχεια ωστόσο, η φιλοσοφία των διαιτητικών υποδείξεων επηρέασε την έκβαση του σετ. Το 20-18 υπέρ της Τουρ προήλθε από λανθασμένη υπόδειξη για μπλοκ σε καταφανέστατο μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν γεγονός που προκάλεσε την δικαιολογημένη αντίδραση του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ο οποίος παρατηρήθηκε με κόκκινη κάρτα και κάπως έτσι προέκυψε το 21-18. Οι Γάλλοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 25-21 για να προηγηθούν με 2-0 σετ.  Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει περισσότερες φορές το προβάδισμα και να πηγαίνει για πρώτη φορά μπροστά σε τεχνικό τάιμ άουτ, με μπλοκ του Μπέμε (15-16). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη ωστόσο με την Τουρ να ανακτά το προβάδισμα και να φτάνει στο 25-20, οδηγώντας το ματς στο χρυσό σετ.

Θρυλική πρόκριση στο χρυσό σετ!

Το 3-1 με το οποίο βρέθηκε να χάνει ο Ολυμπιακός στο χρυσό σετ, το μετέτρεψε σε 3-4 με δυο πόντους του Οϊβάνεν και έναν του Αλεξίεφ. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 6-7 με τον Οϊβάνεν και στο 6-8 μετά από επίθεση άουτ του Ράιχαρτ. Με νέο πόντο ο Οϊβάνεν, διαμόρφωσε το 9-7 για τον Θρύλο για να ισοφαρίσουν οι Γάλλοι σε 9-9. Από χαμένο σερβίς των γηπεδούχων και πόντο του Αλεξίεφ προήλθε το 9-11 για τον Ολυμπιακό με τον Βούλγαρο ακραίο να σημειώνει το 10-12! Ο Γιώργος Πετρέας με μπλοκ στον Γουνεμπάινα «έγραψε» το 13-10 για τους «ερυθρόλευκους». Με φοβερό γύρισμα του Ραουβέρντινκ ο Θρύλος έφτασε στο 14-11 και με μπλοκ του Πετρέα στο 15-11 χάρη στο οποίο πήρε την σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup!

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-20), Χρυσό σετ: 11-15

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-18, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-20

Χρυσό σετ: 4-5, 6-8, 10-12, 11-15

*Οι πόντοι της Τουρ προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκότσεφ 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (22/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντίφενμπαχ 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Ρίτσερτ 8 (5/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Γουνεμπάινα 17 (14/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 40% άριστες) / Ενό (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Χουσό (λ), Νεβό, Ραμπιγιέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (1/8 επ., 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 13 (13/23 επ., 40% υπ. - 17% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης.

Δηλώσεις

Μπενίτεθ: «Ικανοποιημένοι που φέρνουμε αυτή την πρόκριση»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:«Πρώτα από όλα είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε στο χρυσό σετ. Σήμερα όπως όλοι ξέραμε ήταν κάτι περισσότερο από ένα παιχνίδι με βάση όσα συνέβησαν τις τελευταίες δυο εβδομάδες. Όχι μόνο για την ομάδα τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο, αλλά για το σύλλογο τα μέλη τον πρόεδρο γιατί εδώ και δυο εβδομάδες η Τουρ υποστήριζε ψέμματα. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι που φέρνουμε αυτή την πρόκριση στον πρόεδρο, στον σύλλογο και στους φιλάθλους μας γιατί ήταν αναπάντεχα τα όσα συνέβησαν εδώ και δυο εβδομάδες. Αγωνιστικά ήταν δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Σε κάποιες στιγμές του παιχνιδιού χάσαμε την προσοχή μας στο κομμάτι της τακτικής και τους δώσαμε την ευκαιρία να βρουν καλό ρυθμό. Ωστόσο πιστεύω ότι δουλέψαμε πολύ το μυαλό μας και είχαμε προετοιμαστεί ότι όλα αυτά μπορεί να συμβούν, με την ατμόσφαιρα που θα επικρατούσε και με τους διαιτητές. Κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας και όλα αυτά για το οποία είχαμε συζητήσει ήρθαν στο χρυσό σετ. Το ελέξγαμε και πετύχαμε το στόχο μας».

Πετρέας: «Απάντηση σε όσους μας κατέκριναν»

Ο Γιώργος Πετρέας δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Τέλος καλό όλα καλά. Νομίζω ότι η ομάδα έδειξε πως ήταν τόσο σημαντικό το πρώτο παιχνίδι γιατί μας έδωσε δυνατόητα ακόμα και με με ήττα να πάμε στο χρυσό σετ. Στο σημερινό ματς, όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στο χρυσό δείξαμε χαρακτήρα και ψυχραιμία. Η πρόκρισή μας στην επόμενη φάση είναι απόλυτα δίκαιη. Ένας ακόμα λόγος που είμαστε χαρούμενοι είναι ότι αποδείξαμε ότι και με τον Γουνεμπάινα στη σύνθεση της, η Τουρ δεν είναι καλύτερη ομάδα από εμάς. Η πρόκριση είναι επίσης μια απάντηση σε όλους αυτούς που τόσο καιρό κατέκριναν τον Ολυμπιακό και τη χώρα μας, ισχυριζόμενοι ψέμματα με σκοπό να ασκήσουν πίεση στην ομάδα μας. Τελικά η πίεση ασκήθηκε σε αυτούς και φάνηκε στο τάι μπρεικ όπου τους γύρισε μπούμερανγκ».