.
.
Θρυλική ανατροπή, με καρδιά πρωταθλητή!

Την απολύτως νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-2 (19-25, 27-29, 25-16, 25-12, 15-7 ) σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».  Οι Πειραιώτες που προέρχονταν από τέσσερa διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και του Λιγκ Καπ με αντιπάλους την Χεμπάρ και τον ΠΑΟΚ, επανήλθαν στο δρόμο των επιτυχιών φτάνοντας στη νίκη με θρυλική ανατροπή, αφού γύρισαν το παιχνίδι στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στα σετ. Ο Θρύλος επέδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα στη σημερινή αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, στην οποία δεν αγωνίστηκαν ο βασικός ακραίος Νίκολα Μιγιαήλοβιτς και το δεύτερο λίμπερο Δημήτρης Τζιάβρας και αύξησε στο +4 τη διαφορά από τους Θεσσαλονικείς. Πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, ήταν ο Πάβλε Πέριτς ο οποίος σημείωσε 22 πόντους με το εξαιρετικό 68% στην επίθεση, ακολούθησε με 18 ο Έγκλεσκαλνς και με 12 ο Άλεν Παγένκ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Ανέστης Δαλακούρας που σημείωσε 10 πόντους.

Νωθρό ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον ΠΑΟΚ με 11-4, όμως αντέδρασε και σταδιακά μάζεψε τη διαφορά, φτάνοντας με άσσο του Πέριτς στο -3 (12-15). Ο Θρύλος, ωστόσο, έχασε ξανά... έδαφος, έμεινε πίσω με πέντε πόντους από τους Θεσσαλονικείς (15-20, 16-21, 17-22) και τελικά, απώλεσε το πρώτο σετ με 25-19 (0-1).

Με μπλοκ του Πέριτς «μπήκαν» στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες και προηγήθηκαν με 2-1, όμως στη συνέχεια, έχασαν το προβάδισμά τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-6. Ωστόσο, με ένα σερί 3-0 και δυνατό καρφί του Ζουπάνη, οι πρωταθλητές προσπέρασαν ξανά στο (7-6), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν και στο +2 (9-7). Στο σημείο αυτό, έχασαν τη συγκέντρωσή τους, «κόλλησαν» επιθετικά και βρέθηκαν ξανά πίσω με 10-14, για να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν σε 15-15 αρχικά και να προηγηθούν με 16-15 και 17-17, στη συνέχεια. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έκανε το 22-21 και με ωραίο καρφί του Πέριτς το 23-22, όμως στη συνέχεια του συγκλονιστικού δεύτερου σετ, διαμορφώθηκε το 27-29, για το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Αντέδρασε στο 3ο σετ

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν πιο δυνατά στο 3ο σετ και προηγήθηκαν με 5-1, ύστερα από μπλοκ του Παγένκ, με 6-2 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων στο σερβίς και με 7-2 από επίθεση του Μπράουν που πέρασε άουτ. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο διατήρησε τη διαφορά του +5 στο 8-3 για να αυξηθεί το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, μετά από νέα επίθεση του Μπράουν που κατέληξε άουτ (9-3). Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 11-6, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 11-9, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Έγκλεσκαλνς έβαλε τέλος στο σερί του ΠΑΟΚ, διαμορφώνοντας το 12-9 για να ακολουθήσει το 13-10 από τον Πέριτς και το 14-11 από τον Παγένκ. Με νέο πόντο του Έγκλεσκαλνς και επίθεση του Μπούτου που πέρασε άουτ, επανήλθε η διαφορά του +4 στο 16-12. Το +2 παρέμεινε με μπλοκ στον Κουμεντάκη στο 17-13 και με επίθεση του Έγκλεσκαλνς για το 18-14. Ο Λετονός διαγώνιος του Θρύλου με νέα προσπάθεια αύξησε στο +5 τη διαφορά στο 20-15, με τον Πάβλε Πέριτς να γράφει το 21-16 και το 22-16. Ο Άλεν Παγένκ πάνω στο φιλέ σημείωσε το 23-17 για να φτάσουν οι πρωταθλητές στο πρώτο σετ μπολ με 24-18, ύστερα από σερβίς του Κουκλίνσκι που πέρασε άουτ. Με άστοχο σερβίς του Μπράουν διαμορφώθηκε το 25-19, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Κυριάρχησε και ισοφάρισε ο Θρύλος!

Με διάθεση να αποκτήσει τον έλεγχο ξεκίνησε και στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός για να προηγηθεί αρχικά με 4-2, με 6-3 με πλασέ του Στιβαχτή και με 7-3 με πρώτο χρόνο του Άλεν Παγένκ. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν στο +5 το προβάδισμά τους για το 9-4 ύστερα από επίθεση του Μπούτου,  στο +6 με τον Ανδρεάδη στο 11-6 και πήγαν στο +7 με επίθεση του Πέριτς στο 13-6.  Οι πρωταθλητές αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο 14-6 με άσσο του Δαλακούρα και στο +9 με τον Έγκλεσκαλνς για το 15-6. Από λάθος των φιλοξενούμενων η διαφορά άγγιξε διψήφια νούμερα στο 16-6 υπέρ του Θρύλου που είχε κυριαρχήσει απόλυτα!  Με τον Δαλακούρα να συνεχίζει στο σερβίς οι πρωταθλητές έφτασαν στο 18-6 και στο +13 για το 19-6, δια χειρός Χέρμανς Έγκλεσκαλνς. Το σερί σταμάτησε στο 19-7, όμως οι Πειραιώτες είχαν βάλει γερές βάσεις για την κατάκτηση του 4ου σετ και την ισοφάριση σε 2-2. Ο Πάβλε Πέριτς σημείωσε το 20-8, ο Έγκλεσκαλνς με άσσο το 22-9 και ο Παγένκ το 23-10. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ανέστη Δαλακούρα, προήλθε το πρώτο σετ μπολ του 4ου σετ στο 24-11 και ο ίδιος έγραψε το 25-12 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Θρυλική ανατροπή!

Στην έναρξη του τάι μπρεικ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 4-3 με άσσο του Πέριτς και στο 5-3 ύστερα από επίθεση του Κουκλίνσκι. Ο Δαλακούρας έδωσε «αέρα» τριών πόντων στο 6-3, σταματήσει το σερί του στο 6-4 από μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς. Ο Άλεν Παγένκ με πρώτο χρόνο επανέφερε τη διαφορά του +3 στο 7-4, αλλά έστειλε άουτ το σερβίς για να διαμορφωθεί το 7-5.Ο Ανδρεάδης με εξαιρετικό μονό μπλοκ στον Κουμεντάκη έγραψε το 8-5  και με κόκκινη κάρτα στον Μπράουν προήλθε το 9-5. Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με εξαιρετική επίθεση αύξησε στο +5 τη διαφορά γράφοντας το 10-5 και ο Δαλακούρας την πήγε στο +6 για το 11-5. Από χαμένο σερβίς του Γουόλς διαμορφώθηκε το 12-6 και με νέα επίθεση του Πέριτς το 13-6. Ο Σέρβος ακραίος του Θρύλου έδωσε και το πρώτο ματς μπολ στο 14-6 και ο Έγκλεσκαλνς τελείωσε το ματς στο 15-7!

Τα σετ: 3-2 σε 1.55. 19-25 (26’), 27-29 (32’), 25-16 (25’), 25-12 (19’), 15-7 (13’)

1ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 27-29

3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-16, 25-19

4ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-12

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 18 (17/42 επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 22 (18/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ - 56% υπ., 25% άριστες), Δαλακούρας 10 (9/13 επ., 1 άσσος - 48% υπ., 36% άριστες) / Ζήσης (λ., 50% υπ., 37% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ. - 50% υπ., 50% άριστες), Κασαμπαλής 1 (λ., 1 άσσος) Χαραλαμπίδης

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Γουάλς 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (18/38 επ., 3 άσσοι - 49% υπ., 37% άριστες), Κουκλίνσκι 18 (14/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ - 45% υπ., 26% άριστες), Μπούτος 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 67% υπ., 50% άριστες), Σωτηρίου, Τζιουμάκας 3 (3/4 επ.), Γάτσης 1, Τακουρίδης 1

Δημήτρης Καζάζης: «Νομίζω, δεν ήταν τόσο ο αντίπαλός μας, όσο ο εαυτός μας. Θεωρώ, ότι είμαστε επηρεασμένοι από τις τελευταίες ήττες και η εικόνα μας ήταν χωρίς να πιστεύουμε στο παιχνίδι και χωρίς να κάνουμε αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Αυτό το ξεπεράσαμε μέσα στο ματς και πήραμε μια σημαντική νίκη και δύο βαθμούς, που είναι πολύ σημαντικοί για την εξέλιξη στο πρωτάθλημα. Έχουμε ξεφύγει αρκετά από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και τώρα, προσπαθούμε να σηκώσουμε την ομάδα ψυχολογικά, για να μπορεί να ανταπεξέλθει στη συνέχεια. Νομίζω, ήταν μια νίκη ψυχής, βάλαμε και καθαρό μυαλό και κερδίσαμε. Πέραν των προβλημάτων, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας, ώστε η ομάδα να φτάσει σε καλά επίπεδα αγωνιστικά, αυτός είναι ο στόχος μας. Και περιμένουμε και τα παιδιά που έχουν προβλήματα να επιστρέψουν. Έχουμε μια βδομάδα τώρα να δουλέψουμε, να κάνουμε αποκατάσταση τραυματισμού, αλλά και το επόμενο ματς είναι δύσκολο, κόντρα στον Μίλωνα. Το μυαλό μας είναι πως θα πάρουμε την καθαρή νίκη».

Πάβλε Πέριτς: «Ναι, ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς, γιατί είχαμε χάσει τέσσερα παιχνίδια στη σειρά, αλλά και δύο από τον ΠΑΟΚ. Δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά, δεν μπήκαμε δυνατά και χάσαμε τα δύο πρώτα σετ. Μετά το 2-0, νομίζω παίξαμε σαν ομάδα! Παίζαμε και χωρίς τον Μιγιαήλοβιτς που ήταν τραυματίας και παρόλα αυτά, καταφέραμε και κάναμε μία ανατροπή και μία νίκη, η οποία είναι πολύ σημαντική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρέπει να κερδίζουμε κάθε πόντο! Η ομάδα μετά το 2-0 αντέδρασε εξαιρετικά, είχαμε πολλή ψυχή και τα καταφέραμε».